Bankacı Olmak İsteyenler İçin Dev Rehber: Bankacı Nasıl Olunur? 3 Bölüm ve 13 Adımda Anlattık

Bankacı olmak çoğu kişiye göre zor olarak tanımlanan bir meslek dalıdır. Gerek insanlarla uğraşmak gerekse de parayla uğraşmak bankacılık mesleğinin zor yanlarındandır. Ama bankacı olmanın güzel yanları da çoktur. İyi bir maaş, güzel bir kariyer yolu ve hafta sonu tatili bankacı olmanın en güzel yanlarındandır.

Bankalarda başvurabileceğiniz çok sayıda pozisyon ve birim bulunuyor. Öncelikle hangi pozisyonda ve birimde işe başlamak istediğinize karar vermelisiniz. Tabii ki her zaman istediğiniz şeyler olmayabilir.

Örneğin; iyi bir bankanın uzman yardımcılığı sınavını kazanmak ve genel müdürlükte prestijli bir birimde çalışmak istiyor olabilirsiniz ama böyle bir istek hayal kırıklığıyla sonuçlanabilir.

Bankaya uzman yardımcısı olarak başlamış ve aylarca eğitim almış olsanız bile sizi evinizden uzak bir şubede gişe personeli olarak göreve başlatabilirler. Burada şans önemli bir faktör olsa da öğrenim geçmişiniz, yabancı dil düzeyiniz ve kişisel yetenekleriniz atanacağınız birimde yüksek öneme sahiptir.

Mezun olduğunuz üniversite atanacağınız birimde büyük öneme sahip olsa da insan ilişkileriniz bazı birimler için daha büyük önem arz etmektedir. Özellikle şubeler için iyi bir insan ilişkisi olmazsa olmazdır. Çünkü bankacılık sektörü hizmet ağırlıklı bir sektör olduğu için insan ilişkilerinizin çok kuvvetli olması gerekiyor.

Genel olarak bir fikir verdiğimizi düşünüyor ve bankacı olmak isteyenler için hazırladığımız bu dev rehber ile hem üniversite öğrencilerine, hem üniversite mezunlarına hem de mevcut kariyerini değiştirmek isteyenlere nasıl bankacı olunacağını 3 bölümde ve 13 adımda detaylı şekilde anlatıyoruz.

BÖLÜM 1: BANKACI OLMAK İÇİN İSTENEN ŞARTLARI KARŞILAMAK

Bu bölümde bankacı olmak için istenen şartları 3 adımda anlattık.

1. Bankada hangi pozisyona başvurmak istediğinize karar verin.

Bir banka şubesinden içeriye girdiğinizde banko asistanları ve müşteri temsilcileri görüyor olabilirsiniz. Ama banka sadece bu pozisyonlardan ibaret değildir. Başvurabileceğiniz onlarca pozisyon vardır. Özellikle İstanbul ve Ankara’da yaşıyorsanız bankaların genel müdürlük birimlerinde çok çeşitli pozisyonlar olduğunu bilmelisiniz. Ama eğer bu şehirler dışında yaşıyorsanız şube dışında bir seçeneğiniz olmadığı için başvurabileceğiniz pozisyon sayısı çok kısıtlıdır.

Bu nedenle pozisyon seçimi yaparken öncelikle yaşadığınız şehre göre karar verin. İstanbul’da yaşamanıza rağmen normal bir şubede bireysel müşteri ilişkileri temsilcisi pozisyonunu hedeflemeyin. Genel müdürlükte finansal piyasalar bölümünde trader pozisyonunda çalışmayı hedefleyin. Tabii hedeflediğiniz pozisyonun aradığı şartları karşıladığınıza emin olun.

Örneğin girmek istediğiniz banka trader pozisyonu için iktisadi ve idari bilimler fakültesinden veya mühendislik fakültesinden mezun olma şartı arıyor olabilir. Ayrıca bunun dışında yabancı dil bilgisi ve sermaye piyasası lisanslarının alınmış olması şartları da gerekebilir.

Eğitim geçmişinizi ve sahip olduğunuz yetkinlikleri düşünün ve sizin için uygun olabilecek pozisyonlara karar verin.

Lise veya meslek yüksek okulu mezunu iseniz banko asistanı pozisyonunu düşünebilirsiniz. Banko asistanlığı bankalardaki giriş pozisyonlarından biridir ve çoğu banka bu pozisyon için sınav açar.

Bu pozisyon için lise veya yüksek okul mezunu olmak yeterli olabiliyorken bazı bankalar bu pozisyonlarda fakülte mezunlarını çalıştırmaktadırlar. Banko asistanları bankaların şubelerinde gişede görev alırlar ve çoğunlukla hesap açılışı, havale, EFT, para çekme ve para yatırma gibi işlemleri gerçekleştirmek ile sorumludurlar.

Bu pozisyondaki kişiler bankada genellikle en düşük maaşlı çalışanlardır. Düşük ücretinden ve işin yoğunluğundan dolayı çoğu kişi bu pozisyonu geçici olarak düşünür. Eğer lisans mezunuysanız daha üst bir pozisyonda başlamanızı tavsiye ederiz.

Bankaların müşteri ilişkilerinde çalışmak istiyorsanız hangi bankanın ne şartlar aradığını öğrenmelisiniz. Bazı bankalar bu pozisyonlar için lisans mezuniyeti şartı arıyor iken bazı bankalar için lise veya meslek yüksek okulu mezunu olmak da yeterlidir.

Bu pozisyonlar için öğrenim şartı dışında diksiyonu düzgün ve insan ilişkileri iyi olan adayların tercih edildiğini söyleyebiliriz. Çünkü bu pozisyonda doğrudan müşteri ile iletişimde olursunuz. Ayrıca bu pozisyondaki kişilerin sabır eşiğinin çok yüksek olması gerekiyor. Bunun dışında müşterilere karşı aşırı ilgili olmalısınız.

Tüm müşterilerinize azami önem vererek maksimum düzeyde ve daima güler yüzle hizmet vermelisiniz. Aksi takdirde müşteri şikayetleri çok olur ve bu şikayetler kariyer yolunuzda önünüze engel olarak çıkabilir. Bankadaki her hareketinizin birileri tarafından gözlendiğini hiçbir zaman unutmamalısınız.

Bankaların operasyon birimlerinde çalışmak istiyorsanız bankaların açtıkları sınavları takip etmelisiniz. Operasyon birimleri ağırlıklı olarak şubelerde olur. Operasyon biriminde çalışan kişiler şubelerin görünmeyen tarafında ve müşteri ile herhangi bir iletişimde olmadan çalışırlar.

Genellikle uzun yıllar müşteri temsilciliği yapmış kişilerin kaçış noktası olarak görünen veya müşteri ile iletişim halinde olmak istemeyen kişiler tarafından tercih edilen operasyon birimi müşteri temsilcisi tarafından iletilen müşteri talimatlarını yerine getirme, kredi onayı verme ve arşiv yapma gibi çeşitli operasyonel işlemleri yürütür.

Kendini iyi geliştirmiş lisans veya yüksek lisans mezunu iseniz bankaların MT (Management Trainee) adı verilen yönetici adayı veya uzman yardımcılığı sınavlarına katılmanızı öneririz. Çünkü geleceğin yöneticileri bu pozisyonlardan seçilmektedir.

Tabii bu kadrolara dahil olmak için zorlu bir sınav ve mülakat sürecinden geçmeniz gerekiyor. Bankaların MT veya uzman yardımcılığı sınavları genellikle sayısal ve sözel yetenek, alan bilgisi ve dil bilgisi sorularından oluşur. Bu sınavı başarı ile geçerseniz tek veya iki aşamalı mülakat sonucunda işe alınırsınız. Ardından detaylı bir eğitim programına katılırsınız.

Çoğu banka MT veya uzman yardımcılarını genel müdürlük birimlerinde veya kurumsal şubelerde göreve başlatır. Eğer genel müdürlük biriminde işe başladıysanız çok şanslı olduğunuzu bilmelisiniz. Ama eğer normal bir şubede işe başladıysanız biraz şanssız olduğunuzu söyleyebiliriz. Tabii genel müdürlük merkezi dışında bir şehirde şubede işe başladıysanız başka bir seçeneğiniz olmadığından normaldir. Ancak genel müdürlüğün olduğu şehirde yaşamanıza rağmen şubelerde başladıysanız bankacılık kariyerinizin daha zorlu geçeceğini söylemeliyiz.

Belli bir tecrübeye sahip olup sektör değiştirmek isteyenler için ise yöneticilik pozisyonu en doğru seçenektir. Tabii birçok banka yöneticilerini kendi bünyesinden yetiştirmekle birlikte iyi bir üniversiteden mezun olup iyi şirketlerde yöneticilik yapan kişilere de yöneticilik teklifi yapabilmektedir.

2. İstediğiniz pozisyon için aranan şartları karşılayıp karşılamadığınızı değerlendirin.

Hangi pozisyonda başlamak istediğinize karar verdiniz. Peki gerçekten o pozisyonun gerekliliklerini taşıyor musunuz? Bu konuda son derece kendinize objektif olmalısınız.

Örneğin; lise veya yüksek okul mezunu iken uzman yardımcılığı sınavlarına başvurmayı düşünmek boşuna olur. Çünkü bankaların bu pozisyon için öncelikli şartı lisans mezuniyetidir. Bu nedenle herhangi bir pozisyona başvurmadan önce istediğiniz pozisyon için aranan şartları karşıladığınıza emin olmalısınız.

3. Daha yüksek bir pozisyon için daha düşük bir pozisyona razı olun.

Bankaların kariyer yolu genellikle uzundur. Yönetici olmak için girişten itibaren ortalama 10 ile 15 yıl arası bir tecrübe sahibi olmanız gerekir. Bu yüzden gişeden veya operasyondan göreve başlamış olmak ve düşük maaş almak sizi hiçbir zaman caydırmasın.

Bir bankacı azimli ve başarılı olursa hangi pozisyonda işe başlamış olursa olsun bir gün şube müdürü olabilir. Bankacılık sektöründe lise veya yüksek okul mezunu şube müdürleri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yeter ki başarılı olun ve insan ilişkilerinizi iyi tutun. Kariyeriniz boyunca herkesle iyi geçinmeye dikkat edin. Bir gün birlikte çalıştığınız bir iş arkadaşınız ileride sizin daha iyi yerlere gelmenizi sağlayabilir.

BÖLÜM 2: İŞ ARAMAK

Bu bölümde bankadaki işleri nasıl arayacağınızı 5 adımda anlattık.

1. Özgeçmiş hazırlayın.

Hangi pozisyona başvuracak olursanız olun elinizde mutlaka özgeçmişiniz olsun. Özgeçmişinizi özenle hazırlamalı ve başvuracağınız pozisyona uygun içeriklerle doldurmalısınız. Örneğin; müşteri temsilcisi pozisyonuna başvurmak istiyorsanız ve daha önce böyle bir tecrübeniz olmadıysa insan ilişkilerinizin iyi olduğunu özgeçmişinizin bir yerlerinde mutlaka vurgulamalısınız.

2. Bankaların işe alım sayfalarını takip edin.

Bankalar işe alımlarını genellikle web siteleri üzerinden duyururlar. Bunun haricinde içeriden bir tanıdık da özgeçmişinizi ilgililere ulaştırmanızda yardımcı olabilir. Bankacılık sektöründe çalışan tanıdıklarınızı gözden geçirin. Belki size yardımı dokunan birileri çıkabilir.

Tanıdığınız kişilerden özgeçmişinizi uygun pozisyon olması durumunda değerlendirmelerini rica edebilirsiniz. Hiçbir zaman böyle bir istekte bulunmaktan çekinmeyin. İş bulmak için network çok önemlidir.

3. LinkedIn hesabı açın ve aktif olarak kullanın.

Yeni mezun olmuş olabilir ve daha önce hiçbir iş tecrübesine sahip olmayabilirsiniz. Ama yine de profesyoneller için sosyal ağ olan LinkedIn’de mutlaka hesap oluşturmalısınız. İş bulmak için sosyal medyada görünür olmalısınız. Ayrıca sektördeki kişilere bağlantı daveti gönderebilir, çevrenizi genişletebilirsiniz.

4. Kariyer sitelerinde hesap oluşturun.

Bankalar işe alımlarını kendi web sitelerinde duyurmalarının yanı sıra kariyer sitelerinden de duyurabilirler. Bu nedenle tüm iş arama sitelerinde hesap oluşturmalı ve özgeçmişinizi hazırlamalısınız. Ayrıca iş ilanlarından haberdar olmak için de düzenli olarak kariyer sitelerini takip etmelisiniz.

5. Bankada çalışanlarla konuşun.

Bulunduğunuz yerdeki bankaların şubelerini dolaşın. Sıra numarası alarak kolaylıkla müşteri temsilcisine ulaşabilirsiniz. Bir işlem yaptırmak zorunda değilsiniz. Hiçbir bankacı ona kariyeriniz ile ilgili bir şey sorduğunuzda sizi reddetmez. Tavsiyeler verir. Kendisinin işe başlama sürecini anlatır.

BÖLÜM 3: İŞE ALINMAK

Bu bölümde bankada işe nasıl alınacağınızı 5 adımda anlattık.

1. Başvurmayı düşündüğünüz bankaları araştırın.

Hangi bankalara başvurmaya karar vererek bunları detaylı olarak araştırmalısınız. Kariyer yollarını, maaşlarını, yan haklarını öğrenmeniz faydalı olabilir. Tabii içeriden tanıdık olmayınca bu bilgilere ulaşmak zor olabilir ama forum sitelerinde belki mevcut çalışanların paylaştığı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, başvurmayı düşündüğünüz bankaların kuruluş tarihine, şube sayısına, finansal verilerine de bakın. Bu bilgilerin daha sonra mülakata gittiğinizde çok işinize yarayacağına emin olabilirsiniz. Çünkü mülakat yapan kişiler girmek istediğiniz bankayı araştırmış olmanızı beklerler.

2. Başvurunuzu yapın.

Bankaların web sitelerinde alım yaptıklarını gördüğünüzde hemen başvurunuzu yapın. Ya da içeriden bir tanıdık bulup yardımcı olmalarını isteyin ve özgeçmişinizi gönderin.

Eğer sınav ile alınan bir pozisyona başvuru yaptıysanız sınavda hangi alanlardan sorular geleceğini öğrenin ve o alanlardaki bilginizi sınav gününe kadar artırın. Örneğin; bazı bankalar iktisat, muhasebe ve maliye gibi alanlardan da sorular sormaktadır. Eğer geçmişte öğrendiğiniz bu bilgileri hatırlamıyorsanız sınav gününe kadar bilgilerinizi tazelemeniz yararınıza olur.

3. Başvurunuzu yaptıktan sonra süreci takip edin.

Başvurunuzun ardından ne kadar süre sonra döneceklerine ilişkin net bir şey olmadığı için süreci yakından takip etmelisiniz. Örneğin; özgeçmişinizi bir tanıdığa gönderdiniz ama haftalarca herhangi bir dönüş olmadı. Gönderdikten en fazla 2 hafta sonra ilgili kişi ile iletişime geçin ve sürecin ne aşamada olduğunu sorun.

Kim bilir siz özgeçmişinizi gönderdikten sonra gelen onca e-postaların arasında özgeçmişiniz kayboldu gitti. Yakından takipte kalırsanız kendinizi hatırlatmış olursunuz.

4. Mülakat için hazırlanın.

Mülakat aşamasına geldiyseniz tebrikler, şanslı insanlardansınız. Çünkü o kadar başvurunun arasından sıyrılarak mülakat aşamasına gelmek ciddi bir başarıdır. Bankalar sınav açtığında binlerce insan sınava giriyor ve bunlardan sadece çok azı sınavda başarılı olarak mülakat aşamasına kalıyor.

Bu kadar uğraştınız ve mülakat aşamasına geldiniz. Bu emeği çöpe atmak istemezsiniz değil mi? O halde mülakata çok iyi şekilde hazırlanmalı ve işi kapmalısınız.

Mülakat öncesinde ilgili bankanın kurumsal web sitesinde en az birkaç saat zaman harcamalısınız. Banka ile ilgili genel bilgileri öğrenmelisiniz. Ve mülakata giderken giyiminize özen göstermelisiniz.

5. Mülakat sonucunu takip etmek.

İlk mülakatınıza girdikten sonra yakın bir zamanda sizi daha yakından tanımak için ikinci bir mülakata çağırabilirler. Ya da ilk mülakatınızdan sonra işe alınabilirsiniz. Bankaların mülakat sonrası dönüş süreleri değişiklik gösterir. Bazı bankalar 1 haftada dönerken, bazıları 1 ay sonra dönüş yapabilir.

Bu süreçte kendinizi çok fazla üzmemeli ve sonucu akışına bırakmalısınız. Siz ne kadar kafaya takarsanız takın onlar kendi takvimlerine göre size dönüş yapacaklardır. O yüzden en iyisi mi telefonunuzu sürekli açık tutun ve tüm bilinmedik numaraları cevaplayın. Onlardan biri size beklediğiniz iyi haberi verecek.

Tabii mülakat dilediğiniz gibi sonuçlanmayabilir. Eğer mülakatınız olumsuz sonuçlanırsa büyük ihtimalle dönüş e-posta adresinize yapılacaktır. Böyle bir durumda çok fazla üzülmemeli ve önünüzdeki işlere bakmalısınız. Umudunuzu hiçbir zaman kaybetmeden iş aramaya devam etmelisiniz.

Mülakat aşamasını geçerek işe alınmayı başardıysanız önünüzde uzun bir kariyer yolu olduğunu ve bu yolda daima kendinizi geliştirmek zorunda olduğunuzu unutmayın.

Umarız bankacı olmak isteyenler için hazırladığımız bu dev rehberi beğenmişsinizdir. Bu yazımızı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak bankacı olmak isteyenlere yön vermeye ne dersiniz?