Finansal Özgürlük Nedir? 8 Maddede Finansal Özgürlük Kazanma Rehberi

Finansal özgürlük para ile ilgili endişe duymadan yaşamınızı sürdürmek ve geleceğinizin finansal olarak garanti altında olduğunu bilmektir.  

Finansal özgürlük çok paranızın olması veya çok para kazanmanız anlamına gelmez. Giderlerinizi nasıl yönettiğiniz, ne kadar tasarruf ettiğiniz ve parayı nasıl harcadığınız anlamlarına gelir.

Herkes finansal olarak özgür olmak ister ama bunu gerçekleştirmek için herkes aynı çabayı göstermez. Peki siz finansal olarak özgür olmak için neler yapıyorsunuz? Şu an finansal olarak özgür olduğunuzu düşünüyor musunuz?

İşte finansal olarak özgür olmak için uygulamanız gereken 8 şey:

1. Acil durumlar için kenara para ayırın.

İşsiz kalmak veya acil para gerektiren başka beklenmedik durumlar için kenarda paranız var mı? Örneğin işsiz kalma riskine karşı en az altı aylık masraflarınızı karşılayacak kadar kenarda paranız var mı?

Finansal olarak özgür olmak için kenarda mutlaka paranız olmalı ve ona acil durumlar oluşmadıkça asla dokunmamalısınız.

2. Gerçekçi bir bütçe yapın.

Gelir ve gider kalemlerini dengeleyemeyen kişiler orta ve uzun vadede finansal olarak sıkıntı yaşarlar. Gelir ve gider kalemlerini iyi yöneten kişiler ise bütçe yapan kişiler ve kendilerini finansal olarak çok daha güvende hisseden kişilerdir.

Siz de finansal olarak özgür olmak istiyor ve geleceğe yönelik finansal endişelerden kurtulmak istiyorsanız mutlaka bütçe yapmalısınız. Bütçe yaparak finansal durumunuzu kontrol altında tutabilir ve maddi sıkıntıya bağlı stresi azaltabilirsiniz. Ancak bütçeniz gerçekçi olmalı ve finansal özgürlüğe kavuşmak için mutlaka gelirinizden daha az harcama yapmalısınız.

3. Borçlarınızı ödeyin.

borç ödemek

Finansal özgürlüğünüze kavuşmanıza engel olacağını düşündüğünüz ve sizi finansal olarak strese sokan borçlarınızdan kurtulun. Çünkü borçlarınızı ödemek stres seviyenizi azaltır. Ayrıca borcunuz olmazsa kenara daha fazla para koyabilirsiniz. Yani borçlarınızı ödeyerek tasarruf miktarınızı da artırabilirsiniz.

Borçlarınızı ödemek veya azaltmak için yapmanız gereken ilk şey neden borcunuz olduğunu tespit etmektir. Örneğin gelirinizden fazla harcayarak kredi kartı borçlarınızı yükselttiniz. Asgari borç tutarını ödeyerek sürdürmeye çalıştınız ancak bu şekilde sürdürmek zor gelmeye başladı ve tüm borçları kapatayım tek bir yere borçlanayım diyerek kredi çektiniz. Sonra tekrar kredi kartı borcunuz arttı. Daha sonra bunları kapatmak için tekrar kredi çektiniz. Eğer böyle bir kısır döngüye girdiyseniz acilen bundan çıkmalı ve bu duruma son vermelisiniz.

4. Aileniz ile düzenli olarak para toplantısı yapın.

Finansal olarak özgür olmak için yalnızca sizin bir şeyler yapmanız yeterli gelmez. Birlikte yaşadığınız aile üyelerinizin de en az sizin kadar dikkatli olmaları gerekir. Bu nedenle aileniz ile düzenli olarak para ve bütçe ile ilgili toplantılar düzenlemelisiniz.

Eğer birlikte yaşadığınız kişiler finansal özgürlük bilincine sahip olmazsa sizin de finansal olarak özgür olmanız engellenmiş olur.

5. Gelir kalemlerinizi çeşitlendirin.

Finansal özgürlük kazanmak için birden fazla gelir kalemine sahip olmalısınız. Çünkü tek bir gelire bağlı olmak kişiyi kısıtlar ve hareket alanının daralmasına neden olur.

Bu nedenle düzenli geliriniz dışında gelir elde edebileceğiniz farklı kaynaklar yaratmalısınız. Bu kaynaklar blog yazarlığı, e-ticaret gibi internet üzerinden elde edebileceğiniz gelir kalemleri olabilir.

6. İstekleriniz ve ihtiyaçlarınız arasındaki farkı bilin.

İstekleriniz hayati olmayan, eksik olunca sizi çok fazla etkilemeyen taleplerinizdir. İhtiyaçlarınız ise yaşamınızı sürdürmek için gereksinimini duyduğunuz taleplerinizdir. Bu ikisinin ayrımını bilen ve harcamalarını buna göre kontrol eden kişiler finansal özgürlüğe daha kolay ulaşırlar.

Eğer ihtiyacınız olmayan şeyleri sadece isteğiniz doğrultusunda alıyorsanız harcamalarınızı kontrol altında tutmanız ve finansal olarak özgür olmanız çok zor olur.

7. Ek gelir yöntemleri bulun.

Finansal özgürlük elde edebilmek için düzenli geliriniz dışında ek gelir elde edebileceğiniz yöntemler bulmalısınız. Daha fazla para kazanabileceğiniz ek gelir yöntemleri bularak finansal olarak özgür olmak için şu içeriklere de göz atabilirsiniz:

http://paramagg.com/isinizi-birakmadan-yapabileceginiz-7-ek-gelir-yontemi/

http://paramagg.com/evde-yaparak-para-kazanabileceginiz-13-muhtesem-is-fikri/

8. Emekliliğiniz için düzenli olarak kenara para ayırın.

Sadece finansal özgürlük kazanmak için değil emekliliğinizde rahat bir yaşam sürmek için bugünden kenara para ayırmaya başlamalısınız.

Peki emekli olmak için kenara ne kadar para ayırmanız gerektiğini biliyor musunuz? Yapılan araştırmalar tasarrufa ayrılan miktara göre emekli olmak için çalışılması gereken süreleri ortaya koydu:

-Aylık gelirinizin %1’ini tasarrufa ayırdığınızda emekli olmak için 98 yıl çalışmanız gerekiyor.

-Aylık gelirinizin %5’ini kenara ayırdığınızda emekli olmak için 66 yıl çalışmanız gerekiyor.

-Aylık gelirinizin %20’sini biriktirdiğinizde emekli olmak için 37 yıl çalışmanız gerekiyor.

-Aylık gelirinizin %50’sini tasarrufa ayırdığınızda emekli olmak için 17 yıl çalışmanız gerekiyor.

-Aylık gelirinizin %75’ini biriktirdiğinizde emekli olmak için 7 yıl çalışmanız gerekiyor.

Bu araştırmadan çıkan sonuç gelirinizden ne kadar fazla para ayırabilirseniz o kadar erken emekli olabileceğinizi gösteriyor.

İşte finansal özgürlük elde etmek için uygulamanız gereken şeylerden bazıları bunlar. Siz de bunları hayata geçirerek finansal olarak özgür bir yaşam sürebilirsiniz.

Para elbette her şey değil ama hayatınızı daha iyi yaşamak için oldukça gerekli olan bir şey. Bu nedenle paranızı akıllıca kullanarak geleceğinizi garanti altına almalı ve finansal özgürlüğe ulaşmak için bunları uygulamalısınız.