Genç Yaşta Para Biriktirmeye Başlayarak Büyük Bir Servet Nasıl Oluşturulur?

Para biriktirmeye ve yatırım yapmaya başlamak için hiçbir zaman “Daha gencim. Biraz kazandıklarımı harcıyım sonra tasarruf etmeye başlarım.” demeyin. Genç yaşta para biriktirmeye başlarsanız ömür boyu süren bir alışkanlık elde etmiş olursunuz. Ne kadar erken yaşta para biriktirmeye başlarsanız yaş aldıkça da o kadar fazla paranız olur.

Bu içeriğimizde genç yaşta para biriktirmeye başlayarak nasıl büyük bir servet oluşturabileceğinizi 8 maddede anlattık.

1. Tasarruf hesabı açın ve bir an önce para biriktirmeye başlayın.

Eğer büyük bir servet sahibi olmak istiyorsanız zaman en önemli faktördür. Ne kadar uzun süre önce tasarrufa başlarsanız o kadar fazla yatırım yapma şansınız olur. Tasarruf etmeye başlamak için bir iş sahibi olmayı beklemek zorunda değilsiniz. Sonuçta küçük yaşlardan meslek sahibi oluncaya kadar ailelerinizden maddi destek alıyorsunuz. Bu desteğin bir kısmını tasarrufa ayırabilirsiniz.

Aldığınız harçlık ancak günlük giderlerinizi karşılamaya yettiği için biriktiremediyseniz üzülmeyin. Hiçbir şey için geç değil. İlk maaşınızı almaya başladığınızda birikim yapmaya başlayın. Eğer senelerdir çalışıyorum ama hala tasarruf etmeye başlayamadım diyorsanız yine üzülmeyin ama artık ufak da olsa aylık maaşınızın bir kısmını mutlaka tasarrufa ayırmaya başlayın ve bunu her ay yapın.

2. Tasarruf hesabınıza sık sık para eklemeye çalışın.

Genç yaşta para biriktirmeye başlayarak büyük bir servet oluşturmak istiyorsanız tasarruf hesabınıza en az ayda bir kez olmak üzere para eklemelisiniz. Çünkü ne kadar sık para eklerseniz paranız o kadar hızlı çoğalacaktır. Ayrıca tasarruf hesabınız mutlaka normalde kullandığınız hesabınızdan farklı olmalı. Böylece tasarrufa ayırdığınız parayı günlük harcamalarınızdan ayırırsınız.

3. Tasarruflarınızı yatırıma dönüştürün.

Parayı tasarruf hesabınızda hiçbir yatırım yapmadan tutarsanız paranız enflasyon karşısında değer kaybeder. Bu yüzden tasarruflarınızı farklı yatırım araçlarında değerlendirmelisiniz. Böylece tasarruf hesabınızdaki tutarın artmasını sağlarsınız. Örneğin; birikimlerinizle hisse senedi satın alabilir veya vadeli mevduat yapabilirsiniz. Yatırımlarınızı mutlaka risk tercihlerinize göre yapmalısınız. Eğer anaparamı kaybetmeyi göze alamam diyorsanız vadeli mevduat en iyi seçenek olacaktır.

4. Tasarrufa ayırdığınız aylık tutarı her yıl enflasyon oranında artırın.

Eğer aylık olarak tasarruf hesabınıza para yatırıyorsanız ve bu tutar hep sabitse birikimleriniz servete dönüşemez. Büyük bir servet oluşturmak için birikim tutarınızı artırmalısınız. En kötü ihtimalle enflasyon oranı kadar artırmalısınız. Örneğin; her ay tasarruf hesabınıza 100 TL atıyorsunuz ve enflasyon oranı ilgili yıl için %10 olarak gerçekleşti. O halde birikimlerinizi 110 TL’ye çıkarmalısınız. Tabii bu en kötü ihtimaliniz olmalı. Çünkü büyük bir servet oluşturmak için birikim tutarınızı çok daha fazla artırmalısınız.

5. Tasarrufunuzu bileşik getiri elde edebileceğiniz yatırım araçlarında değerlendirin.

Genç yaşta para biriktirmeye başlamış olmanıza rağmen büyük bir servet oluşturamadıysanız bunun nedeni birikimlerinizi doğru yatırım araçlarında değerlendirememekten kaynaklanmış demektir. Birikimlerinizin katlanarak artmasını istiyorsanız bileşik getirili yatırım araçlarını tercih etmelisiniz. Örneğin; vadeli mevduat buna bir örnektir. Ancak getirisini hiçbir zaman çekmemelisiniz. Diyelim ki bankada 100.000 TL tutarında vadeli mevduatınız var ve bunun aylık getirisi 1.200 TL. Eğer siz bu getiriyi çekerseniz mevduatınız hep aynı kalacaktır. Ama çekmezseniz bir sonraki ayın getirisi 101.200 TL üzerinden hesaplanacak ve bu şekilde mevduatınız giderek artacaktır.

6. Tasarrufunuzu farklı yatırım araçlarında değerlendirin.

Hem riskleri hem getirileri dağıtmak için tasarrufunuzu mutlaka farklı yatırım araçlarında değerlendirmelisiniz. Örneğin; bir kısmını vadeli mevduatta, bir kısmını hisse senedinde, bir kısmını ise devlet tahvilinde değerlendirebilirsiniz. Getiri ve risk tercihlerinize göre en doğru yatırım kararını kendiniz vereceğinizden hiç kimsenin yönlendirmesini dikkate almadan kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız.

7. Ek gelir yöntemleri bulun.

Genç yaşta para biriktirmeye başlayarak büyük bir servet oluşturmak için tek bir gelire bağlı olmamalısınız. Ek gelir elde edebileceğiniz işler bulmalısınız. Örneğin; internet üzerinden anketler doldurarak veya çeşitli görevler tamamlayarak ek gelir kazanabileceğiniz işler bulabilirsiniz.

8. Karlı bir iş kurmayı düşünün.

Ömür boyu maaşlı çalışarak büyük bir servet oluşturmak çok daha zor olabilir. Genç yaşta para biriktirmeye başladıysanız ve artık 40’lı yaşlarınızdaysanız epey tasarrufunuz da olmuş demektir. Bu tasarrufunuzu karlı bir iş kolunda değerlendirerek çok daha hızlı bir şekilde katlayabilirsiniz. Tabii böyle bir işe girişirken mutlaka çok detaylı bir analiz yapmalısınız. Yanlış bir iş koluna yatırım yaparsanız tüm birikimlerinizi kaybedebilirsiniz.

Siz de genç yaşta para biriktirmeye başlayarak büyük bir servet oluşturabilirsiniz. O zaman ne duruyorsunuz hemen bugün para biriktirmeye başlayın.