Evliliğinizi Canlı ve Taze Tutmanın 17 Yolu

Kim dillere destan bir evlilik istemez ki? Hepimiz isteriz ama çok azımız bunu başarabiliriz. Çünkü evliliğimizi canlı ve taze tutmak için yapmamız gereken şeyleri bilmeyiz. Evlenmeden önce Evlilik 101 dersini almıyoruz sonuçta. Peki evliliğimizi canlı ve taze tutmak için uygulayabileceğimiz yöntemler var mıdır?

İşte evliliğinizi canlı ve taze tutmanın 17 yolu:

1. Birbirinizle konuşun.

Hayatınız çok meşgul geçiyor olabilir. İş, aile, sosyal aktiviteler, çocuklar vs derken ilişkinizi ihmal ediyor olabilirsiniz. Emin olun buna siz izin veriyorsunuz. Çocuktan, işten konuşurken gerçek anlamda birbirinizle konuşmuyorsunuz. Evliliğinizi canlı ve taze tutmak için birbirinizle derin konuşmalar yapmalısınız. Eğer buna zamanınız olmadığını düşünüyorsanız bunu yapmak için zaman yaratın.

2. Randevu geceleri yapın.

İlişkiler ile ilgili en üzücü şeylerden biri yıllar geçtikçe randevulaşmayı bırakmaktır. Evliliğin ilk yıllarında yıldönümleri için dışarıda yemek randevuları ayarlanır. Ancak yıllar geçtikçe önce dışarıda yemek yemeler bırakılır, sonra da tarihler unutulur.

Evliliğinizi canlı ve taze tutmak için randevulaşmayı hiç bırakmamalısınız. Randevu geceleri düzenleyip o gecelerde dışarıda bir akşam yemeği yemek ve ardından güzel bir mekanda eğlenmek ilişkinizi canlı ve taze tutacaktır.

3. Birbirinize empati gösterin.

İlişkilerin temel problemlerinden biri olaylara her zaman tek taraflı bakılmasıdır. Çiftlerin birbirleriyle anlaşamadığı taraflar her zaman olabilir ama böyle durumlarda kendini karşı tarafın yerine koymak çok önemlidir. Birbirinizi gerçekten anlamak istiyorsanız karşı tarafı dinlemeli ve onun bakış açısı ile olayları değerlendirmelisiniz. Herkes doğru anlaşılmak ister.

4. Kavgalarınızı uzun uzadıya inceleyin ve sorunun neyden kaynaklandığını öğrenin.

Birçok insan kavgayı yanlış şekilde ele alır. Kavgayı ben ve sen olarak ikiye ayırırlar. Yani ya ben kazanmalıyım ya sen kazanmalısın. Mutlaka bir kazanan olmalı diye düşünüyorlar. İlişkiyi canlı ve taze tutmak için olaylara böyle bakmamak gerekiyor. Olay ben ve sen meselesi değil biz meselesi olmalı. Birbirinizi bir amacı gerçekleştirmek veya bir problemi çözmek için bir araya gelmiş bir ekip olarak düşünmelisiniz.

5. Birbirinizin tuhaf davranışlarını anlayın.

Herkesin garip davranışları olabilir. Yemeğinizi paylaşmayı sevmeyebilir, aynı bardaktan su içmekten hoşlanmayabilirsiniz. Önemli olan birbirinizde hoşlanmadığınız şeyleri öğrenmek ve bunları kabul etmektir. İlişkinizi mahvetmek yerine birbirinizin tuhaf davranışlarını kabul edin.

6. Myers-Briggs kişilik testini çözün.

16personalities.com adında muhteşem bir site var. Bu sitede çeşitli kişilik testleri bulunuyor. Bu testler sizin kişilik özelliklerinizi ortaya koyuyor. Bu testlerden en iyisi olan Myers-Briggs kişilik testini mutlaka çözün. Çözdükten sonra birbirinizin sonuçlarını okuyun. Böylece birbirinizi daha iyi anlamış olacaksınız.

7. Finansal durumunuz ile ilgili konuşun ve bütçe yapın.

Para evliliğin sonlanmasına neden olan önemli etkenlerden biridir. Paranın doğru harcanmaması ve  yönetilmemesi çiftler arasında problem yaratır. Çiftlerden biri parayı çok harcarken diğeri tasarruf etmeyi seviyor olabilir. Böyle durumlarda problem çıkmaması için kazancınız ile neler yapacağınızın planını yapmalısınız. Ortak hesap açıp her ay gelirimizin şu kadar kısmını tasarruf mu etmeliyiz gibi planlar yapmalısınız. Paranızı doğru yönetemediğinizde giderleriniz gelirlerinizi aşar ve bu da sizi maddi sıkıntıya sokar. Maddi sıkıntı da ilişkinizin bitme nedeni olabilir.

8. Samimiyeti ihmal etmeyin.

Evliliğinizi Çiftler birbirlerine karşı samimiyetlerini yitirdiklerinde ilişkilerini de bitirmiş sayılırlar. Bu yüzden daima samimi olmalısınız. Uyurken birbirinize sarılmak, samimi konuşmalar yapmak samimiyet gösteren davranışlardandır.

9. Alışkanlıklarınızdan sakının.

Herkesin alışveriş yapmak, playstation oynamak gibi çeşitli alışkanlıkları olabilir. Bu çok normal ama eğer alışkanlıklarınıza aşırı düşkün olursanız bu sizi eşinizle geçirdiğiniz zamandan alıkoyacaktır. Çünkü eşiniz ile kaliteli bir zaman geçirmek yerine alışkanlıklarınıza zaman ayırmış olacaksınız. Bu yüzden alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz ve çok fazla zaman harcamamalısınız.

10. Bencil olmayın.

Kendinize ve ne istediğinize odaklanmak en kolayıdır. Ama eşinizin isteklerine odaklanmak kolay değildir. Ancak kaliteli bir ilişki için karşı tarafı da düşünmek zorundasınız. Her zaman öncelikli olamazsınız. Eğer öyle olmak istiyorsanız bir ilişki içerisinde olmamalısınız. Eğer hep kendinizi düşünecekseniz hayatınızın geri kalanını yalnız geçirmeyi göze almışsınız demektir.

11. Birliktelik ve bağımsızlık arasındaki dengeyi koruyun.

Çiftler bazen iki durumla karşı karşıya kalırlar: çok fazla birlikte olmak veya çok fazla ayrı zaman geçirmek. İkisi de sağlıklı değildir.

Sürekli birlikte olmak birbirinizden sıkılmanıza neden olurken ayrı zaman geçirmek aranızın soğumasına neden olur. Bu yüzden o dengeyi çok iyi korumalısınız.

12. Sevginizin dilini öğrenin.

Evliliğinizi canlı ve taze tutmak için öncelikle sevginizin dilini öğrenmelisiniz. Bunu öğrenmek için evlilik terapisti Gary Chapman tarafından yazılan Beş Sevgi Dili kitabını okumanızı şiddetle öneriyoruz. Kitapta yazılana göre bir kişinin aşkını göstermesinin beş yolu varmış. Siz veya eşiniz aşkınızı aynı şekilde göstermiyor olabilirsiniz. Bu kitabı okursanız kendinizi ve eşinizi daha iyi anlayacaksınız.

13. Her gün için çaba gösterin.

Uzun yıllardır birlikte olan çiftler şu şekilde düşünmeye eğilimlidirler: “Flörtleşmemiz bittiğine göre artık gerçek ben olabilirim ve onun için ekstra bir çaba harcamam gerekmez.”

Böyle bir düşünce ilişkinizi yıpratabilir. İlişkinizi bitki gibi düşünmelisiniz. Eğer her gün onu sulamazsanız ölmesine neden olursunuz. Bu yüzden her gün suladığınıza emin olun.

14. Eşinizin isteklerini kendi istekleriniz ile eşit tutun.

Hiç kimse isteklerinin önemsememesini kabul etmez. Bu yüzden kendinizin ve eşinizin isteklerini eşit tutmalısınız. Eşiniz nelerden hoşlanıyor nelerden hoşlanmıyor öğrenmelisiniz.

15. Kendinizi tanıyın.

Kendinizin farkında olursanız davranışlarınızın karşı tarafı nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Bu yüzden özfarkındalık çok önemlidir. Evliliğinizi canlı ve taze tutmak için önce kendinizi tanımalısınız.

16. İlişkiye nasıl katkı sağladığınızı düşünün.

Çoğu kişi ilişkisinde problem olduğunda hep karşı tarafı suçlar. Bu ilişkilerdeki en yanlış davranışlardan biridir. Kendinize bakmalı ve ilişkiye iyi veya kötü nasıl katkınız olduğunu bilmelisiniz.

17. Her zaman sevginizi gösterin.

Dokunmayı, sarılmayı, sürekli içli dışlı olmayı sevmiyor olabilirsiniz ama bunlar evliliğinizi canlı ve taze tutan şeylerdir. Başkalarına sevginizi gösteremeseniz bile eşinize mutlaka göstermelisiniz. Onu sevdiğinizi göstermek için de sarılmayı, samimi olmayı ihmal etmemelisiniz.

Sağlıklı ve mutlu bir evlilik sürdürmek sizin elinizde ama bunları uygulamak için çaba göstermelisiniz. Zor evlilik yoktur iyi yönetilemeyen evlilik vardır. Evliliğiniz için yeterli çaba harcarsanız onu canlı ve taze tutacağınıza emin olabilirsiniz. Hem dillere destan bir evlilik sürdürerek etrafınızdakileri kıskandırmak istemez misiniz? Tabii ki istersiniz. O zaman evliliğiniz için yukarıda sıraladıklarımızı uygulayın ve herkesi kıskandırın.