12 Madde İle Arkadaşlığınızı Test Edin: Size Zarar Veren Arkadaşlarınızdan Kurtulun

Sevdiğiniz bir arkadaşınızın size zarar verip vermediğini anlamak çok zordur. Aslında bazı işaretler vardır ama arkadaşınızı sevdiğiniz için o işaretleri göremezsiniz. İşinizi kolaylaştırmak ve sizi zararlı arkadaşlardan kurtarmak için 12 işaret sıraladık. Bu işaretleri arkadaşınızda gözlemleyin ve arkadaşlığınızı test edin.

İşte arkadaşınızın size zarar verdiğini gösteren 12 işaret:

 1. Sizi eleştiriyor.

Kötü bir arkadaş size hiçbir zaman iltifat etmez. Başarılarınızı takdir etmez ve sizi tebrik etmez. Yapıcı olmayan eleştirileriyle sizin bütün enerjinizi alır.

Çevrenizdeki arkadaşlarınızı bir gözden geçirin ve sizi eleştiren insanları tespit edin. Onlar olmadan daha mutlu olur ve daha iyi hisseder misiniz? Cevabınız evet ise o kişilerden hemen kurtulun.

2. Sizinle yarışıyor.

İyi bir arkadaş kendisini hiçbir zaman sizinle yarıştırmaz. Kötü bir arkadaş ise sizi rakibiymiş gibi görür ve hemen hemen her konuda sizinle yarış halinde olur.

Sizi rakip olarak gören bir arkadaş hiçbir konuda iyi olmanızı istemez. Farklı alanlarda çalışıyor olsanız bile yaptığınız şeyleri kıskanır.

Eğer böyle bir arkadaşınız var ise ondan acilen kurtulmalısınız. Çünkü siz onunla yarışmasanız bile onun sizinle yarışması size zarar verebilir.

3. Sizi taklit ediyor.

Arkadaşınızın sizi taklit edip etmediğini gözlemleyerek arkadaşlığınızı test edin. Bu işaret rekabetin bir adım ötesidir. Örneğin bir hafta önce aldığınız bir çantayı bir hafta sonra arkadaşınızın taktığını görüyorsanız sizi taklit ettiği gayet açık bir işarettir.

Çok sevildiğiniz için sizi taklit ettiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü sizi taklit etmesi kıskandığını gösterir ve kıskanç arkadaşlar her zaman tehlikelidir. 

4. Saplantı derecesinde ilgi bekliyor.

Arkadaşınız sürekli mesaj atıyor, arıyor ve aynısını sizden bekliyor. Yapmayınca da trip atıyor. O zaman saplantı derecesinde ilgi bekleyen bir arkadaşa sahipsiniz.

Çok sevilmek suç mu canım beni herkes çok seviyor gibi bir düşünceye sakın kapılmayın ve o arkadaşınızdan kurtulun.

Kısa vadede sempatik gibi görünebilir ama uzun vadede size zarar verebilir.

5. Diğer arkadaşlarınızı kıskanıyor.

Sadece onunla gezmenizi, onunla yemek yemenizi, onunla takılmanızı mı istiyor? Diğer arkadaşlarınızı kötülüyor mu? Sizi onlardan uzaklaştırmaya mı çalışıyor?

Cevabınız evet ise o arkadaşınızdan hemen kurtulmalısınız. Bugün arkadaşlarınız ile aranızı bozmaya çalışan yarın sevdiğiniz kişi ile aranızı bozar.

6. İkiyüzlü davranıyor.

İkiyüzlü davranan bir arkadaşı test etmek çok zordur. Çünkü size çok iyi davranıyorken arkanızdan bambaşka şeyler konuşabilir. Bu kişileri anlamanın en iyi yolu iyi davrandığı bir arkadaşının arkasından konuşup konuşmadığını gözlemlemektir.

Bugün başkasının arkasından konuşan yarın da sizin arkanızdan konuşur ve bu tarz arkadaşlar en tehlikelilerdendir.

7. Sempati kazanmak için yalan söylüyor.

Bir arkadaş ortamınızda sizin de yaşadığınız aynı hikayeyi sempati kazanmak için yalan söyleyerek anlatıyorsa o arkadaşınızdan uzak durun.

Bu tarz bir yalan önemsiz görünse de ileride daha büyük yalanlara dönüşerek size zarar verebilir.

8. Ondan sorumluymuşsunuz gibi hissettiriyor.

Bir hata yaptığında bile sizin yüzünüzden olmuşçasına sizi suçlu mu hissettiriyor? Sanki küçük bir kardeşiniz gibi ondan sorumlu olduğunuzu mu düşünüyor?

Eğer cevabınız evet ise o arkadaşınızdan bir an önce kurtulun.

9. Bir şeylerin yanlış olduğunu hissediyorsunuz.

Aranızdaki ilişkiyi iyi gözlemleyin ve arkadaşlığınızı test edin. Bir şeylerin yanlış olduğunu mu hissediyorsunuz? Birlikte zaman geçirirken huzursuz mu hissediyorsunuz? O zaman vücudunuz aslında o kişinin yanlış arkadaş olduğunun sinyallerini veriyor demektir.

10. Başarısız olmanız için tuzak kuruyor.

Bunu anlamak çok zordur. Ama bazı sinyaller ile anlayabilirsiniz. Örneğin arkadaşınız iş ortamından ve bir toplantıda sizin yaptığınız bir işi eleştiriyor. Toplantı çıkışında neden böyle bir şey yaptığını sorduğunuzda o işi sen mi yapmıştın gibi bir tepki veriyorsa bunu bilinçli olarak yaptığına emin olabilirsiniz.

Bu tarz davranışlar sergileyen kişiler kendilerini mutlaka belli eder. Bu hareketleri iyi gözlemleyin ve arkadaşlığınızı test edin. 

11. Sırlarınızı ortaya çıkarıyor.

Kimsenin bilmesini istemediğiniz bir sırrınızı arkadaş ortamında söylüyor. Daha sonra bu konuyu neden anlattığınızı sorduğunuzda ise ben onun sır olduğunu düşünmemiştim diyor. Sizce iyi bir arkadaş anlattığınız bir şeyin sır olup olmadığını anlayamaz mı?

12. Sürekli kendinden konuşulmasını istiyor.

Kötü bir arkadaş sizi gerçekten dinlemez, sadece sizin bir an önce susmasını ve konuşmanın ona dönmesini ister.

Eğer böyle bir arkadaşa sahipseniz bir an önce kurtulun. Bunun zararsız olduğunu düşünebilirsiniz ama bu davranışın bencilce olduğunu bilmelisiniz. Bencil bir arkadaş sizin için faydalı olmaz.

Bu işaretlerin her biri arkadaşlığınızı test etmek için çok önemli işaretlerdir. Eğer arkadaşınız bunlardan bir veya daha fazlasını gösteriyorsa o arkadaşınızdan kurtulun. Bugün size zararsız gelebilir ama uzun vadede zararlı olabilir.

Bu nedenle bütün bu işaretleri arkadaşlarınız üzerinde iyi gözlemleyin ve arkadaşlığınızı test edin. Kötü arkadaş size hiçbir şey kazandırmayacağı gibi sizden çok şey götürebilir. En iyisi mi bir an önce onlardan kurtulun. Etrafınızda kötülere değil iyi arkadaşlara yer verin.