20’li Yaşlarda Zamanınızı Nasıl Harcamalısınız? 15 Önemli Tavsiye

20’li yaşlar hayatımızın en güzel yaşlarıdır ve hızla geçip gider. Bu yüzden 20’li yaşlarda nelere zaman harcadığımız çok önemlidir. Peki bu yaşlarımızı nasıl geçirmeliyiz? İşte 15 önemli tavsiye:

1. Haftada en az bir gün sosyal medya hesaplarınızdan uzak durun.

Haftada en az bir gün sosyal medya hesaplarınıza giriş yapmayın. Bunun yerine yürüyüş yapın, kitap okuyun, sevdiklerinizle zaman geçirin. Sosyal medyanın büyük zaman kaybı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sosyal medyada harcadığınız zamanı daha verimli ve kaliteli şeyler için kullanın.

2. Aşk meselelerini çok kafaya takmayın.

20’li yaşlarda aşk en önemli konularınız arasında yer alıyor olabilir. Bu yaşlarda hayatınızın aşkını arıyor olabilirsiniz. Ama bu yaşlar hayatınızın tadını çıkaracağınız yaşlar olduğu için aşk meselelerini çok kafaya takmamalısınız. Çünkü eninde sonunda her şey yoluna girecek.

3. Ailenizle iyi ilişkiler kurun.

20’li yaşlar ergenlikten yetişkinliğe geçiş dönemi olduğu için zaman zaman ailenizi ihmal ettiğiniz dönemler olabilir. Ama bunu yapmamaya özen göstermelisiniz. Yaşınız kaç olursa olsun aileniz her zaman sizin birinci önceliğiniz olmalıdır. Her zaman ailenizle iyi ilişkiler içinde olmalısınız.

4. Parayı nasıl yöneteceğinizi bilin.

Parayı nasıl harcayacağınızı, nasıl tasarruf yapacağınızı, harcamalarınızı nasıl kontrol edeceğinizi, tasarruflarınızı hangi yatırım araçlarında değerlendireceğinizi öğrenin. Bununla ilgili kitaplar okuyun, internetten araştırmalar yapın. 20’li yaşlarda paranızı nasıl yöneteceğinizi öğrenirseniz zengin olarak emekli olma ihtimaliniz yükselir.

5. Hırslı olun.

Hayallerinizin peşinden gitme konusunda hırslı olun. Hayalleriniz için risk alın. Çünkü bu yaşlar en kolay risk alabileceğiniz yaşlar. İleride evlendiğinizde, çocuklarınız olduğunda risk almak çok daha zor olacak. Bu yüzden ne istiyorsanız onu yapın. Hayallerinize ulaşmak için çabalayın.

6. Seyahat edin.

Ülkemiz çok büyük ve görülebilecek harika yerler var. Genç olduğunuz için çok uzak yerlere seyahat etmeniz mümkün olmayabilir. Ama bütçenizin elverdiği şekilde seyahat edebilirsiniz. Seyahat ederken yeni insanlarla tanışır ve yeni tecrübeler edinirsiniz. Bu da ufkunuzu genişletmeye yardımcı olur.

7. Sağlıklı alışkanlıklar edinin.

Vücudunuz bir makine gibidir. Sağlıklı beslendiğinizde ve egzersiz yaptığınızda vücudunuzun çok iyi ve verimli çalışmasını sağlarsınız. Bu yüzden bu yaşlarda sağlıklı alışkanlıklar edinmelisiniz. Örneğin; haftada en az 3 kez yarımşar saat yürüyüş yapmak, sebze ağırlıklı beslenmek gibi. Sağlıklı alışkanlıklar edinmek sizi sadece daha sağlıklı hale getirmez aynı zamanda kendinize olan saygınızı da artırır.

8. Yeni yetenekler öğrenin.

20’li yaşlarda ne öğrenirseniz ileride yanınıza kar kalacağına emin olabilirsiniz. Çünkü ilerleyen yaşlarda yeni şeyler öğrenmek çok daha zor hale gelecektir. Bu yaşlarda yeni bir dil veya enstrüman çalmayı öğrenebilirsiniz.

9. Bol bol kitap okuyun.

Zaman zaman çevrenizde kitap okumanın hiçbir faydasının olmadığını söyleyenler olabilir. Ama onları kulak ardı edinin. Çünkü bilmek istediğiniz her şey bir kitabın satırlarında yer alır. Bu yüzden ilginizi çeken her kitabı okuyun. Okudukça yeni şeyler öğreneceğinizi ve bakış açınızın değişeceğini unutmayın.

10. Faydalı blog sayfalarını sık sık ziyaret edin.

İnternet sınırsız bilgi ile doludur. Blog sayfaları bu bilgilere ulaşabileceğiniz yerlerdendir. İlginizi çeken konularla ilgili yazılar yazan blog sayfalarını bulun ve tüm içerikleri okumaya çalışın. Daha önce hiç duymadığınız çok farklı bilgiler edineceğinize emin olabilirsiniz.

11. Yapmaktan korktuğunuz bir şeyi yapın.

Herkesin yapmaktan korktuğu bir şeyler vardır. Ama cesaretli olmalı ve o şeyi yapmalısınız. Kendinizi zorlamalısınız. Birinden hoşlanıyor ama açılamıyor musunuz? Açılın. Cesaretli olun. Şimdi değil de ne zaman?

12. Network oluşturun.

İnsanlarla tanışın, arkadaş olmaktan çekinmeyin. İlişkilerinizi geliştirin.  Bu yaşlarda oluşturacağınız iyi bir network gelecekte sizi tahmin edeceğinizden çok daha farklı bir yere taşıyabilir. Emin olun doğru insanlarla doğru yerde tanışmanın etkisini ilerleyen yaşlarda mutlaka fark edeceksiniz.

13. Projelerinizi hayata geçirin.

YouTube kanalı açmak, blog yazarlığı yapmak veya bir iş kurmak gibi bir projeniz var ise onu hayata geçirin. Aklınızdakileri, hayallerinizdekileri 20’li yaşlarda değil de ne zaman yapacaksınız? Cesur olun ve projenizi başlatın.

14. Kendinizi geliştirin.

Beşeri sermayenin çok önemli olduğunu unutmayın. Bu nedenle kendinizi her alanda geliştirmeye çalışın. Kendinize yatırım yapın ve bunun için para harcamaktan çekinmeyin. Karşılığını ileride mutlaka alacağınıza emin olun.

15. Kendinizi sevin.

Hayatta başarılı olmak için önce kendinizi sevmeli ve kendinizden memnun olmalısınız. Siz kendinizi sevmezseniz başkaları sizi neden sevsin? Verdiğiniz kararlar, yaptığınız şeyler olumsuz şeyler doğursa bile kendinizi sevmekten vazgeçmeyin.

20’li yaşların kıymetini çok iyi bilerek yaşayın. Bu yaşlara geri dönmeyeceğinizin farkında olarak her günü anlamlı bir şekilde geçirmek için çaba harcayın. Kendiniz ile mutlu olun, sağlıcakla kalın.