Beyninizi Daha Hızlı Öğrenmeye ve Daha Kolay Hatırlamaya Eğitmek İçin Kullanabileceğiniz 8 Yöntem

Kaslarınızı geliştirmek için spor salonuna gidersiniz. Dayanıklılığınızı artırmak için koşarsınız veya bisiklet sürersiniz. Peki vücudunuzun en önemli kısmı olan beyniniz için bir şeyler yapıyor musunuz?

Beyniniz vücudunuzun en önemli bölümü olduğundan onu asla ihmal etmemelisiniz. Aşağıda sıraladığımız yöntemleri uygulayarak beyninizi eğitmeli ve daha iyiye götürmelisiniz.

İşte beyninizi daha hızlı öğrenmeye ve daha kolay hatırlamaya eğitmek için kullanabileceğiniz 8 yöntem:

1. Hafızanızı çalıştırın.

Yaşananları hatırlamaya çalışmak özellikle olayın içindeki kişilerle birlikte bunu yapmak hafızanız için mükemmel bir egzersizdir. Olayları tartışmak ve onları yeniden yaşıyor gibi olmak beyninizin tüm bölümünü harekete geçirerek hatırlama, düşünme ve veriyi işleme görevlerini yerine getirir ve bu da beyin fonksiyonlarınızın gelişmesine yardımcı olur.

Hafızanızı çalıştırmak için yapabileceğiniz bir diğer egzersiz de insanlarla tanıştığınızda memnun oldum demek yerine, tanıştığınız kişinin ismini de söyleyerek memnuniyetinizi dile getirmektir. Hem böylece bir sonraki görüştüğünüzde ismini daha kolay hatırlayabilirsiniz. Bir şeyi hatırlamanın en kolay yolunun onu tekrar etmekten geçtiğini unutmayın.

2. Tekrarlanan şeyleri farklı bir şekilde yapın.

Yeni bir şeyi tekrar tekrar yaptığınızda beyniniz onu daha iyi ve daha hızlı yapmanıza yardımcı olacak yeni bir patika çizer. Üç yaşınızdaki halinizi düşünün. Bir çatal ve bıçağı tutacak kadar gücünüz vardı. Ancak, iş kendi başınıza yemek yemeye geldiğinde bunu yapamıyordunuz. Demek ki bunun güçle bir ilgisi yok. Bu tek başınıza yemek yiyebilmek için beyninizin daha iyi nöral yollar geliştirmesi ile ilgili bir durum. Bunun da en iyi yolu tekrardan geçiyor. Çünkü tekrar tekrar yaptığınız şeyleri beyniniz farklı bir şekilde yapmaya istekli olur.

3. Yeni bir şey öğrenin.

Bu yöntem yeterince açık gibi. Beyninizi daha fazla kullandıkça o da sizin için daha iyi bir performans gösterecektir. Bu yüzden yeni şeyler öğrenmeye açık olmalısınız. Bu yeni bir dil öğrenmek gibi zor şeyler olabileceği gibi dans etmeyi öğrenmek gibi eğlenceli şeyler de olabilir. Hem araştırmalara göre dans etmeyi öğrenmek Alzheimer’ı önlemeye yardımcı oluyormuş.

4. Bir beyin eğitme programı takip edin.

Kanepenizde tembel tembel otururken bile beyninizi çalıştırabilirsiniz. İnterneti olan bir telefonunuz olduğu sürece beyninizi geliştirmeniz çok kolay olacaktır. Telefonunuza hoşunuza gideceğini düşündüğünüz beyin geliştirmeye yönelik uygulamaları indirin ve her gün düzenli olarak bu uygulamaları ziyaret edin.

5. Vücudunuzu çalıştırın.

Egzersiz yapmak sadece vücudunuz için değil beyniniz için de çok faydalıdır. Günde 20 dakika egzersiz yapmak beyninizin bilgiyi işleme sürecini hızlandırır ve hafızanızı geliştirir. Ayrıca egzersiz yapmak beyninizin yeni nöral bağlantılar geliştirmesinde de yardımcı olur. Bunun dışında daha hızlı öğrenmenizi ve daha hızlı düşünmenizi sağlar.

6. Sevdiğiniz kişilere zaman ayırın.

Bilişsel yeteneğinizin gelişmesini istiyorsanız yaşamınızda anlamlı ve güzel ilişkilere yer vermelisiniz. Sevdiklerinizle konuşmak ve onlarla yakın ilişkiler içerisinde olmak daha sağlıklı düşünmenizi ve ruh halinizin daha iyi olmasını sağlar.

7. Çengel bulmacalardan kaçının.

Çoğumuzun beyin jimnastiği dendiğinde aklına ilk gelen şey bulmaca çözmek olur. Doğruluk payı olabilir ama araştırmalara göre beyin gelişimi için pek yeterli sayılmıyor. Eğlence için çözüyorsanız çözmeye devam edebilirsiniz ama beyniniz için faydalı olduğunu düşünerek çözüyorsanız farklı bir aktiviteye yönelmenizi tavsiye ederiz.

8. Doğru beslenin (Bitter çikolata yemeyi ihmal etmeyin).

Balık, meyve, sebze gibi beyin performansınızı etkileyecek yiyecekler tüketin. Fast food gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Bitter çikolata yemeyi ihmal etmeyin.

Bitter çikolatanın beyniniz için müthiş faydalı olduğunu duymayanlar için çikolatanın beyin üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu anlatalım. Çikolata yediğinizde beyniniz dopamin (Dopamin: Beyinde salgılanan, duyguları ve hareketleri etkileyen bir hormondur.) üretir. Dopamin daha hızlı öğrenmenize ve daha iyi hatırlamanıza yardımcı olur. Ayrıca çikolata, flavonol (Flavonol: Flavin içeren bir proteindir. Flavin ise hayvansal ve bitkisel dokularda yaygın olarak bulunan sarı renkte bir pigmenttir.) içermenin dışında antioksidan özelliği ile de beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlar. Bu yüzden beyninizin durduğunu hissettiğiniz anlarda bir parça çikolata yemeyi deneyin ve nasıl işe yaradığını görün.

Beyninizi nasıl eğiteceğinizi artık biliyorsunuz. Şimdi harekete geçme zamanı. İçeriğimizi okuyup beyninizin bir köşesinde tutun ve her bir yöntemi hayatınıza entegre edin. Daha hızlı öğrenin ve daha kolay hatırlayın.