Çocuklar Günde Kaç Saat Uyumalı? Araştırmalar Bebeklikten Yetişkinliğe Kadar Gerekli Uyku Sürelerini Ortaya Koydu

Uyku hepimiz için çok önemlidir ama çocuklarımız için çok daha önemlidir. Bu yüzden çocukların günde kaç saat uykuya ihtiyacı olduğu sorusu her ebeveynin eskiden beri merak ettiği bir sorudur.

Bebeklikten yetişkinliğe kadar olan zamanda çocukların uyku ihtiyaçları farklılık gösterir. Bu farklılıkları Amerikan Uyku İlacı Akademisi ve Millpond Çocuk Uyku Kliniği birlikte yaptıkları araştırmada ortaya koydular. İşte bebeklikten yetişkinliğe kadar olan tüm aşamada kaç saat uyunması gerektiği ile ilgili tüm detaylar:

Yenidoğanlar

Hepimiz yenidoğanların çok fazla uyuduklarını biliyoruz. Peki neden? Çünkü yeni doğdukları için henüz bir biyolojik saatleri şekillenmemiş oluyor ve ne zaman gündüz ne zaman akşam bilmiyorlar. Yenidoğanlar için günlük uyku saati bir haftalık sürece kadar günde 16 – 17 saat, bir haftadan dört aylık olana kadar ise 14 – 16 saat olarak tavsiye ediliyor.

Yenidoğanların günde 11 saatten az uyuması büyümelerine ve gelişmelerine inanılmaz zarar verdiği için kesinlikle 11 saatten az uyumaları tavsiye edilmiyor.

Bebekler

Bebeklerin uyanık oldukları süreden çok daha fazla süre uyumaları gerekiyor. Her bebek için uyku süreleri aynı olmasa da bebekler için 4 ile 12 ay arasında günde 12 – 16 saatlik bir uyku tavsiye ediliyor.

Bebeklerin günde 10 saatten az uyumaları ise kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Yürümeye Yeni Başlayan Çocuklar ve Okul Öncesi Çocuklar

Bu aşamada çocuklar çok daha aktif oldukları için düzenli uyku daha önemli hale geliyor. Bu dönemlerde çocuklar daha sosyalleşme eğiliminde oldukları için yeterince dinlenmiş olmaları önem kazanıyor. Bu dönemde çocuklar geceleri uzun saatler uyumanın dışında günde 2 kez de şekerleme yapmalılardır.

Yürümeye yeni başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklar için 1 yaşından 2 yaşına kadar 12 – 14 saatlik, 3 yaşından 5 yaşına kadar ise 11 – 13 saat yeterli olarak görülüyor.

1 ile 2 yaş arasındaki çocuklar içim 10 saatten az 16 saatten fazla uyku kesinlikle tavsiye edilmiyor. 3 ile 5 yaş arasındaki çocuklar için ise 9 saatten az 14 saatten fazla uyku önerilmiyor.

İlköğretime Giden Çocuklar

İlköğretime giden çocuklar artık biraz daha az uyumaya başlarlar. Onları akşamları yataklarına göndermek zorlaşır. Yine de yeterli uyku almaları için düzenli bir uyku programlarının olmasını sağlamak ebeveynler olarak size düşüyor.

İlköğretime giden çocuklar için 6 yaşından 12 yaşına kadar olan sürede 9 – 12 saatlik uyku tavsiye ediliyor. 8 saatten az uyku ise öğrenmeyi ve dolayısıyla okul notlarını etkileyeceğinden kesinlikle sekiz saatten az uyumaları önerilmiyor.

13 Yaş ile 25 Yaş Arası Gençler

Bu yaşlarda çocuklar büyümeye ve gelişmeye devam ediyor ve ergenlik dönemine giriyorlar. Bu yaşlarda yoğun okul programları olacağı için yeterli uyku kesinlikle ihmal edilmemelidir.

13 ile 18 yaş arasındakiler için 8 ile 10 saat arasında bir uyku tavsiye ediliyor. Yine öğrenmeyi etkileyeceği için 7 saatten az uyku önerilmiyor.

18 ile 25 yaş arasındakiler için ise 8 ile 9 saatlik bir uyku yeterli görülüyor. 6 saatten az bir uyku ise öğrenmeyi ve verimliliği etkileyeceği için kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Çalışan yetişkinler günde ortalama 6 – 7 saat civarında uyudukları için yukarıdaki saatler size şaşırtıcı gelmiş olabilir. Ancak çocuklarımızın iyi şekilde gelişmeleri ve büyümeleri için düzenli bir uykularının olması şarttır. Biz az uyku ile günümüzü geçirebilirken çocuklarımızın az uyuması onların öğrenmelerini zorlaştırır.

Amerikan Uyku İlacı Akademisi ve Millpond Çocuk Uyku Kliniğinin birlikte yaptığı bu araştırmadaki her yaşın ihtiyacı olan uyku süresini dikkate alır ve çocuklarınıza bu uyku sürelerini aşılarsanız onların daha iyi gelişmelerine ve daha verimli bir hayat sürmelerine katkı sağlamış olursunuz.

Şu da ilginizi çekebilir: http://paramagg.com/cocuklariniza-sorumluluk-sahibi-olmayi-ogretmek-icin-yapmaniz-gereken-10-sey/