Evliliğe Hazır Olduğunuzu Gösteren 10 İşaret

Bütün arkadaşlarınızın düğünlerine katıldınız. Her düğünde seni ne zaman evlendiriyoruz sorusuyla karşılaştınız. Peki sahiden artık zamanı geldi mi? Evliliğe gerçekten hazır mısınız?

İşte evliliğe hazır olduğunuzu gösteren işaretler:

1. Neden evlenmek istediğinizi biliyorsunuz.

Facebook anasayfasında arkadaşlarınızı smokin veya gelinlik içinde görünce hevesleniyor musunuz? Siz de smokin veya gelinlik giyerek arkadaşlarınızdan beğeniler, övgü dolu yorumlar mı almak istiyorsunuz?

Sadece evli olduğunuzu söylemek için mi evlenmek istiyorsunuz yoksa gerçekten hayatınızı partneriniz ile mi geçirmek istiyorsunuz?

Neden evlenmek istediğinizi iyi düşünün. Evlilik size ne faydalar sağlayacak sizden neler götürecek?

Kendinize bu tarz zor sorular sorun ve neden evlenmek istediğinize emin olun.

2. Düğünü değil, evliliği planlıyorsunuz.

Düğünler eğlencelidir. Ailenizi ve arkadaşlarınızı bir arada görmek, birlikte eğlenmek çok keyif vericidir. Hele bir de bu sizin düğününüz olursa hepsi sizin etrafınızda döneceğinden müthiş keyifli olursunuz. Ama sırf bu yüzden de evlenecek haliniz yok değil mi?

Düğün 3-4 saat sürer ama evlilik bir ömür. Eğer düğününüzün nasıl olacağını, nerede olacağını, kimleri davet edeceğinizi planlıyorsanız evlilik kararı yanlış olabilir. Eğer hayatınızın kalan kısmını partnerinizle nasıl geçireceğinizi, nerede yaşayacağınızı planlıyorsanız evliliğe hazırsınız demektir.

3. Hayatınızı yaşadığınızı düşünüyorsunuz.

Bazı çiftlerin liseyi veya üniversiteyi bitirir bitirmez evlendiğini görüyoruz. Belki evlendikleri için mutlular ama çoğu için bunu söyleyemeyiz. Çünkü araştırmalara göre evlenmek için ideal yaş 25 ve üzeri. Çünkü o yaşlarda daha olgun ve hayattan ne istediğini bilen bir birey olursunuz. Ayrıca yapmak istediğiniz çoğu şeyi de yapmış olursunuz. Bunun dışında ideal eş adayınızı belirlemek için yeterince insan tanımış olursunuz ve dolayısıyla size en uygun olan adayı daha kolay seçersiniz.

4. İlişkinizin derin olduğunun farkındasınız.

İlişkinizin başlangıç aşamasında birlikte eğlenir, gezer, dolaşırsınız. Çok iyi anlaşıyor ve harika zaman geçiriyor olabilirsiniz ama evlenmek için bundan çok daha fazlası gerekir. Zorlukların üstesinden birlikte gelmek ilişkinizin derin olduğunun en büyük kanıtıdır. O zorlukları nasıl aştınız ve ilişkiniz etkilenmeden bu zorluktan nasıl sıyrıldınız? Düşünün ve evliliğe hazır olduğunuzun farkına varın.

5. Onu iyi tanıyor ve ona güveniyorsunuz.

Ne kadar süredir birlikte olup olmadığınız hiç önemli değil, birbirinizi ne kadar iyi tanıdığınız önemli. 5 – 6 senelik ilişkinin ardından evlenen çiftlerin birbirlerinin hiç bilmedikleri özelliklerini evlendikten sonra keşfettiklerini biliyor musunuz?

Bu yüzden kesinlikle “4 yıldır birlikteyiz artık evlenmemiz gerekiyor.” gibi bir düşünce yapısında olmayın. “Artık birbirimizi tanıyoruz.” dediğinizde evlilik kararınızı verin.

Bunun dışında evlilik için en hayati şeylerden olan güven iyi bir evlilik için olmazsa olmaz şartlardandır. Birbirinize tam anlamıyla güveniyorsanız evlilik için hazırsınız demektir.

6. Onu değiştirmek istemiyorsunuz.

Onu olduğu gibi seviyorsanız ve o şekilde kabullendiyseniz evlenin. Onu değiştirmeye çalışmayın. İstediğiniz özelliklere sahip olması için çabalıyorsanız onu sevmiyorsunuzdur. Boşuna uğraşmayın. Bunun yerine istediğiniz özelliklerde başka bir partner bulun.

7. Kavga ettiğinizde birlikte çözüyorsunuz.

Kavga ettiğinizde biriniz bir taraftan biriniz diğer taraftan mı gidiyorsunuz? O zaman sakın evlenmeyin. Eğer kavga ettiğinizde sorunlarınızı birlikte çözmek yerine orayı hemen terk ediyorsanız evlenmek büyük hata olur. Çünkü böyle bir davranış sağlıklı bir iletişiminizin olmadığını gösterir.

Eğer kavga edince oturup sorunlarınızı konuşup uzlaşabiliyorsanız etkili bir iletişiminiz var demektir. Evlilik için önemli bileşenlerden olan etkili iletişimi aranızda kurduğunuza göre evliliğe hazırsınız.

8. Birlikte uzun dönemli planlar yapıyorsunuz.

Evlilik düşünmediğiniz biriyle önümüzdeki cumartesi akşamı ne yapacağınızın planını yaparsınız ama ciddi olduğunuz biriyle önümüzdeki senelerin planlarını yaparsınız. Seneye tatili nerede yapacağınıza birlikte karar vermek bile uzun dönemli plan sayılır. Hele bir de bankada ortak hesap açtırıyor ve birikim yapabiliyorsanız artık gerçekten evliliğe hazır bir çiftsiniz diyebiliriz.

9. Aileniz ve arkadaşlarınız ondan hoşlanıyor.

Bir ilişkiye başladığınızda çevrenizdeki kişilerin onunla ilgili görüşlerini önemsemezsiniz. Ama işler ciddiye bindiğinde onların görüşleri önemli olur. Mesela annenizin onaylamadığı biriyle evlilik yolunda ilerlemek sizce de çok zor olmaz mı?

Eğer aileniz ve arkadaşlarınız ondan hoşlanıyorsa doğru bir aday seçmişsiniz demektir. Evlilik yolunda gönül rahatlığıyla ilerleyebilirsiniz.

10. Onsuz bir hayat düşünemiyorsunuz.

Ona aşıksanız ve onsuz bir hayat düşünemiyorsanız evlenmek için hiç zaman kaybetmeyin deriz. Aşkı bulmak çok zor, onun kıymetini bilin. Evliliğin aşkınızı taçlandırmanın en güzel yolu olduğunu unutmayın.