Çok Çalışmak Değil Akıllıca Çalışmak: 17 Zaman Yönetimi Tekniği İle Daha Verimli Çalışın

zaman-yönetimi

Çevrenizde bir işten bir işe koşuşturan, sürekli e-postasını kontrol eden, telefonu hiç susmayan kişiler vardır. Bu kişiler sürekli meşgul olduklarında daha sıkı çalıştıklarını düşünürler ve böylece daha başarılı olacaklarına inanırlar.

Bu inanış bir anlamda doğru olabilir ama verimlilik anlamında doğru olduğunu söyleyemeyiz. Belki siz de bu kişilerdensiniz veya bu inanışın doğru olduğunu düşünüyorsunuz. Ama bu içerikte görüşlerinizin değişeceğine eminiz.

Çok çalışmak yerine akıllıca çalışarak gerçek verimlilik sağlamaya ne dersiniz? İşte 17 zaman yönetimi tekniği ile daha verimli çalışmanın yolları:

1. İlk önce en önemli işleri tamamlayın.

Zaman yönetiminin altın kuralı budur. Her gün tamamlamanız gereken en önemli iki veya üç işinizi belirleyin ve ilk önce bunları tamamlayın. Bu işleri yaptığınız zaman günü başarılı şekilde tamamlamış sayılabilirsiniz.

En önemli işleri yaptıktan sonra diğer işlerinize devam edebilir veya o işleri yarına erteleyebilirsiniz.

2. Hayır demeyi öğrenin.

Her şeye evet derseniz zamanınızı yönetmeniz çok zor olur. Verimli olmak için hayır demeyi öğrenmeniz lazım.

3. Günde en az 7-8 saat uyuyun.

Bazı kişiler uykudan fedakarlık ederek daha verimli olduklarını düşünürler. Ama durum hiç de öyle değildir.

Daha verimli olmanın yanı sıra vücut ve zihin fonksiyonlarının en ideal şekilde çalışması için de 7-8 saatlik bir uykuya ihtiyaç vardır. Vücudunuzu dinleyin ve uykunun önemini hafife almayın.

4. Elinizdeki işe tüm odağınızı verin.

Telefonunuzu sessize alarak bir kenara koyun. Çalışmak için sessiz bir yer bulun. Ve elinizdeki işe tüm odağınızı verin.

5. Erken başlayın.

Yapmanız gereken bir işe ne kadar erken başlarsanız kafanız o kadar daha az meşgul olmuş olur. Eğer bitirmeniz gereken bir iş varsa o işe mümkün olduğunca erken başlayın.

6. Sizi yoran önemsiz detaylarda boğulmayın.

Yaptığınız iş mükemmel olsun diye ufak tefek önemsiz detaylarda boğulmayın. Eğer küçük detaylarda boğulursanız hem zamanınız israf olur hem de verimliliğiniz azalır.

7. Yapmanız gereken temel işleri alışkanlık haline getirin.

Günlük olarak yapmanız gereken işleri rutin hale getirin. Çünkü alışkanlık hale gelen bir iş sizin için çok kolay olur ve zamanınızı daha iyi yönetmenizi sağlar.

8. Televizyon, internet veya oyun için harcadığınız zamana dikkat edin.

Televizyon izlemek, internette dolaşmak, oyun oynamak gibi aktiviteler verimliliğinizi azaltır. Bu nedenle bu aktivitelere harcadığınız zaman konusunda dikkatli olmalısınız. Her bir aktiviteye günlük ne kadar zaman harcadığınızın farkında olmalı ve buna göre harcadığınız zamanı azaltmalısınız.

9. Yapmanız gereken işi tamamlamak için süre belirleyin.

Bu iş bitene kadar buradayım demek yerine bu işi 3 saate bitireceğim deyin. Çünkü bir iş için zaman kısıtı koyduğunuz zaman hem daha verimli hem de daha odaklanmış şekilde çalışırsınız.

10. Yapılacaklar listesinin tamamını düşünmeyin.

Kendinizi bunaltmanın en hızlı yolu yapılacak işler listesinin tamamını düşünmektir. Bunu düşünerek yapmanız gereken işleri azaltamazsınız. Bu nedenle işlerin tamamını düşünmek yerine elinizdeki işi düşünün ve listeyi teker teker azaltın.

11. Egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin.

Birçok araştırma sağlıklı bir yaşam tarzı ile verimlilik arasında ilişki olduğunu ortaya koydu. Egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek enerji seviyesinin yükselmesini ve zihnin daha açık olmasını sağlamanın yanı sıra odaklanmayı da kolaylaştırır.  

12. Organize çalışın.

Organize çalışmak size çok zaman kazandırır. Dağınık çalışmak yerine organize çalışarak zamanınızı daha iyi yönetebilirsiniz.

13. Bekleme zamanlarında bir şeyler yapın.

Metro, metrobüs, otobüs beklerken, kuaför, mağaza kuyruğundayken yapacak bir şeyler bulun. Örneğin telefonunuza kaydettiğiniz bir makaleyi okuyun, sevdiğiniz bir blogger’ın yazısını okuyun.

14. Kendinizi kapatın.

Bazen bir işi en kısa zamanda ve en verimli şekilde yapmanın en iyi yolu kendinizi sessiz bir odaya kapatmaktır.

15. Yapılacaklar listesine bağlı kalın.

Hem zaman yönetimi hem de verimlilik için belirlediğiniz yapılacaklar listenize bağlı kalın.

16. Sessizlik için zaman bulun.

Günlük yaşamımız koşuşturma ile geçerken sessizliğe hasret kaldığımız anlar oluyor. Çoğumuz günümüzü sessizlik içinde geçirmeden bitirip gidiyoruz. Oysa hepimizin günde en az 15 dakika sessizlik içinde kafasını dinlemeye ihtiyacı var. Bu yüzden verimli olmak için mutlaka her gün kendinizle başbaşa kaldığınız bir zaman dilimi yaratmalısınız.

17. Gereksiz işleri eleyin.

Gün içinde yapmanız gereken gereksiz işler olabilir. Bu tarz işler hem zamanınızı israf eden hem de verimliliğinizi azaltan işlerdir. Ama aynı zamanda yapmanız gereken işler olduğu için de sizin sorumluluğunuzdadır. Ancak bu işleri elemek ve giderek azaltmak da mümkün olabilir. Bunu nasıl yapacağınızı da en iyi siz bilirsiniz. Gereksiz işleri bulun ve onlardan kurtulmaya çalışın.

İşte zamanınızı daha iyi yönetmek ve daha verimli çalışmak için yapmanız gereken birçok şeyi artık biliyorsunuz. Çok çalışmak yerine bu yöntemleri uygulayarak akıllıca çalışın ve H. Jackson Brown’un şu sözlerini aklınızdan çıkarmayın.

“Yeterli zamanım yok deme. Pasteur, Michaelangelo , Leonardo da Vinci, Thomas Jefferson ve Albert Einstein’ın da günleri 24 saatti”