30 Yaşıma Geldim, Kendi İşimi Kurmak İçin Çok Mu Geç Kaldım?

Siz de her haftanın başında kendinize şu soruları sorup umutsuzca haftayı tamamlayanlardan mısınız? Niye kendi işimin başında değilim? Neden bana hiçbir katkısı olmayan bu raporları tamamlamak zorundayım? Nerede hata yapıyorum? Başlamak için çok mu geç kaldım?

Yaşınız 30, 45 veya 55 olabilir. Ama hiçbir yaş kendi işinize başlamak, kendi hayallerinizi yaşamak için geç değildir. Artık çok geç diyorsanız John Pemberton’ın 55 yaşındayken Coca Cola’yı, Colonel Harland Sanders’ın 65 yaşında iken KFC’yi kurduğunu unutmayın. Yılların verdiği tecrübeyle bu adamlar dünyanın en iyi şirketlerini yarattı.

Sanders, hayatı boyunca sürekli iş değiştiren biriydi. Çiftçi, itfaiyeci ve bunun dışında birçok işi deneyimleme fırsatı oldu. Kendi işine başlamak için ilk denemesi ise benzin istasyonu oldu. Bunda başarısız olan Sanders’ın ikinci denemesi ise bir restoran oldu. Bu denemesinde başarısız olma nedeni ise Amerika’nın ikinci dünya savaşına girmesi oldu. Ama Sanders hiçbir zaman vazgeçmedi ve Kentucky Fried Chicken’ı kurmayı başardı.

Pemberton, Sanders ve bunlar gibi geç yaşta kendi işini kuran diğer başarılı insanların ortak paydası ne idi?

Denemekten asla vazgeçmemek.

Yaşınız ne olursa olsun içinizde girişimci olma isteği veya hayali varsa bundan asla vazgeçmeyin. Defalarca denemiş ama başarısız olmuş olabilirsiniz. Yine de denemeyi bırakmayın. Belki onuncu belki de yüzüncü denemede başarıyı bulacaksınız. Kim bilir belki de tüm çabalarınıza rağmen başarısız olacaksınız ama yine de neden denemedim demeyeceksiniz. Denedim ama başaramadım diyeceksiniz. Bu yüzden hiçbir zaman yeni fikirler üretmekten veya var olan fikirleri geliştirmekten vazgeçmeyin. Yaşınız ister 30 isterse 60 olsun, içinizdeki kendi işinizi kurma hevesini hiçbir zaman kaybetmeyin. Umarız başarı daima sizinle olur.