A’dan Z’ye Kahve Dükkanı Açma Rehberi: Başarılı Olmak İçin 15 İpucu

Son yıllarda kafamızı nereye çevirsek orada bir kahve dükkanı görüyoruz. Adını ilk defa duyduğumuz kahve dükkanlarının bile birden çok farklı yerde olduklarını sonradan öğreniyoruz.

Kahve endüstrisi günden güne böyle hızlı yayılıyorken siz de son yılların en trend iş kollarından birinde faaliyet göstermek ve pastadan pay almak istemez misiniz?

İşte kahve dükkanı açmak için A’dan Z’ye ihtiyacınız olan tüm bilgiler:

1. Sağlam bir iş planı hazırlayın.

Kahve dükkanı açmak için yapmanız gereken en önemli ve öncelikli şey sağlam bir iş planı hazırlamaktır. Hazırlayacağınız iş planınızda tüm detayları en anlaşılır ve ayrıntılı biçimde açıklamalısınız.

Nasıl kar elde edeceksiniz? Müşteri tabanınız kimlerden oluşacak? Rakipleriniz kimler? Büyüme planınız ne? Sorun anında problemi çözmek için nasıl bir strateji izleyeceksiniz? gibi soruların cevaplarının yer alacağı detaylı bir iş planı hazırlamalısınız.

Kapsamlı ve sağlam bir iş planı ile yola çıkarsanız hedeflerinize ulaşmanız ve başarılı olmanız kaçınılmaz olacaktır.

2. Doğru lokasyonu bulmak için zaman ayırın.

Başarılı olmada doğru lokasyonun önemi çok büyüktür.  Müşterilerin rahat ulaşabileceği ve arkadaşlarıyla kolaylıkla bir araya gelebileceği merkezi bir lokasyon bulmak hayati öneme sahiptir ve  böyle bir yeri bulmak kolay olmayacağından en çok zamanı doğru lokasyonu bulmak için harcamalısınız.

3. Kat planı oluşturun.

Kahve dükkanı açarken her detayı düşünmelisiniz. Kat planı da bu detaylardan en önemlileridir. Kahve dükkanınız self-servis olacaksa müşterilerinizin kahvelerini rahat alabileceği ve ileride mekanınızın popüler olma durumuna karşın rahat sıraya girebilecekleri bir alan yaratmalısınız. Eğer siparişleri garson aracılığıyla alacaksanız masalar arasında garsonların rahat dolaşabileceği ve siparişleri hızla mutfağa ulaştırabilecekleri alan oluşturmalısınız.

4. Muhasebecinizi ayarlayın.

Kahve dükkanı açarken hiçbir prosedürü atlamamak ve resmi işlemleri kolay yürütmek için bir muhasebeciyle anlaşmalısınız. Tecrübeli bir muhasebeci bulmanız başarılı olma şansınızı artıracağından mutlaka deneyimli bir  muhasebeci ile çalışmalısınız.

Muhasebecinizin yeri geldiğinde sizin danışmanınız olacağını unutmayın. Muhasebecinizin sizin başarılı olacağınıza inanması ve hedeflerinize ulaşmada yardımcı olması çok önemlidir.

Ayrıca, başlangıçtan itibaren sağlam bir muhasebe kaydı oluşturursanız dönemsel olarak gelir-gider durumunuzu ve bilançonuzu takip etme şansınız olur. Böylece, imkanınız olduğunda finansal verileriniz ile ilgili muhasebecinizle zaman zaman bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapabilirsiniz. Tecrübeli ve başarılı bir muhasebeciniz olursa size birçok konuda yol gösterecektir.

5. Yatırım alın.

Hazırladığınız iş planınızı arkadaşlarınıza veya ailenize anlatarak onların finansman desteğini alabilirsiniz. Hatta işletmenize doğrudan yatırım yapmalarını sağlayabilirsiniz. Kuruluş aşamasında epey sermayeye ihtiyacınız olacağından doğru kişilerden doğru yatırım alarak sağlam adımlarla ve kaynaklarla pazara girebilirsiniz.

Destek veya yatırım alabileceğiniz kimseyi bulamazsanız kredi için bankaya başvurabilirsiniz. Kredinin maliyeti yüksek olabileceğinden başlangıç aşamasında kredi konusunu iyi düşünmelisiniz.

6. Kişisel giderleriniz için para ayırın.

Kahve dükkanı açmak için gerekecek olan bütçeniz dışında en az altı aylık bir sürede kişisel harcamalarınızı karşılayacak miktarda para ayırmalısınız. Başlangıç aşamasında tüm zamanınızı ve enerjinizi kuracağınız iş için harcayacağınızı ve bu süreçte belki de 6-7 ay boyunca artıya geçemeyeceğinizi varsayın ve buna göre bütçenizi ayarlayın.

7. Alışveriş yapın.

Kahve dükkanı açmak için ihtiyacınız olacak her şeyi liste halinde hazırlayın. Alacağınız şeylerin fiyatlarını farklı mağazalar ile mutlaka karşılaştırın ve en uygun olan yerden alışverişinizi yapın. Kahve makinaları ve servis için gerekli malzemeleri internet ortamında daha uyguna bulabileceğinizi unutmayın.

8. Network oluşturun.

Network oluşturmak için kullanacağınız ilk yöntem müşterileriniz ile konuşmaktır. Çok fazla sıkmayacak şekilde zaman zaman müşterileriniz ile muhabbet etmeye çalışın. Onların ne düşündüklerinin sizin için çok önemli olduğunu hissettirin. Müşterileriniz ile iyi bir bağ kurduğunuzda başkalarına da tavsiye edileceğinizi bilmelisiniz. Müşteri deneyimine gerekli özeni göstermelisiniz.

Network oluşturmak için bir diğer yöntem ise bağlı bulunduğunuz sektör veya iş kolu ile ilgili odalara kayıt olup diğer üyeler ile irtibat halinde olmaktır.

9. Açılıştan önce pazarlama çalışmalarına başlayın.

Eğer pazarlama çalışmalarına kahve dükkanınızı açtığınız gün başlamayı düşünüyorsanız bir adım geride başlayacağınızı bilmelisiniz. Açılış günü aklınızda olması gereken tek şey heyecanla müşterilerinizi beklemek olmalıdır.

Pazarlama çalışmalarına mutlaka birkaç ay öncesinden başlamalısınız. Aşağıda pazarlama çalışmanızı kolaylaştıracak önerileri bulabilirsiniz.

-Markanızın isminin ve açılış gününüzün yer aldığı bir afiş ile birlikte işletmenin yakın çevresinde ücretsiz kahve dağıtmak

-Sosyal medya hesapları oluşturmak ve ilgili mecralarda reklam yatırımı yapmak

-Çevredeki etkinliklerde ücretsiz kahve dağıtabileceğiniz standlar açmak

10. Dış dekorasyona özen gösterin.

Müşterilerinizi kahve dükkanınızın içine çekebilmek için öncelikle dışına özen göstermelisiniz. Daha önce gördüğünüz işletmeleri, kafeleri aklınıza getirin. Hangi işletmelere girmek sizi heyecanlandırıyorken hangileri hızla oradan uzaklaşma isteği uyandırıyordu hatırlayın.

Aydınlatma, tabela, renk uyumu, peyzaj gibi tüm detaylara özen gösterirseniz çevrenizde markanızın konuşulmaya başlanacağına emin olabilirsiniz.

11. Olumlu bir tutum sergileyin.

Her işletmede olabileceği gibi kahve dükkanı açarken de birçok zorluklarla karşılaşacaksınız. Zorluklar karşısında olumsuz düşünmeyin. Her zaman olumlu bir tutum sergileyin. Başlangıçta zorlansanız da zamanla olumlu olmayı kendinize öğretebilirsiniz.

12. Personel alımını yavaş yavaş yapın.

Kahveleri yapacak ve bunları müşterilere ulaştıracak personellere ihtiyacınız olacaktır ancak başlangıç aşamasında çok fazla personel almamalısınız. Gerekirse kendiniz 3 farklı işi yapmalısınız.

Başlangıçta önünüzü görmek adına maliyetleri minimum düzeyde tutmak için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız. Personel maliyetlerini asgari seviyede tutmak önünüzü daha net görene kadar yapmanız gereken bir şeydir.

13. İş akışlarını ve görev dağılımlarını belirleyin.

İkiden fazla çalışanın olduğu her işletmede olduğu gibi siz de iş akışlarınızı oluşturmalısınız. Birçok işletmenin iş akışlarını oluşturmadığını kabul edelim ama biz başarılı olmak istiyoruz değil mi? Öyleyse onlardan bir farkımız olsun ve iş akışlarımızı netleştirelim. Her bir çalışan yapacağı işi bilsin ve süreçleri içselleştirsin.

Kahveyi kim hazırlayacak, servisi kim yapacak, hesabı kim alacak, masaları kim toplayacak gibi soruların cevabı net olursa herkes görev dağılımını çok iyi bilir ve iş süreçleri düzgün ilerler.

14. Kaliteli hizmet sunun.

Kafamızı çevirdiğimiz her yerde kahve dükkanı olduğundan bahsetmiştik. Peki bazı yerlerde oturacak yer bulamıyorken bazıları neden kapanma noktasına geliyor? Bunun en önemli nedeni sunulan hizmetin farklılığıdır.

Hizmet sektörüne giriş yaptığınızın bilincinde olun ve en kaliteli hizmeti sunun. Eğer diğer kahve dükkanlarından çok farklı bir ürün sunamıyorsanız yapabileceğiniz tek şey sunduğunuz hizmeti farklılaştırmaktır. Müşterilerinize kaliteli hizmet sunun ve başarı merdivenlerini hızla tırmanmaya hazırlanın.

15. İddialı ve sabırlı olun.

Kahve dükkanı açmak sıkı çalışma gerektirir. Sıkı çalışmanın meyvesini almak için sabır gösterin ve her zaman en iyisi olacağınız konusunda iddialı olun.

Yapacağınız işte iddialı olur ve sabırla ilerlerseniz başarı sizin olacaktır. Kim bilir belki de markanızın üçüncü şubesini açacak ve yazdıklarımızı anımsamak adına sitemize tekrar dönüp bu yazıyı okuyacaksınız.

Kahve dükkanı açmayı düşünen herkes için rehber niteliğinde olan bu 15 ipucu umarız başarılı olma yolunda sizlere iyi bir yol gösterici olur.

Ayrıca şunlar da ilginizi çekebilir: 

http://paramagg.com/restoran-acmak-ve-basarili-olmak-isteyenler-icin-dev-rehber/

http://paramagg.com/restoran-acmak-ve-basarili-olmak-isteyenler-icin-dev-rehber/