Daha Genç Görünmenizi Sağlayacak 10 Besin

Yaşlanma karşıtı kremlere yüzlerce lira harcamak yerine daha genç görünmenizi sağlayacak besinler tüketmeye ne dersiniz? İşte sizi 10 yaş daha genç gösterebilecek 10 faydalı besin:

1. Bitter Çikolata

Bitter çikolatada bulunan flavanoller cildi güneş ışınlarından korur ve nemlendirir. Ayrıca içinde barındırdığı antioksidan özelliği ile de ciltteki pullanma ve pürüzleri önlemeye yardım eder.

Bu yüzden daha genç görünmek için bitter çikolatayı çok aşırı olmamakla birlikte sık sık tüketmeye özen göstermelisiniz. 

2. Yeşil Çay

Genç veya yaşlı görünmenizde kolajen büyük rol oynar. Dokuların canlı ve esnek kalmasına yardımcı olan kolajen cildimiz için önemli bir proteindir. Yeterli miktarda kolajeniniz yoksa cildiniz erken yaşlarda kırışabilir.

Yeşil çay kolajen üretimini desteklediğinden ve yüksek antioksidan içerdiğinden cilt için çok faydalıdır. Bu nedenle daha genç görünmek için sık sık yeşil çay tüketmelisiniz.

3. Kahve

Ulusal Kanser Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre kahvedeki biyoaktif bileşenler cildi melanomdan korumaya yardımcı olur. Melanom derinin üst tabakasında bulunan renk hücrelerinin kötü huylu çoğalması sonucunda oluşan tehlikeli bir deri kanseridir.

Bu nedenle hem kanserden korunmak hem de daha genç görünmek için kahve tüketmeye özen göstermelisiniz. Ancak her kahve aynı etkiyi vermeyebilir. Filtre kahvenin diğer kahvelere göre daha etkili olduğu söylenmektedir.

4. Avokado

Vitamin, lif, potasyum bakımından oldukça zengin olan avokado cilt sağlığı için çok önemlidir. Avokado cildi yenilemenin yanı sıra güneş ışınlarından korur. Bu nedenle daha genç görünmek için avokado tüketmeye dikkat etmelisiniz.

5. Domates

Cilt için en faydalı sebzelerden biri olan domates, cildi yenilemenin yanı sıra sizi kanser riskinden de korur. Bu nedenle daha genç görünmek için domatesi sıklıkla tüketmeye özen göstermelisiniz.

6. Sebze

10 yaş daha genç görünmek için sebze tüketimine ağırlık vermelisiniz. Sebze tüketimi sizi yalnızca yaşlanmaya karşı değil kanser ve kalp krizi riskine karşı da korur.

7. Sızma Zeytinyağı 

Daha genç görünmek için sızma zeytinyağı tüketmelisiniz. Ayrıca cildinize sürerek cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

8. Yaban Mersini

Yaban mersini daha genç görünmenizi sağlamanın yanı sıra cildinize parlak bir görünüm verir. Ayrıca yaban mersini antioksidan özelliğiyle de cildinizi zararlı güneş ışınlarından korur.

9. Balık

Yaşın olduğundan büyük görünme nedenlerinden en önemlisi cildin kuru olmasıdır. Cildin nemlenmesini sağlayan besinleri yeterince tüketmediğinizde olduğunuzdan daha büyük görünürsünüz. Bu nedenle özellikle somon gibi yağlı balıkları tüketmeye özen göstermelisiniz.

10. Karpuz

Antioksidan özelliğiyle karpuz cilt için çok faydalıdır. Karpuzu hem tüketebilir hem de cildinize uygulayabilirsiniz.

Ne yaparsak yapalım her geçen saniye aslında yaşlanıyoruz. Ancak yine de olduğumuzdan daha küçük görünmenin yöntemleri vardır. Öncelikle yukarıda saydığımız besinleri sıklıkla tüketmelisiniz. Bunun dışında düzenli olarak egzersiz yapmalı, stresten uzak durmalı, kafaya hiçbir şeyi takmamalısınız. Her şeyden önemlisi ise nasıl görünürseniz görünün, kaç yaşınızda olursanız olun kendinizi daima sevmelisiniz.

Şu da ilginizi çekebilir: http://paramagg.com/saglikli-saclar-icin-tuketmeniz-gereken-9-muhtesem-besin/