1 Milyon Dolar Servete Ulaşmanın 11 Yaratıcı Yolu

Kendi çabalarınızla 1 milyon dolar servete ulaşmanız yıllar sürebilir. Hatta aileden kalan bir servetiniz yoksa büyük ihtimalle 1 milyon dolara ulaşamadan bu dünyadan göç edip gideceksiniz.

Peki kendi çabalarıyla bu servete ulaşanların kullandığı yöntemleri öğrenerek ilham almak istemez misiniz?

İşte 11 farklı kişinin 1 milyon dolara ulaşırken kullandığı 11 yaratıcı yöntem:

1. Scott DeLong 8 ay içinde büyük bir gelir üreten kişisel bir blog kurdu.

2013 yılının ortasında Scott DeLong sadece kendisinin yazdığı ViralNova adında kişisel bir blog kurdu ve her bir sayfaya birkaç tane Google Adsense reklamları yerleştirdi. 8 ay sonra aylık kazancı 6 haneli rakamlara ulaştı ve yılda milyonlarca dolar kazanmaya başladı. Bunu tam zamanlı çalışanı olmadan ve herhangi bir yatırımcıdan para almadan yaptı.

ViralNova ilgi çekici başlıklarla Facebook’ta patlama yaptı ve bir yılda aylık okuyucu sayısını 100 millyona ulaştırdı.

2015 yılında DeLong, sitesini nakit ve hisse senedi yöntemiyle Zealot Networks şirketine sattı. Eğer Zealot değerini takdir ederse yaklaşık 100 milyon dolara satmış oluyor.

2. Dong Nguyen üç günde Flappy Bird uygulamasını yaptı.

Dong Nguyen’in 2014 yılının en popüler oyunu olan Flappy Bird uygulamasını yapması 3 gününü aldı. Nguyen, ücretsiz bir uygulama olan Flappy Bird ile yalnızca oyunun üst kısmında yer alan reklamlar sayesinde bir günde 50 bin dolar kazandı. Yani onun 1 milyon dolara ulaşması yalnızca 20 gün sürdü.

Nguyen, bir ay sonra oyunun aşırı bağımlılık yaptığı suçlamalarıyla uygulamasını App Store’dan kaldırdı.

3.  Amanda Hocking, Amazon Kindle’da yayınlanan kitaplarıyla satış rekorları kırdı.

Amanda Hocking en çok satış yapan bağımsız yazarlardan biri. Hiçbir yayıncılık anlaşması yapmadan kitap satışlarını bağımsız olarak yapması onu milyon dolara çok daha hızlı ulaştırdı. Fiyatları 1 ile 3 dolar arasında değişen 100 bin adet satış yaptı.

4. PewDiePie YouTube kanalı açtı ve büyük bir takipçi kitlesine ulaştı.

PewDiePie YouTube

YouTube’dan para kazanmak kolay iş değil. Yarım milyon abonesi olanlar bile para kazanmakta zorlanabiliyorlar. Ama sistemi çözerseniz, merak uyandıran içerikler yaparsanız ve güçlü bir takipçi kitlesi edinirseniz YouTube’da çok kazançlı bir kariyer sürebilirsiniz.

Bunun en büyük örneklerinden biri olan başarılı YouTuber Felix Kjellberg namıdiğer PewDiePie 2015 yılında 12 milyon dolar kazandı.

YouTube’da en fazla abonesi olan YouTuber unvanına sahip PewDiePie, geçtiğimiz günlerde bu unvanını Hindistan menşeili müzik paylaşım kanalı olan T-Series’e kaptırdı.

5. Ana okulu öğretmeni Deanna Jump ders materyallerini sattı.

Ana okulu öğretmeni Deanna Jump, öğretmenlerin kendi hazırladıkları ders materyallerini alıp sattıkları bir platform olan TeachersPayTeachers sitesinden diğer öğretmenlere ders materyallerini satmaya 2008 yılında başladı. 99 öğretim materyali oluşturdu ve her birini 8 dolardan sattı.

2012 yılı itibarıyla Deanna Jump’ın aylık kazancı 100 bin doları aştı ve böylece milyoner statüsüne ulaşmış oldu. Ayrıca bu rakam tam zamanlı öğretmenlik maaşını kapsamıyor bile.

6. Peter Dering aygıt tasarım şirketi kurdu ve Kickstarter ile milyonlarca dolar fona ulaştı.

İnsanların fikirlerini ve projelerini duyurma ve para toplama fırsatı veren kitlesel fonlama sitesi Kickstarter ile birçok kişi 1 milyon doların üzerinde fona ulaştı. Peter Dering de onlardan biri.

Kickstarter’ın yardımıyla kurduğu şirketi büyüten Dering, kendi çabalarıyla bir milyon dolar servete ulaşan girişimcilerden.

7. Alex Tew daha önce kimsenin aklına gelmeyen bir site açtı.

21 yaşında The Million Dollar Homepage’i yaratan Alex Tew, 1 milyon pikselin yer aldığı sayfada her bir pikseli 1 dolardan sattı ve bu piksellere reklamlar yerleştirdi. Medyada büyük ilgi gören sitede kısa sürede tüm reklam alanları satıldı. Tew’in bütün pikselleri satması 4 ay sürdü ve Tew milyoner oldu.

8. Alicia Shaffer Etsy’de mağaza açtı ve çorap, eşarp, saç bandı sattı.

El işi ürünlerin alınıp satıldığı bir platform olan Etsy’de mağaza açarak satış yapmaya başlayan Alicia Shaffer aylık 70 bin dolar civarında para kazandı. En çok satış yapan ikinci mağaza unvanına sahip Shaffer daha sonra Etsy’den ayrılarak kendi butik web sitesini açtı.

9. Eric Nakagawa viral bir fotoğraf yarattı.

Ağzı açık, kilolu bir kedi fotoğrafı ve üzerine yazdığı I can has a cheezburger yazısı ile popüler olan  Eric Nakagawa, Kari Unebasami ile birlikte kedi fotoğraflarınn paylaşıldığı bir web site kurdu. Sitenin hiti kuruluşundan 3 yıl sonra 35 milyonu aştı. Icanhascheezburger.com isimli site 2017 yılında 2 milyon dolara Ben Huh’a satıldı.

10. Suzanne Canon kullanılmış kıyafetlerini sattı.

İnsanların butiklerden aldığı veya kendi elbise dolaplarındaki kullanılmış giysilerini sattıkları bir uygulama olan Poshmark üzerinden kullanılmış kıyafetlerini satmaya başlayan Suzanne Canon uygulamada 1 milyon dolar satış rakamına ulaşan ilk satıcı oldu. Fazla kıyafetlerini satarak ekstra para kazanma amacıyla satışa başlayan Canon bu işi tam zamanlı bir işe dönüştürerek kendi markasını yarattı.

11. Jake Zien bükülür priz üretti.

2010 yılında Pivot Power olarak adlandırdığı bükülür prizi icat eden Jake Zien bu işten 2 milyon doların üzerinde para kazandı. Ancak 2015’in Eylül ayında iflas etti. Yine de kendi çabasıyla bu kadar para kazandığı için listede yer aldı.

İşte yaratıcı bir fikir bulduğunuzda milyoner olmak bu kadar kolay.

Siz ne düşünüyorsunuz? Bir gün sizin de aklınıza yaratıcı bir fikir gelir ve o fikir sizi milyoner yapar mı?