Çocuklarınıza Sorumluluk Sahibi Olmayı Öğretmek İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

Ebeveynlerin ana görevlerinden biri çocuklarını sorumluluk sahibi bir birey olarak yetiştirmektir. Ancak çocuklara sorumluluk sahibi olmayı öğretmek günümüzde ebeveynleri en çok zorlayan görevlerdendir. Bu zorlu görevi kolaylıkla yerine getirmek isteyen ebeveynler aşağıdaki 10 maddeyi uygulamalılardır.

İşte çocuklarınıza sorumluluk sahibi olmayı öğretmek için yapmanız gereken 10 şey:

1. Duygularını kontrol etmeleri gerektiğini söyleyin.

İş yerimizdeki problemler, ilişkilerimizdeki sorunlar, ailemizdeki problemler veya diğer duygusal konularla hayatımız boyunca karşılaşıyoruz ve böyle durumlarda duygularımızı kontrol etmekte zorlanıyoruz. Eğer erken yaşlarda duygularımızı nasıl kontrol edeceğimiz ile ilgili ebeveynlerimizden yeterli desteği alsaydık bu bizim için çok daha kolay olurdu. Bu yüzden çocuklarımıza küçük yaşlarda duygularını kontrol etmeleri gerektiğini öğretmeliyiz. Bunu öğretebilirsek ilerleyen yaşlarda duygularını kontrol etmede uzmanlaşırlar. Böylece hayatları boyunca karşılaştıkları duygusal güçlüklerle daha kolay mücadele ederler.

2. Gerçekçi hedefler koymaları gerektiğini söyleyin.

Herkesin hedefleri vardır ama bütün hedefler gerçekçi değildir. Özellikle gençler ünlü olmak, zengin olmak ve popüler olmak gibi gerçeğe dayanmayan hedeflere sahiptirler. Onlara gerçekçi hedefler koymalarını öğretmek ebeveyn olarak size düşmektedir.

Çocuklarınızla konuşun. Uzun veya kısa dönemde neyi başarmak istediklerini sorun. Daha ulaşılabilir hedefler koymalarını söyleyin. Çünkü ulaştıkları her hedef onları bir sonraki hedefleri için motive edecektir.

Ama eğer ulaşması zor hedefler koyarlarsa onları gerçekleştiremediklerinde mutsuz olacaklar ve yeni hedefler koymaktan vazgeçeceklerdir.

3. Yön bulma yeteneklerini geliştirmelerine yardım edin.

Çocuklarınıza sorumluluk sahibi olmayı öğretmek için telefonlarındaki harita uygulamalarını nasıl kullanacaklarını, yoğun trafik olan yerlerden nasıl kaçacaklarını, metro, otobüs gibi toplu taşıma araçlarını nasıl kullanacaklarını öğretin. Çünkü bu yetenekler hayatları boyunca çok işlerine yarayacak.

4. İş bulmaları için cesaretlendirin.

Çocuğunuzun okulda derslerinin çok iyi olması onun iş hayatına hazır olduğunu göstermez. Okul onlara akademik bilgiler öğretir. Onların ileride iş hayatına güçlü bir adım atmalarını istiyorsanız yaz dönemlerinde işe girmeleri için çocuklarınıza cesaret verin. Elbette yaz tatili onların en büyük hakkı ama en azından üç aylık tatilin bir ayında çok fazla ağır olmayan bir işte çalışabilirler.

5. Acil durumlarda ne yapmaları gerektiğini öğretin.

Yangın, deprem, sel, trafik kazası gibi beklenmedik olaylarla nasıl başa çıkacaklarını ve böyle durumlarda ne yapmaları gerektiğini öğretin. Acil durumlarda aranacak numaraları, yanlarında telefon olmaması durumunda ne yapacaklarını mutlaka öğretmelisiniz.

6. Ev yönetimine onları da dahil edin.

Aile bütçesi ve ev temizliği gibi ev yönetimi konusuna giren her alana çocuklarınızı da dahil edin. Önemli kararlar alırken onların da görüşlerini sorun. Odalarının temizliğini kendilerine yaptırın. Her zaman odalarını düzenli tutmaları konusunda uyarın.

7. Her istediklerinde harçlık vermeyin.

Çocuklarınıza sorumluluk sahibi olmayı öğretmek için her istediklerinde harçlık vermemelisiniz. Haftalık olarak harçlık verme yöntemini seçmelisiniz. Böylece o hafta ne harcayacaklarını bilirler ve ona göre harçlıklarını idareli kullanırlar. Bu şekilde çocuklarınıza finansal açıdan da sorumluluk sahibi olmayı öğretmiş olursunuz.

8. Sağlıklı yemek yeme alışkanlıkları kazandırın.

Çocuklarınıza sorumluluk sahibi olmayı öğretmek ile sağlıklı yemek yemenin ne alakası olabilir diye düşünmeyin. Sağlıklı olmak bireyin kendisine karşı en önemli sorumluluğudur. Sağlık her şeydir. Bu yüzden çocuklarınıza mutlaka sağlıklı yemek yeme alışkanlıkları kazandırmalısınız. Bunu kazandırmak için öncelikli yapmanız gereken ise evde sağlıklı yemekler hazırlamaktır.

9. “Sen yaptın, sen düzelt” demeyi bilin.

Çoğu ebeveyn çocuklarının yaptıkları hataları kendileri düzeltmeye çalışır. Onlara sorumluluk sahibi olmayı öğretmek için yaptıkları hataları kendilerinin düzeltmeleri gerektiğini söylemelisiniz.

10. Sürekli arkalarını toplamayı bırakın.

Çocuklarınıza sorumluluk sahibi olmayı öğretmek için onların sürekli arkalarını toplamayı bırakmalısınız. Bir sorun yaşadığında hemen sorunu çözmeye uğraşmayın. Bırakın kendileri sorunlarını çözmeye çalışsınlar. Eğer çözemezlerse o zaman devreye girin.

Ebeveynler olarak çocuklarınızı sorumluluk sahibi bir birey olarak yetiştirmek için yukarıda sıraladığımız maddelerin tamamını uygulamalısınız. Böylece onları geleceğe harika bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Hepinize kolaylıklar diliyoruz.

Şu da ilginizi çekebilir: http://paramagg.com/cocuklar-gunde-kac-saat-uyumali-arastirmalar-bebeklikten-yetiskinlige-kadar-gerekli-uyku-surelerini-ortaya-koydu/