Başarılı Bir İş Kadını Olmak İçin Yapmanız Gereken 17 Şey

İş hayatındaki her kadın başarılı olmak ister. Hatta başarı konusunda kadınlar erkeklere göre daha hırslıdırlar. Peki kadınlar bu kadar hırslı olmalarına rağmen neden erkeklerin gerisinde kalıyorlar? Belki de başarılı olmak için yapmaları gerekenleri bilmiyorlar. Bu içeriğimizde 17 madde ile kadınların iş hayatında başarılı olmak için yapmaları gereken şeyleri anlattık.

İşte başarılı bir iş kadını olmak için yapmanız gereken 17 şey:

1. Başarılı iş kadınları ile ilgili yazılar okuyun.

Hem iş hayatında hem diğer alanlarda çok sayıda başarılı kadın var. Onların geçmişlerini ve kariyer yollarını araştırmak sizi motive edecek ve ilham verecektir. Onların hikayelerini okumak başarıya giden yolda ne gibi engellerle karşılaştıkları hakkında size fikir verecektir.

Başarılı iş kadınlarını araştırmak için internette çok sayıda kaynak var. Forbes, Harvard Business School gibi web sitelerinde harika makaleler bulabilirsiniz.

2. Alanınızdaki kadınları araştırın.

Hangi alanda olursanız olun diğerleri için kaldırımları döşemiş başarılı kadınlar mutlaka vardır. Bu kadınları bulun ve başarılı olmak için nasıl yollardan geçtiğini öğrenin. Örneğin bu kadınların hangi okullardan mezun olduklarını, hangi şirketlerde staj yaptıklarını, ilk işlerinin ne olduklarını öğrenin. Kariyer yolları hakkında mutlaka bilgi sahibi olun.

3. Daha az kadınların olduğu alanları düşünün.

Tarih boyunca kadınlar bilim, mühendislik, teknoloji, bilgisayar bilimleri, matematik gibi alanlarda erkeklerden daha az sayıda olmuşlardır. Bu alanlarda bir kariyer seçiminiz olursa kadınların söz konusu alanlara girmesi için yapılan teşviklerden faydalanabilirsiniz.

4. İş ve aile hayatınızı nasıl dengeleyeceğinizi belirleyin.

İş ve aile hayatını dengeleme konusu iş gücündeki kadınları en çok düşündüren konulardan biridir. Kadınlar bir yandan çocuklarını büyütürlerken diğer yandan kariyer basamaklarını hızla tırmanmak için büyük çaba gösterirler. Başarılı bir iş kadını olmak için iş ve aile hayatınızı nasıl dengeleyeceğinizi belirlemelisiniz.

5. Ücret eşitsizliğinin üstesinden gelin.

Son yıllarda kadınların iş gücüne katılım oranı oldukça yükseldi ancak ücret eşitsizliği hala eskisi gibi. Özellikle kurumsal olmayan şirketlerde kadın yöneticiler erkek yöneticilere göre daha düşük ücretlerle çalışıyorlar. Eğer bu tarz şirketlerde çalışıyorsanız öncelikle neden böyle yaptıklarını anlamanız lazım. Yaptığınız iş birebir aynı mı yoksa erkek yönetici daha kilit bir rolde mi bunu tespit etmelisiniz. Eğer her ikiniz de aynı işi yapmanıza rağmen siz daha düşük bir ücretle çalışıyorsanız bu konuyu pozisyonunuzu tehlikeye atmayacak şekilde ve makul bir biçimde üst yönetime aktarmayı deneyebilirsiniz.

6. Kendinize güvenin.

Kendinize ve yeteneklerinize güvenmek başarılı bir iş kadını olmanız için çok gereklidir. Bu yüzden kendinizi asla hafife almamalı ve tam anlamıyla kendine güvenen bir iş kadını profili çizmelisiniz. Kendinizi hafife alır ve yeteneklerinizin farkına varmazsanız başkaları da sizin farkınıza varmaz.

7. İddialı olun.

Konuşmalarınız ve tavırlarınızla ne kadar iddialı olduğunuzu gösterin. İddialı olmak iş hayatında tuttuğunuzu koparacağınız anlamına gelir. Başarılı bir iş kadını olmak için mutlaka iddialı olmalısınız.

8. Eleştirileri iyi idare edin.

İş hayatında ne kadar iyi olursanız olun mutlaka sizi eleştiren birileri olacaktır. Bazı eleştiriler yapıcı, bazı eleştiriler ise yıkıcı olacaktır. Öncelikle aldığınız eleştirilerin yapıcı mı yoksa yıkıcı mı olduğunu anlamanız lazım. Yıkıcı eleştiriler kendinize olan güveninizi zedeleyecek eleştirilerdir. Bu tarz eleştirilerle başa çıkmanın en iyi yolu o eleştiriyi görmezden gelmektir. Yapıcı eleştiri ise iyi niyet içeren eleştirilerdir. Bu tarz eleştiriler sizin kendinizi geliştirmenize yardımcı olur. Yapıcı bir eleştiri aldığınızda eleştiren kişiye teşekkür edebilirsiniz.

9. Tutku ile yapacağınız bir iş bulun ve onun peşinden gidin.

Bulunduğunuz işte zirveye ulaşmak için yaptığınız işe tutkunuz olmalı. İşinize tutku ile bağlanırsanız sıkı çalışmak için kendinizi motive etmeniz daha kolay olur. Ayrıca daha heyecanlı ve enerjik olursunuz.

10. Düzenli olun ve planlı çalışın.

Başarı uzun dönemli planlamanızın ve günlük olarak planınıza bağlı kalmanızın sonucunda ortaya çıkar. Düzenli olmak ve planlı çalışmak zamanınızı daha iyi kontrol etmenizi sağlar. Böylece başarıya ulaşmanız daha kolay olur. Düzenli olmak ve planlı çalışmak için neyin önemli olduğuna odaklanmalı ve önceliklendirme yapmayı öğrenmelisiniz.

11. Network oluşturun.

Network oluşturmanın kariyerinize katkısı büyüktür. Ne kadar çok networke sahip olursanız o kadar çok yeni iş fırsatlarından haberdar olursunuz. Bu yüzden çevrenizi profesyonel anlamda geliştirmek için çaba harcamalısınız. Örneğin aynı ortamda çalıştığınız bir iş arkadaşınızla farklı yerlere geçtiğinizde görüşmeyi kesmek yerine ara ara birbirinizden haberdar olmaya çalışın.

12. Yaratıcı olun.

Yaratıcı olmak sadece yaratıcılık gerektiren işler için önemli değil bütün iş kolları için önemlidir. Çünkü yaratıcı bir iş kadını olduğunuzda karşılaştığınız sorunları daha iyi çözersiniz. Bu da daha başarılı olmanızı kolaylaştırır.

13. İyi bir eğitim alın.

Üniversite eğitiminizi tamamlamış olabilirsiniz ama eğer mezun olduğunuz okulun kariyerinizde ilerlemenize fazla katkısı olmadığını düşünüyorsanız ilave eğitimlerle kariyerinizi desteklemeye çalışın. Örneğin yurt dışındaki üniversitelerden online eğitimler alabilirsiniz.

14. Öğrenmeye istekli olun.

Çalıştığınız alanda her şeyi bilmiyor olabilirsiniz ama bilmediğiniz konularda öğrenmeye istekli değilseniz başarılı olmak çok zor olur. Başarılı bir iş kadını olmak için daima öğrenmeye istekli olmalısınız.

15. Sıkı çalışmak için can atın.

Hiç kimse kolay yoldan başarıya ulaşmıyor. Başarılı olmak için sıkı çalışma olmazsa olmazdır. Hedeflerinize ulaşmak için ve kariyer basamaklarını hızla tırmanmak için çok sıkı çalışmalısınız. Sıkı çalışmayı bir görev gibi görmekten ziyade bunun için can atmalısınız. Kendi içinizden gelmeli.

16. Israrcı olun.

Başarılı bir iş kadını olmak için her zaman ısrarcı olmalı ve kararlılıkla durmalısınız. En ufak bir başarısızlıkta vazgeçerseniz başarısızlık kaçınılmaz olur. Bu yüzden hedeflerinize ulaşana kadar ısrarcı olmalısınız.

17. Cesur olun.

Hedeflerinize ulaşmak için risk almanız gereken durumlar olabilir. Böyle durumlarda cesur olmalı ve amacınıza ulaşmak için korkusuzca hareket etmelisiniz. İşler planladığınız gibi gitmese bile bir sonraki sefere istediğiniz gibi sonuçlanabilir. Cesaretinizin hiçbir zaman kırılmasına izin vermemelisiniz.

Başarılı bir iş kadını olmak için yapmanız gereken her şeyi artık biliyorsunuz. O zaman ne duruyorsunuz? Hadi kariyer basamaklarını hızla tırmanmak için hemen harekete geçin.