En Çok Para Kazanan 10 Başarılı Blog

Her blog yazarı yazdığı içeriklerden para kazanmak ister. Günümüzde bunu başaran blog sayısı az olmasına karşın, ayda binlerce hatta milyonlarca dolar kazanan bloglar da vardır. İşte en çok para kazanan 10 başarılı blog:

1. Huffington Post

Aylık kazancının 14 milyon dolar olduğu tahmin edilen Huffington Post en çok para kazanan bloglar arasında bir numarada yer alıyor.

Arriana Huffington tarafından 2005 yılında kurulan blog 2011 yılında AOL (America Online ) firmasına 315 milyon dolara satıldı. 

2. Engadget

Ayda 5,5 milyon dolar kazanan site Peter Rojas (aynı zamanda bu listede yer alan Gizmodo’nun kurucusu) tarafından kuruldu.

2005 yılında AOL tarafından satın alınan Engadget, teknolojik ürünlerle ilgili tavsiyeler ve değerlendirmelerde bulunuyor.

3. Moz

En çok para kazanan bloglar arasında üçüncü sırada yer alan Moz, arama motoru optimizasyonu alanında dünyanın en başarılı blogları arasında gösteriliyor. Aylık kazancının 4,2 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

4. Mashable

Pete Cashmore tarafından 2005 yılında kurulan Mashable’ın aylık gelirinin 2 milyon dolar olduğu söyleniyor. 2009 yılında Time Magazine tarafından dünyanın en iyi 25 blogundan biri seçilen Mashable, o zamandan bu yana Facebook ve Twitter gibi platformlar aracılığıyla milyonlarca ziyaretçiye ulaşmaya devam ediyor.

5. TechCrunch

Teknoloji sektöründeki haberleri paylaşan TechCrunch 2005 yılında Michael Arrington ve Keith Teare tarafından kuruldu. En çok para kazanan bloglar arasında yer alan TechCrunch’ın aylık kazancının 2,5 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. 

6. CopyBlogger

1998 yılından beri online pazarlama alanının içinde olan Brian Clark tarafından 2006 yılında kurulan CopyBlogger online içerik yaratmanın yöntemlerini anlatıyor. Clark’ın 2006 yılında sadece bin dolar ile başlattığı sitenin bugün ayda bir milyon dolar kazandığı söyleniyor.

7. Perez Hilton

Mario Armando Lavanderia tarafından kurulan Perez Hilton bir dedikodu sitesi. Blogunda genellikle şarkıcı ve oyuncularla ilgili dedikoduları paylaşan Hilton, televizyon programlarına çıkarak ünlüler ile ilgili dedikodular üzerine konuşuyor. 

8. Gizmodo

Tasarım ve teknoloji gibi konular üzerine odaklanan Gizmodo 2002 yılında Peter Rojas tarafından kuruldu. Uluslararası firmalar ile yaptığı ortaklık anlaşmaları sayesinde kısa sürede popülerlik kazanan site, içeriklerini Fransızca, Almanca, İspanyolca ve hatta Portekizce olarak yayınlıyor.

En çok para kazanan bloglar arasında yer alan Gizmodo’nun aylık kazancının 325 bin dolar olduğu tahmin ediliyor.

9. Smashing Magazine

2006 yılında Sven Lennartz ve Vitaly Friedman tarafından kurulan Smashing Magazine, web tasarımcıları ve geliştiricileri için içerikler yayınlıyor. Aylık kazancının 215 bin dolar olduğu tahmin edilen site 2012 yılından bu yana web geliştirme konferanslarına ev sahipliği yaparak teknoloji sektöründeki en büyük şirketlerden sponsorluk alıyor.

10. Tuts+

2006 yılında Collis Ta’eed, Cyan Claire ve Jun Rundelivering tarafından kurulan site tasarımcılar ve geliştiriciler için içerikler ve özel dersler yayınlıyor. Aylık kazancının 175 bin dolar olduğu söylenen sitenin aktif kullanıcı sayısının da 2 milyon kişi olduğu söyleniyor.

En çok para kazanan blogların her birinin hangi alanda içerikler yayınladığını ve ne kadar para kazandıklarını artık biliyorsunuz. Bu rakamlara ulaşmak hayal de olabilir gerçek de. Bunu anlamak için yapacağınız en iyi şey pes etmeden kaliteli içerikler yayınlamaya devam etmektir.

Belki dünyanın en çok para kazanan blogları arasında yer almanız imkansız olabilir ama neden Türkiye’nin en çok kazanan blogları arasında yer almayasınız?

Şunlar da ilginizi çekebilir:

http://paramagg.com/blog-yazarak-para-kazanmak-en-basarili-23-blog-yazarinin-tavsiyelerine-kulak-verin/

http://paramagg.com/ziff-davis-sirketi-teknoloji-blogu-mashablei-50-milyon-dolara-satin-almak-icin-harekete-gecti/

http://paramagg.com/blog-yazarak-nasil-para-kazanilir/