Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Blog yazmak ciddi zaman ve emek gerektiren bir iştir. Peki bunun karşılığında maddi olarak sizlere ne fayda sağlar? Blog yazarak yaşam sürdürmek mümkün müdür? Bunların cevabını birazdan içerikte bulacaksınız ama önce bu işte gerçekten yetenekli olduğunuza inanmanız gerekiyor. Aksi takdirde, onca emek ve zaman çöpe atılmış olur.

Blog yazmak için zaman yaratmak vs boş zamanlarda blog yazmak

Blog yazarlarının yarısından fazlasının tam zamanlı bir işi vardır. Kalan kısmı oluşturanlar ise ya öğrenci ya da gerçekten bu işi yapanlar.

Gerçekçi olmak gerekirse blog yazarlarının çoğunun blog yazmadaki motivasyonu para kazanmaktır. Birçok blog yazarı kendine bir konu seçer ve o konuda tutkuyla yazar ve bunun için de ek kazanç elde etmek ister.

Hobi olarak blog yazmaya başlayıp profesyonel olmak

Hobi olarak başladığınız blog yazma serüvenine profesyonel olarak devam etmek istiyorsanız sıkı çalışmanız gerekir. Blogunuza yeterince trafik çekebilmek için belki de bir yıldan fazla bir süre bekleyeceksiniz, buna hazırlıklı olmalısınız.

İçeriğinizin kalitesi, hangi konularda ve ne sıklıkta yazdığınız gibi faktörlere bağlı olarak kazancınız değişiklik gösterecektir.

Reklam gelirlerinden veya sponsorluk anlaşmalarından herhangi bir gelir elde edemeseniz bile, yazdığınız konularda uzman olursanız danışmanlık verebilir, konuşmalar yapabilir, hatta kitap bile yazabilirsiniz.

Evet, blogger olarak yaşam sürmek mümkün ancak sabırlı ve gayretli olmanız gerekir.

Peki, nereden ve nasıl başlamak gerekir? Bazı tavsiyelere göz atalım:

1. Tutkuyla yazdığınız bir konu seçin.

Günler, yıllar geçse de tutkuyla yazmaya devam edebileceğiniz bir konu seçin ve o konuda uzmanlaşın.

2. Niş alanlar seçin.

Daha önce o konuda pek fazla içerik yazılmamış, niş alanlar bulun. Tabii ki bu alanlar insanların ilgi gösterdiği alanlar olsun.

3. Sosyal medyayı iyi kullanın.

Sosyal medyanın gücünü hafife almayın ve tüm platformlarda yerinizi alın.

4. Diğer blog yazarlarıyla etkileşim halinde olun.

Network her şeydir. Blog yazarken kendinizi dış dünyadan izole etmeyin. Mümkün olduğunca insanlarla iletişim halinde olun. Diğer blog yazarlarını takip edin. Onlarla iş birliği yapın.

5. Kendinize yatırım yapın.

Herhangi bir meslekte olduğu gibi blog yazarlığı da profesyonel destek almayı  gerektirir. Yazdığınız alanda kendinizi geliştirin, son yenilikleri takip edin, eğitim alın, seminerlere katılın.

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here