Geceleri Daha Verimli Çalışmanın 6 Yolu

Başarılı insanların çoğunun sabahları erken kalktığını biliyoruz. Ama bazıları için sabah erken kalkmak çok zor olabilir. Bu, o insanların başarısız olacağı anlamına gelmez. Herkesin üretken olduğu farklı bir zaman dilimi vardır. Önemli olan bizim için en verimli olan zaman dilimini bilmek ve o dilimi en verimli şekilde kullanmak.

Gece çalışmanın birçok faydası var. Bunlardan bazıları:

-Tek uyanık kişi siz olduğunuz için etrafınızda sizi rahatsız eden insanlar olmaz.

-Etraftaki sessizlik, çalışmalarınıza daha iyi odaklanmanızı sağlar.

-Telefonunuz çalmayacağı için çalışmalarınız bölünmez.

-Daha iyi odaklanacağınız için daha fazla zamanınız olur.

Eğer siz de benim için en verimli zaman dilimi gece saatleri diyorsanız, verimliliğinizin artmasına katkı sağlayacak aşağıdaki 6 yöntemi uygulamaya başlayın.

1. En verimli saat aralığınızı bulun.

Geceleri daha verimli olduğunuzu biliyorsunuz, peki tam olarak hangi saatlerde daha verimli oluyorsunuz? En enerjik olduğunuz zaman dilimi hangisi?

Bunu anlamanın en iyi yolu kendinizi tanımaktan geçer. Hangi saatler çalışmak için daha uygun bunu en iyi kendiniz anlarsınız. Bu zaman aralığını bulun ve  o saatleri en verimli şekilde kullanın.

2. Uyku döngünüz hep aynı olsun.

Ne zaman çalışırsanız çalışın, uyku döngünüz hep aynı olsun. Aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkın. Düzenli bir uyku döngünüzün olması günlük hayatınızın daha düzenli olmasını sağlar.

3. Uzun dönemli düşünün.

Uzun dönemli plan yapmak geceleri ne yapacağınızı daha iyi bilmenizi sağlar ve bu da geceleri daha verimli olmanızı kolaylaştırır.

4. Sabah ritüeliniz olsun.

Güne saat kaçta başlarsanız başlayın sabah ritüeliniz olsun. Öğlen uyansanız bile sabah ritüelinizi tamamlamadan evden çıkmayın.

5. Akşam ritüeliniz olsun.

Akşamları çok fazla enerjinizi almayacak, odaklanmanızı gerektirmeyecek aktivitelerle zaman geçirin.

6. Uykunuzu iyi alın.

Gece kaçta yatarsanız yatın uykunuzu iyi aldığınıza emin olun. Geç saatlerde yattığımızda doğal olarak sabah da geç kalkma ihtiyacı hissediyoruz. Ancak, bizim uyku düzenimiz başkalarınınkiyle uyuşmayınca sabahları ister istemez etrafımızda gürültü yapan insanlar oluyor.

Dalga sesi, şelale sesi gibi ses frekansları yayan bir araç olan ve beyaz gürültü makinesi olarak adlandırılan cihazı kullanarak, çevreden kaynaklı gürültülerin minimize edilmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here