Bunu Her Yaptığınızda IQ Seviyeniz 10 Puan Birden Düşüyor

Bir salı sabahı saat 10 suları. Yöneticinize rapor yetiştirmeye çalışıyorsunuz ama her 2-3 dakikada bir bilgisayarınızın ekranında yeni bir e-posta uyarısı çıkıyor veya çeşitli sosyal medya hesaplarınızdan ve whatsapp gruplarınızdan bildirimler alıyorsunuz. Etrafınızda dikkatinizi dağıtacak çok fazla şey olmasına rağmen iradeli ve güçlü kalarak raporu yazmaya devam ettiniz. Harika bir rapor ortaya çıkardınız ama durun o da ne? IQ seviyeniz 10 puan birden düşüverdi.

Londra Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, e-posta uyarıları, telefon çağrıları ve dikkatimizi dağıtan diğer bildirimlere maruz kaldığımızda IQ seviyemiz ortalama 10 puan düşüyor. Ve bu pes etmeyip çalışmaya devam edersek oluyor. Yani tüm bu rahatsız edici şeylere rağmen telefonumuza veya bilgisayarımıza bakmadan çalışmaya devam ettiğimizde oluyor. Peki bunu engellemek için ne yapmamız gerekiyor?

İşte çalışırken mevcut IQ seviyenizi korumanın 3 yöntemi:

1. Telefonunuzu uçak moduna alın.

Telefonunuzun dikkatinizi dağıtmasını engellemenin en iyi yolu telefonunuzu uçak moduna almaktan geçer. Telefonunuzu uçak moduna alarak titreşim, mesaj sesi, ışık gibi dikkatinizi dağıtacak ve IQ puanınızı düşürecek şeylerden kurtulmuş olursunuz.

4 Saatlik Hafta kitabının yazarı Timothy Ferriss gününün %80’ininde telefonunu uçak modunda bırakıyor. Ferriss bir röportajında bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Telefonda beni rahatsız eden çok fazla şey var. Odaklanmam gerektiğinde telefonumu uçak moduna alarak istenmeyen müdahalelerden kurtulmuş oluyorum.”

2. Tüm cihazlarınızın bildirimlerini kapatın.

Telefonunuzu uçak moduna aldıktan sonra bilgisayar, tablet, akıllı saat gibi sıklıkla bildirim aldığınız diğer cihazlarınızın bildirimlerini kapatmalısınız. Bildirimleri açık tek bir cihaz bile bırakmamalısınız.

3. Telefonunuzu ön yüzü yere bakacak şekilde bırakın.

Telefonunuzu uçak moduna aldınız ve tüm bildirimlerinizi kapattınız. Şimdi sırada telefonunuzu ön yüzü yere bakacak şekilde bırakmak var. Hatta mümkünse telefonu kendinizden mümkün olduğunca uzak bir yerde bırakmanız dikkatinizin dağılmasını önemli ölçüde engelleyecektir.

Çalışırken IQ seviyenizin düşmesini istemiyorsanız siz de bu üç yöntemi uygulayın ve mevcut IQ seviyenizi koruyun.

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here