En Uzun Süren 5 İlişki Türü

İlişkinizin ne kadar süreceğini tahmin etmek çok zor olsa da araştırmalar en uzun süren 5 ilişki türünü ortaya koydu. Peki bu 5 ilişki türünden size uyan var mı?

1. Affeden İlişkiler

İlişkideki problemlerinizle nasıl başa çıkıyorsunuz? En ufak bir şeyde birbirinizi yanlış mı anlıyorsunuz? Birbirinize kırıcı mı davranıyorsunuz? Kavgadan sonra günlerce birbirinizle konuşmuyor musunuz?

Evlilik terapisti Jeanette Raymond’a göre ilişkinizin gücünü ölçmenin yolu bir kavgadan veya anlaşmazlıktan sonra ne kadar sürede tekrar barıştığınızdan geçer. Güçlü ilişkileri olan eşler birbirlerini kolayca affederler ve tekrar eski hallerine dönerler.

2. Güvene Dayalı İlişkiler

Uzun süren bir ilişkide güven en önemli şeylerdendir. Çiftler arasında güven olmazsa ilişkinin güçlü kalması çok zordur.

Eşinize güveniyor musunuz? Kendinize güveniyor musunuz? Eşinizin bilmediği bir ilişkiniz mi var? Eşinizden gerçek hislerinizi saklıyor musunuz?

Bu sorulara vereceğiniz cevap ilişkinizin güvene dayalı olup olmadığını açıklayacaktır.

3. Ortak Bir Geleceğe Dayalı İlişkiler

Geleceğe yönelik görüşleriniz eşinizin görüşleri ile eşleşiyor mu? 10 sene sonra yapmak istediğiniz şeyler eşinizin istekleri ile aynı mı?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar ilişkinizin ne kadar süreceği ile ilgili size fikir verecektir.

4. Maceraya ve Eğlenceye Dayalı İlişkiler

Sıkılmak, ilişkinin uzun sürmesini engelleyen en önemli şeylerdendir. Uzun süren bir ilişkide her şey birbirini tekrarlamaya ve sıkıcı olmaya başlayabilir. Ama eğer birlikte eğlenceli ve maceralı aktivitelere katılırsanız sıkılmanın önüne geçebilirsiniz. Bu yüzden birlikte eğlenmeyi bilen çiftlerin ilişkileri daha uzun süreli olur.

5. Samimi İlişkiler

En uzun süren ve güçlü kalan ilişki türlerinden biri de samimi ilişkilerdir. Araştırmalar birbirlerine karşı samimi olan çiftlerin ilişkilerinin daha uzun süreceğini ortaya koyuyor.

Bu 5 ilişki türü dışında da uzun süren mutlu ve güçlü ilişkiler olduğunu bilmelisiniz. İlişkinizin iyi şekilde devam etmesini istiyorsanız kendinizi asla diğer ilişkilerle karşılaştırmamalısınız. Unutmayın sosyal medyada veya çevrenizde gördüğünüz diğer çiftler size her zaman kendi ilişkinizden daha iyi görünecektir. Çünkü bir ilişkinin nasıl olduğu ancak iki kişi arasındayken anlaşılır. Bu yüzden kendinizi başkalarıyla kıyaslamak yerine kendi ilişkinize odaklanmalı ve mutlu olmaya bakmalısınız. Bütün çiftlere uzun süren ve güçlü kalan ilişkiler diliyoruz.