Forbes 2018’de En Fazla Kazanan 10 Milyarderi Açıkladı

2018 yılında küresel piyasalarda düşüş trendi hakim olmasına karşın servetini artıran çok sayıda milyarder oldu.

2018’de servetini en fazla artıran isim yaklaşık 28 milyar dolarlık artışla Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos oldu. Bezos’un net serveti 126.2 milyar dolara ulaştı.

Microsoft’un hisse senetlerinde meydana gelen yükseliş nedeniyle Bill Gates ve Steve Ballmer’ın serveti toplamda 6.3 milyar dolar arttı. Rus milyarderlerden bazıları ise artan petrol fiyatları sayesinde servetlerini artırdılar.

İşte yılın en fazla kazanan 10 milyarderi:

1. Jeff Bezos

Jeff Bezos’un net serveti 27.9 milyar dolarlık artışla 126.2 milyar dolara ulaştı. Amazon 2018 yılında Türkiye ve Hindistan gibi yükselen piyasalara yayılmanın yanı sıra New York ve Arlington’da ikinci genel merkezini açtı. Amazon’un hisse senetleri Eylül ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. O zamandan bu yana hisseleri düşüşe geçse de geçtiğimiz yıla göre hisse senedi fiyatı hala %30 daha fazla.

2. Tadashi Yanai

Ünlü giyim markası Uniqlo’nun da aralarında bulunduğu şirketler grubu Fast Retailing’in kurucusu Tadashi Yanai’nin net serveti 7 milyar dolarlık artışla 27.1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

3. Vagit Alekperov

Lukoil’in CEO’su Vagit Alekperov’ın serveti yükselen petrol fiyatları nedeniyle 4.6 milyar dolarlık artışla 19.5 milyar dolara ulaştı.

4. Rupert Murdoch

The Wall Street Journal ve New York Post’u bünyesinde barındıran News Corporation’ın hisse senetleri geçtiğimiz yıla göre yaklaşık%26 düşmesine rağmen, Rupert Murdoch’un sahip olduğu diğer şirket olan 21st Century Fox’un hisse senetleri Şirketin Disney ile birleşeceği beklentisiyle %42 artış gösterdi. Böylece Rupert Murdoch’un serveti 4.6 milyar dolarlık artışla 19.3 milyar dolara ulaştı.

5. Leonid Mikhelson

Rusya’nın en büyük doğal gaz ve ham petrol üreticilerinden biri olan Novatek şirketinin hisse senedi fiyatı petrol ve gaz fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle %65 arttı. Leonid Mikhelson söz konusu şirkette %25’lik bir paya sahip olduğu için şirketin hisse senedi fiyatının yükselmesiyle birlikte Mikhelson’ın net serveti 4 milyar dolarlık artışla 21.4 milyar dolara ulaştı.

6. Gennady Timchenko

Gennady Timchenko’nun Novatek, Sibur gibi Rus şirketlerinde payı var. Novatek şirketinde %23, Sibur şirketinde %17 paya sahip olan Timchenko, söz konusu şirketlerin hisse senedi fiyatlarındaki yükselişle birlikte net servetini 3.8 milyar dolar artırarak 18.9 milyar dolara ulaştırdı.

7. Steve Ballmer

2000 yılından 2014 yılına kadar Microsoft’un CEO’su olarak görev yapan Steve Ballmer sahip olduğu Microsoft hisseleri sayesinde net servetini 3.4 milyar dolarlık artışla 40.7 milyar dolara ulaştırdı. Microsoft, bulut hizmetini genişlettiği için çift haneli gelir artışı gerçekleştirdi bu da hisse senetlerinde %20’lik bir artış meydana getirdi.

8.  Mukesh Ambani

Petrokimya firması olan Reliance Industries’in yönetim kurulu başkanı olan Mukesh Ambani Hindistan’ın en zengin kişisi. Reliance’in hisseleri geçtiğimiz yıl %23’lük bir artış gösterdi. Böylece Mukesh Ambani’nin net serveti 3 milyar dolarlık bir artışla 44.4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

9. Bill Gates

Microsoft’un hisse senedi fiyatındaki artış sayesinde Bill Gates’in net serveti 2018 yılında 2.9 milyar dolarlık artışla 93.9 milyar dolara ulaştı.

Bill Gates 24 yıldır her yıl Amerika’nın en zengin kişisi olarak ilan ediliyordu ta ki bu yılın başlarında Jeff Bezos onu geçene kadar. 

10. Elon Musk

Tesla’nın popüler elektrikli aracı Model 3’ün satışa sunulmasıyla Tesla’nın hisse fiyatları canlandı. Böylece Elon Musk’ın net serveti de artmış oldu. Ayrıca uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in değerindeki artış da Musk’ın net servetini artırdı. Elon Musk’ın net serveti toplamda 2.8 milyar dolarlık artışla 22.5 milyar dolar olarak gerçekleşti.