Dünyanın En Zengin Kişisinin Günlük Yaşamı: Bir Trilyon Dolarlık Şirketin Sahibi Jeff Bezos Hala Yemekten Sonra Bulaşığını Kendisi Yıkıyor

Amazon’un kurucusu ve CEO’su olan Jeff Bezos dünyanın en zengin kişisi. Amazon dışında The Washington Post gazetesinin ve Blue Origin isimli uzay şirketinin de sahibi olan Bezos’un 166 milyar dolar serveti olduğu biliniyor.

Peki böylesine zengin bir teknoloji imparatorunun günlük yaşamı nasıl geçiyor?

Washington Ekonomi Kulübündeki toplantıda konuşan Bezos, her sabah alarm kurmadan kendiliğinden uyandığını söylüyor. Sabahları gazete okumaktan ve kahve içmekten çok hoşlandığını ifade eden Bezos, her gün mutlaka eşi ile sağlıklı bir kahvaltı yaptığını da belirtiyor. Bezos’un eşi MacKenzie Bezos roman  yazarı.

Bezos, eşi ve dört çocuğu ile birlikte kaliteli zaman geçirmek için sabahları kesinlikle toplantı düzenlemiyor. Önemli toplantılarını çoğunlukla öğleden önceye ayarlıyor. Yüksek IQ gerektiren toplantılarını öğle yemeğinden önce yapan Bezos, sabah saat 10’dan önce olan toplantıların zihnini çok yorduğunu söylüyor.

Amazon yatırımcıları ile altı ayda bir toplantı düzenlediğini belirten Bezos, toplantılar için iki pizza kuralını uyguluyor. Kural iki pizzanın doyurabileceği kişi sayısını ifade ediyor. Buradan kalabalık toplantılar düzenlemekten hoşlanmadığı anlaşılıyor.

Bezos’un zaman zaman sinirli bir patron olduğu söyleniyor ve bu yüzden sakinleşmesine yardımcı olmak için yönetici koçu pozisyonunda eleman istihdam ettiği dedikodusu dolaşıyor.

Yemek konusuna gelince, Bezos’un alışılmışın dışında bir damak zevki bulunuyor. Hint kertenkelesi (iguana) yerken fotoğraflanan Bezos, Woot şirketinin kurucusu Matt Rutledge ile yaptığı bir toplantıda kahvaltısı için yumurta, patates, domuz pastırması, sarımsaklı yoğurt ve ahtapot sipariş ettiği biliniyor.

Bezos yoğunlaşmasını gerektiren toplantıları genellikle öğleden sonra yapıyor. Eğer yüksek IQ gerektiren bir toplantı yapacaksa çoğunlukla onu bir sonraki günün öğleden öncesine öteliyor.

Jeff Bezos’un her zaman bağlı kaldığı akşam alışkanlığı ise bulaşık yıkamak. Bezos, akşam yemeğinden sonra bulaşıkları yıkadığını şu sözlerle anlatıyor: “Yaptığım en seksi şeyin bulaşık yıkamak olduğuna ikna oldum.” Çoğumuza göre pek inandırıcı gelmiyor olabilir ama kendi ağzından söylediği biliniyor. Belki de bulaşık yıkamaktan kastı eşi tabakları makineye yerleştirirken kendisinin de sudan geçiriyor olmasıdır.

Düzenli spor yapıp yapmadığı ile ilgili kesin bir bilgi olmasa da kaslı görüntüsünden spor yaptığı anlaşılıyor.

Bezos uyku konusunda ise yeterince dinlendiğine emin olmak için günde sekiz saat uyuduğunu ve böylece daha iyi düşündüğünü, daha enerjik olduğunu ve ruh halinin daha iyi olduğunu söylüyor.

Dünyanın en zengin insanının günlük yaşamı bu şekilde. Bezos’un günlük yaşamından bizi en çok şaşırtan şey damak zevki oldu. Peki sizi en çok şaşırtan şey ne oldu?