Arkadaşlığın Formülü

Fatma ile tanışın. Fatma arkadaş canlısı biri. Yeni başladığı işi için Antalya’dan İstanbul’a taşındı. Çok heyecanlı, aynı zamanda İstanbul’da tanıdığı kimse olmadığı için de biraz gergin. Yeni taşındığı apartmanda komşusuyla bir diyaloğa girdi. Konuşma planladığı gibi olmadı ve tuhaf bir şekilde sonlandı. Fatma utandı ve daha sonra karşılaştıklarında farklı bir konu ile tekrar diyaloğa girmeye çalıştı. Ama komşusu Fatma ile konuşma konusunda hiç istekli değildi.

Fatma hüsrana uğramış ve incinmişti. Komşusu onun bu tavırlarından dolayı son derece rahatsızdı ama Fatma onun rahatsız olduğunun farkında bile değildi.

Peki bizim de böyle bir duruma maruz kaldığımız oluyor mu sizce? Biz birileriyle konuşmaya çalıştıkça onların bizden kaçtığı oluyor mu? Biz bunu fark edebiliyor muyuz? Arkadaşlık kurmaya çalışırken itici mi oluyoruz?

Emekli bir FBI ajanı olan Dr. Jack Schafer, The Like Switch kitabında arkadaşlığın formülünü açıkladı. Schafer, FBI’da Milli Güvenlik Davranış Analizi Programında görev almış bir ajan. Bu yüzden, insan davranışı ve ilişkileri konusunda uzman bir isim.

İşte Schafer’ın keşfettiği arkadaşlık formülü:

Arkadaşlık = Yakınlık + Sıklık + Süre + Yoğunluk

Formüldeki bileşenler biriyle arkadaş olup olmayacağınızı söylüyor. Beynimizde bölge taraması olarak adlandırabileceğimiz bir şey var. Beynimizin bu bölümüne ulaştığımızda konuştuğumuz birinin bizimle arkadaş olup olamayacağını değerlendiriyoruz. Bu tarama değerlendirmeyi yaparken ihtiyacımız olan bilgiyi işleyerek beynimize mesaj gönderiyor. Bunun sonucunda ise beynimiz gözlem aralığımızda olan kişi için yoksay, yaklaş veya kaç diyor.

Formüldeki her bir bileşeni yakından inceleyelim.

Yakınlık

Yakınlık kişi ile sizin aranızdaki mesafeyi ve samimiyeti ifade eder. Bir kişiyle yakın olduğunuzu anlamak için onun yanında sessiz durun. Bu sessizlik hem sizi hem de onu huzurlu hissettiriyorsa birbirinize yakınsınız demektir.

Sıklık ve Süre

Sıklık, kişi ile zaman içerisinde yaptığınız görüşmelerin ve buluşmaların sayısını ifade eder. Süre ise onu ne kadar süredir tanıdığınız ve birlikte geçirdiğiniz zaman anlamına gelir.

Sıklık ve sürenin insan ilişkilerini nasıl etkilediğini çocuk – ebeveyn ilişkisi ile örneklendirmek gerekirse; ebeveyn çocukları ile ne kadar çok zaman harcarsa çocuklar üzerinde o kadar etkili olur diyebiliriz. Ama eğer ailenin bir arada geçirdiği süre kısıtlıysa çocuklar başkalarıyla görüşmeye eğilimli olurlar ve bu da yanlış arkadaşlıklar kurmalarına neden olabilir.

Yoğunluk

Kişinin psikolojik ve fiziksel ihtiyaçlarını sözlü veya sözlü olmayan davranışlarınız ile nasıl tatmin ettiğiniz yoğunluk ile açıklanabilir. Yoğunluk aynı zamanda kişiyle geçirdiğiniz zaman boyunca nasıl etkileşimde olduğunuz anlamına da gelir.

Birkaç saatlik görüşmelerde bile birbirleriyle konuşmak, sohbet etmek yerine cep telefonlarıyla oynamayı tercih eden kişilerin yoğunluk ile problemleri vardır diyebiliriz. Bu davranış kişilerin birbirleriyle olan samimiyetini azaltır.

Evli bir çift üzerinden örnek vermek gerekirse; eğer evli bir çiftin her biri çok meşgulse ve birlikte kaliteli zaman geçirmiyorlarsa sıklık ve sürede azalma meydana gelecektir. Bunu telafi etmek için daha yoğun ve derin ilişkiye ihtiyaç duyacaklardır.

Arkadaşlık Kurmak İçin Bu Formülü Kullanın.

Eğer tanımak veya arkadaş olmak istediğiniz biri varsa önce yakınlığınızı artırmaya çalışın. Bu kişiye mümkün olduğunca yakın olun ama bunu açıkça belli etmeyin. Amaç onu rahatsız etmeyecek şekilde tanımaya çalışmak. Tanımanın en iyi yolu da yavaş yavaş görüşme sıklığınızı artırarak olur.

Görüşme sıklığınız ile birlikte süreyi de artırmalısınız. Yani buluşmalarınızda geçirdiğiniz zamanı giderek artırmalısınız. Buluştuğunuzda birkaç saat oturup ayrılıyorsanız onu zamanla 2-3 saate çıkarmalısınız. Bunun dışında yoğunluğu da giderek artırmalısınız. Yani yavaş yavaş daha derin konularda sohbet etmeye başlamalısınız. Aile, ilişkiler gibi derin konularda sohbet etmek arkadaşlığın kırılma noktasıdır.

İyi bir arkadaşlık kurmak istiyorsanız bu formülü kullanın. Formülle ilgili daha detaylı bilgi için Dr. Jack Schafer’ın kitabını okumanızı tavsiye ederiz.

Ağırdan Alın.

Bir dahaki sefere bu içeriğimiz aklınızda olsun ve biriyle tanıştığınızda hemen diyaloğa girmek zorunda hissetmeyin. Hayatta çok istekli olmak bazen iyi bir şey olabilir ama arkadaşlıkta emin olun işe yaramıyor. En iyisi ağırdan alın ve arkadaşlık formülünü aklınızın bir köşesinde bulundurun. Bu formülde uzmanlaşın ve güzel arkadaşlıkların keyfini sürün.