Gelmiş Geçmiş En Başarılı 8 Girişimciye Göre Başarının Tanımı

Başarının tanımı herkese göre farklılık gösterebilir. Bazıları iş hayatındaki başarının, bazıları ise okul hayatındaki başarının daha önemli olduğunu söyler. Peki gelmiş geçmiş en başarılı girişimciler başarıyı nasıl tanımlıyor?

İşte en başarılı 8 girişimciye göre başarının tanımı:

1. Thomas J. Watson: Sebatkar Olmak

1914 ile 1956 yılları arasında IBM’de CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alan Thomas J. Watson, IBM’in bugün çok başarılı olmasındaki en büyük etkenlerden biri. Onun görev süresinde IBM uluslararası bir şirket oldu. 1956 yılında vefat eden Thomas, o yıllarda dünyanın en iyi satış elemanı olarak adlandırılıyordu.

Filmlerde gördüğünüzün aksine, iş dünyasında bir gecede başarı hikayesi yazılmıyor. Başarısızlık kaçınılmaz değil aynı zamanda başarıya ulaşmada kritik öneme sahip. Başarısızlık size neyin işe yarayıp yaramadığını gösterir. Bu yüzden başarısızlık iş dünyasında gereklidir.

Thomas J. Watson’ın başarı ile ilgili görüşü: “Başarının formülünü vermemi ister misiniz? Oldukça basit: Başarısızlık oranını ikiye katlayın. Başarısızlığı başarının düşmanı olarak düşünüyorsunuz ama öyle değil. Başarısız olduğunuzda cesaretiniz kırılabilir veya ondan ders çıkarabilirsiniz. Bu yüzden hata yapmaktan korkmayın. Yapabildiğiniz kadar çok hata yapın. Çünkü başarıyı orada bulacaksınız.”

2. Steve Jobs: Meraklı ve Yaratıcı Olmak

Arkadaşı Steve Wozniak ile başladığı şirketten (Apple Bilgisayar) kovulan Steve Jobs, NeXT olarak adlandırılan yeni bir bilgisayar şirketine başladı. Bu şirket başarılı olamadı ve Apple tarafından satın alındı. Daha sonra, kurucusu olduğu ve kovulduğu şirket krize girdi ve Apple sektördeki birçok kişi tarafından başarısız olarak görülmeye başladı. Apple’ın NeXT’I satın almasıyla şirkete CEO olarak dönme fırsatı bulan Steve, şirketi çok farklı bir noktaya taşıdı. Jobs, yarattığı iPhone, iPod ve iPad gibi ürünler sayesinde felaketin eşiğinde olan bir şirketi dünyanın en başarılı ve en çok bilinen şirketine dönüştürdü.

Steve Jobs’ın başarı ile ilgili görüşü: “O zamanlar fark etmemiştim ama Apple’dan kovulmak başıma gelen en güzel şeydi. Başarılı olmanın verdiği ağırlık yerini yeni baştan başlamanın hafifliğine bırakmıştı. O dönemler hayatımda en yaratıcı olduğum dönemlerdi.”

3. Jeff Bezos: Uzman Olmak

Üniversiteyi bitirdikten sonra çeşitli işlerde çalışan Bezos, 30 yaşında bir serbest yatırım fonunda başkan yardımcısı olarak çalışıyorken istifa etti ve online kitaplar satmaya başladı.

1994 yılında Amazon’u kurdu. Bezos, Forbes’e göre dünyanın en zengin kişisi unvanını taşıyor.

Amazon tahmini pazarlama konusunda lider konumda. Şirket bir kişinin geçmişte satın aldığı şeylere dayalı olarak gelecekte neleri satın alacağını tahmin ediyor. Amazon’u ister sevin ister sevmeyin ama şirket online perakendecilik konusunda devrim yaratmaya devam ediyor.

Jeff Bezos’un başarı ile ilgili görüşü: “İşinizin detayını anlamazsanız başarısız olursunuz.”

4. Tim Cook: Müşteriye Odaklanmak

Eşsiz kullanıcı deneyimi ile fonksiyonel ve biçimsel muhteşem ürünler geliştiren Apple’ın önceliği her zaman müşteri.

Tim Cook’un başarı ile ilgili görüşü: “Apple donanım, yazılım ve hizmeti müşteriler için işte bu diyebileceği deneyime dönüştüren bir şirket.”

5. Richard Branson: Risk Almak

400’den fazla şirketi bünyesinde barındıran Virgin Grubun kurucusu olan Branson, iş dünyasına genç yaşında ilgi duymaya başladı. 16 yaşındayken Student isminde dergi çıkartan Branson, günümüzde milyarder iş adamı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Richard Branson’ın başarı ile ilgili görüşü: “Çoğu kişi hayallerini gerçekleştirmek için ihtiyaçları olan adımları atmaktan korktukları için başarılı olamazlar. Bazıları korkuyu başarısızlıktan koruyan şey olarak görürler, bazıları hiç denemez bile.”

6. Bill Gates: Kanaatkar Olmamak

Microsoft’un kurucusu Bill Gates dünyanın en zengin kişilerinden biri. Dünyanın en büyük şirketlerinden birini kurmasına rağmen hala yeni fırsatları kovalayan Bill Gates, hiçbir zaman yetinmedi.

Bill Gates’in başarı ile ilgili görüşü: “Eğer bitirme çizgim olsaydı, bunu yıllar önce geçmiş olmaz mıydım?”

7. Sandra Day O’Connor: Yetki Vermeyi Öğrenmek

İlk kadın yüksek mahkeme yargıcı olarak hizmet veren Sandra Day O’Connor, kullanma suyu olmayan bir yer olan Arizona Eyaletinin Duncan şehrinde büyüdü.

Sandra Day O’Connor’ın başarı ile ilgili görüşü: “Genç girişimciler için yetki vermek zor olabilir. Yetki vermeyi kontrolü kaybetmek olarak görmemeleri gerekir. İşi uzman olan kişilere bırakmak en iyisidir.”

8. Oprah Winfrey: Kalıpların Dışında Düşünmek

The Oprah Winfrey Show ismiyle 100’den fazla ülkede gösterilen talk show programını sunan Oprah Winfrey, kendi çabalarıyla milyarder olmuş bir isim. Ona göre başarı varlıklarını sermayeye çevirmek için yeni yöntemler bulmak.

Oprah Winfrey’in başarı ile ilgili görüşü: “Kendini ya okyanusta bir dalga olarak görürsün, ya da okyanus olarak”

En başarılı girişimcilerin başarıya bakış açıları bu şekilde. Peki size göre başarı ne anlama geliyor? Faturaları, kiraları düşünmeden aileniz ve arkadaşlarınızla daha fazla zaman harcamak mı? Çocuğunuzun okul taksidini rahat ödemek mi? Ruh ikizinizle dünyayı dolaşmak mı? Her ne anlama geliyorsa gelsin başarının anlamını kavrarsanız hedefinize ulaşmanızın daha kolay olacağına emin olabilirsiniz.