Ev Almak İçin Hazır Mısınız? Önce Kendinize Bu 5 Soruyu Sorun

Kirada oturanların en büyük isteklerinden biri ev sahibi olmaktır. Bu yüzden kiracılar kirada oturdukları süre boyunca bir yandan para biriktirmeye çalışarak ev sahibi olmak için uğraşırlar. Peki ev almak için ne zaman hazır olurlar?

Kiracıların ev almaya hazır olduklarını anlamak için kendilerine sorması gereken kritik sorular vardır. Bu sorulara objektif bir şekilde cevap verdikten sonra ev almak için hazır olup olmadıklarını anlayacaklardır.

Eğer siz de kiracıysanız ve ev almaya hazır olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız bu 5 soruyu kendinize sormalısınız. İşte o 5 soru:  

1. Bankada param var mı?

Evin satış bedelinin tamamı için konut kredisi çekeceğim diye düşünüyorsanız baştan hata yapıyorsunuz demektir. Çünkü bir bankacıya konut kredisi için başvuru yapmak istediğinizi söylediğinizde bankacı elinizdeki özkaynağı görmek isteyecektir. Çünkü evin tamamına kredi çıkması çok zordur.

Bankalar satın alacağınız evin satış bedelinin en az %20’sini hesabınızda görmek isterler. Çünkü bankalar genellikle evin ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi kullandırmaktadırlar. Örneğin 200 bin TL’lik bir ev alacaksanız en fazla 160 bin TL kredi çekebilirsiniz. Yani 40 bin TL birikiminiz olması gerekiyor.

Alacağınız eve göre bu hesabı yapmalısınız. Özkaynağınız hazır olduğunda konut kredisine başvurmak için hazırsınız demektir.

Eğer evin tamamını kendi özkaynağımla karşılayacağım diyorsanız birikiminizin enflasyondan ve ev fiyat artışlarından etkilenmemesi için birikiminizi doğru yatırım araçlarında değerlendirmelisiniz.

2. Çok fazla borcum var mı?

Kredi ödemeniz var mı? Kredi kartınıza ayda ne kadar ödeme yapıyorsunuz? Aylık ödemelerinizin maaşınıza oranı ne? Maaşınızdan konut kredisi taksitine ayıracak kadar para kalır mı?

Uzmanlara göre ev için aylık maaşınızın %30’undan fazlasını harcamamalısınız. Bu ister konut kredisi ister kiranız olsun. Ödediğiniz kira veya konut kredisi taksiti maaşınızın %30’unu geçmemelidir. Örneğin 5 bin TL maaş alıyorsanız kiraya veya konut kredisi taksitine vereceğiniz para en fazla 1.500 TL olmalıdır.

3. Ne zamandır aynı şirkette çalışıyorum?

Uzmanlara göre işe girer girmez büyük borç altına girmek çok doğru değil. En az iki yıl çalışarak önünüzü görmeli, o işte devam etmek isteyip istemediğinizi anlamalı veya çalıştığınız şirketin sizinle devam etmek isteyip istemediğinizi öngörmelisiniz.

Çünkü konut kredisi çekerek uzun vadeli bir borç altına girmiş olursunuz ve işsiz kalmanız durumunda her şey çok kötü bir hale gelebilir.

4. Yakında yeni bir işe başlamayı düşünüyor muyum?

Ev almayı düşünüyorken aynı zamanda işinizi de değiştirmeyi düşünüyorsanız önce işinizi değiştirmeli sonra ev almalısınız. Hem önünüzü görmek için hem de lokasyon için bu çok önemlidir. Ev ile iş arasındaki mesafe önemli olduğundan yeni başlayacağınız işin lokasyonuna göre ev bakmanız daha doğru olacaktır.

Bu yüzden ev almaya hazır olup olmadığınızı anlamak için önce yeni bir işe başlayıp başlamak istemediğinize karar vermeli ve yeni bir işe başlarsanız da yeni işinize göre ev almak istediğiniz lokasyonu belirlemelisiniz.

5. Ev aldıktan sonra param kalacak mı?

Kredi çekmeyerek tüm özkaynağınızı eve mi yatırıyorsunuz? Ya da evin ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi kullandınız ve %20’lik kısımdan daha fazla mı paranız var? Evi aldıktan sonra hesabınızda ne kadar paranız kalacak? Ev dışında başka yatırımlarınız var mı?

Bu sorulara verdiğiniz cevaplar çok önemlidir. Tüm paranızı eve yatırdığınızı ve beklenmedik bir şekilde işsiz kaldığınızı düşünün. Böyle bir durumda köşede hiçbir birikiminizin olmaması nasıl hissettirecek? Bu hisse göre kararınızı verebilirsiniz.

Bu soruların dışında ev almak için hazır olup olunmadığını gösteren dinamikler kişiden kişiye değişebilir. Bu sorular en temel sorulardır. Ev almadan önce bu sorulara özenle ve objektif olarak cevap verirseniz ev almaya hazır olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.