Evden Çalışmaya Yeni Başlayanlar İçin 8 İpucu

Evden çalışmak artık çoğu insan için hayal değil. Bugün dünyada milyonlarca insan evlerindeki interneti kullanarak binlerce dolar kazanıyor.

Siz de bunlardan biriyseniz aşağıda sıralanan 8 ipucuyla evden çalışmanızı daha verimli hale getirebilirsiniz.

1. En verimli olduğunuz zamanı bulun.

Erken kalkmanın başarıyı etkilediği artık kanıtlanmış durumda. Ancak siz gece 3’e kadar çalışıyorsanız erken kalkmanız mümkün olmayabilir. Bu yüzden kendiniz için en verimli zamanı bulun. Sabahın erken saatleri mi yoksa gecenin ilerleyen saatleri mi?

En verimli olduğunuz zaman demek en kaliteli işlerinizi çıkardığınız zaman demektir. En verimli zaman aralığınızı bulmak için kendinize şu 2 soruyu sorun:

-Ne zaman en fazla enerjim oluyor?

-Ne zaman en az rahatsız ediliyorum?

Verimlilik patlaması yaşadığınız 90 dakikalık periyodlar oluşturun. Görevlerinizi önceliklendirin. En zorlayıcı görevleri enerjinizin en yüksek olduğu zaman yapın.

Ne zaman rahatsız edileceğinizi bilin ve o zaman aralığını önemsiz işler için ayırın. Örneğin bölündüğünüz zaman ev işleri ile uğraşabilirsiniz.

9-5 çalışma saatlerine bağlı olmadığınıza göre çalışma programınızı istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

2. Sosyal medyaya ne zaman gireceğinizi bilin.

Sosyal medyayı bilinçsizce kullanmanın zamanımızı nasıl öldürdüğünü biliyoruz. Bu yüzden sosyal medyaya gireceğiniz zaman dilimini önceden belirleyin. Örneğin öğle yemeğinizi yerken sosyal medya hesaplarınıza girebilirsiniz.

3. İki dakika kuralını uygulayın.

Tamamlaması iki dakika veya daha az sürecek olan bir işi ertelemeden hemen yapın. Bu işi not almaya uğraşmakla zamanınızı ve enerjinizi harcamayın.

4. E-postalarınızı ne zaman kontrol edeceğinizi bilin.

Her gün onlarca gerekli veya gereksiz e-postalar alıyoruz. Her e-posta geldiğinde gelen kutunuza yönelmeyin. E-postanızı kontrol etmek için spesifik bir zaman belirleyin. Örneğin sabah kahvaltınızı yaparken e-postalarınıza göz atabilirsiniz.

5. Doğru zamanda mola verin.

Gün boyunca küçük molalar verin. Bu molalar doğru zamanda olsun. Mola zamanında beyninizi rahatlatacak şeylerle meşgul olun.

6. Çalışma saatinizi kontrol altına alın.

Çalışma saatinizi mutlaka kontrol altında tutun. Yoksa çalışmaya geç saatte başlar ve uzun molalar verirsiniz. Böylece gününüzün büyük çoğunluğu çöpe atılmış olur ve günün sonunda ben bugün ne yaptım diye düşünürsünüz.

7. İlham veren bir çalışma ortamı yaratın.

İster mutfaktaki masanızda, isterseniz bahçenizdeki hamakta çalışın, çalışma ortamınızı mutlaka ilham veren bir ortam haline getirin. Yaratıcılığınızı harekete geçirecek ve verimliliğinizi artıracak bir çalışma ortamı yaratın.

8. Günlük çalışmanızı sonlandıracağınız zamanı bilin.

Tüm gün çok çalışmış olsanız da, hiçbir şey yapmadan gününüzü boşa geçirmiş olsanız da, işinizi ne zaman sonlandıracağınızı bilin. Aksi takdirde çalışma saatiniz uzadıkça verimliliğiniz düşeceği gibi, üstüne bir de ailenizi ilgisiz bıraktığınızla kalırsınız.

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here