Daha Zeki Olmak İçin Her Gün Yapmanız Gereken 20 Şey

Birçok insan zekanın yaşam boyunca hemen hemen aynı seviyede kalacağına inansa da geliştirilebileceğine inanan insanların sayısı da oldukça yüksektir. Biz, zekanın geliştirilebilir olduğuna inananlar olarak, bu yazıyı zekasını geliştirmek isteyenler için hazırladık.

İşte daha zeki olmak için her gün yapmanız gereken 20 şey:

1. Yeni Yerler Ziyaret Etmek

Bunun için illa yeni bir müze veya yeni bir AVM gezmeniz şart değil. Arkadaşlarınızla her zamanki buluştuğunuz kafeden vazgeçin. Her defasında farklı bir kafe deneyin. Her zaman aynı yerlerde yemek yemeyin. Farklı restoranlarda yeni lezzetler deneyin. Emin olun menüden seçim yaparken bile beyninizi zorladığınızı hissedeceksiniz.

Farklı restoran deneyimi gibi basit ziyaretlerin dışında yurt dışı veya şehir dışı ziyaretler beyniniz için çok daha faydalı. Örneğin; yeni bir ülkeyi ziyaret ettiğinizde dilden kültüre birçok farklı deneyimlere şahit olursunuz ve beyniniz yeni şeyler öğrenmeye kendini zorlar.

2. Eğitime Devam Etmek

İster mesleğinizi elinize almış kariyerli biri, isterseniz henüz ne yapmak istediğine karar vermemiş biri olun sürekli öğrenmenin beyninize olan katkısını bilin ve eğitiminize yaşamınız boyunca devam edin.

3. Haber Okumak ve İzlemek

Beyninizi beslemek için en iyi aktivitelerden biri de günlük olarak haber okumak ve izlemektir. Bu aktiviteyi her sabah veya akşam yarım saat yapmanız beyninizi formda tutmak için yeterli olur.

4. Kitap Okumak

Kitap okumak beyin gelişimi için en temel aktivitelerden biridir. Okuma yolu ile yeni kelimeler öğrenir ve dil bilgisine uygun yazılmış cümleler görürsünüz. Ayrıca kitap okurken kitaptaki karakterleri ve yerleri gerçek yaşamda hayal ederiz ve bu da beyin gelişimimize muazzam katkı sağlar.

5. İşi Yeni Bir Yaklaşımla Yapmak

Nasıl bir iş olduğu fark etmeksizin, işinizi farklı bir bakış açısıyla yapmayı deneyin. Kalıpların dışına çıkın. Problemleri yaratıcı bir şekilde çözmeye çalışın. Ekibinize veya şirketinize yeni fikirler sağlayın.

6. Kendini Zorlamak

Kaslarını geliştirmeye çalışan bir sporcu gibi günlük alışkanlıklarla zekanızı her gün bir adım daha öteye taşıyabilirsiniz. Bunu yaparken her gün mevcut yeteneklerinizin üzerine bir şeyler katmalısınız ve yeteneklerinizi asla küçümsememelisiniz.

7. Beyni Eğitmek

Lumosity, brain wars gibi beyninizi geliştirmeye yönelik olarak tasarlanmış uygulamaları telefonunuza indirin ve her gün mutlaka 5 dakika olsa bile bu uygulamaları ziyaret edin. Bu tarz uygulamaların arkasında ciddi bilimsel araştırmalar olduğundan beyninize katkısı yadsınamaz bir gerçektir.

8. 5 Neden Metodunu Kullanmak

Bir problemle karşılaştığınızda endişelenmek yerine kendinize neden diye sorular sorarak başlayın ve beyninizi cevaplar bulmaya zorlayın (5 neden metodu: belirli bir sorunun altında yatan neden-sonuç ilişkilerini keşfetmek için kullanılan bir soru sorma tekniğidir).

9. Bazı Durumlarda Teknolojiden Kaçınmak

Günümüzde teknolojiyi kullanmadığımız pek alan kalmadı ancak beyninizin gelişmesini engellemek istemiyorsanız bazı durumlarda teknolojiden kaçınmalısınız. Örneğin; navigasyon kullanmadan seyahat edin, hesap makinesi kullanmadan işlem yapmaya çalışın. Bırakın beyniniz sizin için çalışsın, sonuçlarını göreceksiniz.

10. Yaratıcılığı geliştirmek

Oyun oynamak veya herhangi bir sanatsal aktiviteye katılmak gibi yaratıcılığınızı geliştireceğini düşündüğünüz şeyler yapın. Onları sadece eğlence amaçlı değil aynı zamanda beyninizi geliştiren şeyler olarak görün.

11. Resim Yapmak

Sizden bir ressam gibi muazzam tablolar ortaya çıkarmanızı beklemiyoruz. Basit resimlerle zeka gelişiminize müthiş katkı sağlayabilirsiniz. Çünkü resim yaparken el ve göz koordinasyonu sağlamanın dışında beyninizde depoladığınız hatıralara ulaşırsınız.

12. Boyama Yapmak

Boyamayı resim yapmanın uzantısı olarak düşünebilirsiniz. Ancak boyama yapmak resim yapmanın aksine beyninizin farklı bölümlerini harekete geçirir. Çünkü boyama yaparken her bir detayı farklı renklerle boyamak istersiniz ve bu da beyninizin daha iyi çalışmasını sağlar.

13. Enstrüman çalmak

Enstrüman çalmak beyin gelişiminde olağanüstü bir role sahiptir. Hele ki yeni bir enstrüman çalmayı öğreniyorsanız beyninize müthiş katkı sağlayacağına emin olabilirsiniz. Enstrüman çalarken el ve göz koordinasyonu, hafıza, konsantrasyon ve matematiksel yetenekler gibi birçok şeyi geliştirebilirsiniz.

14. Yazmak

Okuma gibi yazmak da dil bilgisi ve kelime dağarcığı için çok faydalı bir eylemdir. Özellikle bir konu hakkında serbest yazı yazmak beyninizin çok daha iyi çalışmasını sağlar.

15. Rol Yapmak

Kendinizi başka birinin yerine koyduğunuzda farklı bir insan olarak düşünmeye başlarsınız. Bu da beyninizi düşünmeye zorlayacağından zekanızın gelişmesini sağlar. Siz de bazı durumlarda farklı rollere girerek beyninizin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

16. Başkaları İle Etkileşim Halinde Olmak

Entelektüel zeka büyük öneme sahiptir ancak duygusal zeka olmadan başarıya ulaşmak zordur. Diğer insanlar ile etkileşim halinde olmak size farklı bir bakış açısı kazandırır.

17. Öğrenmek ve Öğrendiklerini Paylaşmak

Yeni bir şeyler öğrendikçe bunları başkaları ile paylaşın. Bu hafızanızı canlı tutar ve onun gelişmesini sağlar.

18. Farklı Görüşlere Sahip Kişilerle Konuşmak

İki farklı insan aynı yaşam tecrübesine sahip olmadığından aynı olayları farklı yorumlar. Farklı görüşlere sahip kişilerle konuşmak zihniniz ve beyin sağlığınız için inanılmaz faydalıdır.

19. Fiziksel Sağlığa Dikkat Etmek

Vücudunuz beyninizi besler. Bu nedenle ona çok dikkat etmeli ve fiziksel sağlığınıza azami önem göstermelisiniz.

20. Egzersiz Yapmak

Araştırmalara göre düzenli olarak egzersiz yapan kişiler diğer kişilere göre daha yüksek IQ puanına sahiptir. Bunun nedeni olarak beyninizin daha fazla oksijen alması gösterilmektedir. Bu yüzden, düzenli olarak egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Daha zeki olmak için yukarıda sıralananları uygulamaya başlayan tüm okurlarımıza başarılar dileriz. Hadi her gün bunları uygulayarak daha zeki olma yolunda adım adım ilerleyelim…