Gereksiz Harcamaları Azaltarak Nasıl Büyük Miktarda Para Biriktirilir? Michelle McGagh’e Kulak Verin

Birçoğumuz maaşımızın yattığı gün parayı ilgili gider kalemlerine dağıtıyoruz ve ay sonuna kadar eksiye girerek önümüzdeki ayın maaşı gelmeden onu da harcamış oluyoruz. Bu yüzden de maaşımızdan hiçbir zaman memnun kalmıyoruz. Peki hiç aylık bütçe yapmayı düşündünüz mü? Bütçe yaparak ne kadar para biriktirebileceğinizi merak ettiniz mi? Michelle McGagh bunu yaptı. Lüks harcamalardan vazgeçerek ve sadece ihtiyacı olan şeyleri alarak bir yılda 23 bin USD biriktirdi. Sizce bu mümkün mü?

Olayın Arkasındaki Hikaye

Michelle McGagh 10 yıldır kişisel finansman üzerine yazılar yazan, insanlara paralarını daha iyi nasıl yöneteceklerini anlatan bir gazeteci.

Michelle McGagh daha fazla harcama yaptıkça daha mutlu olduğuna inanan ve en son çıkan ürünleri satın almanın yaşam standartlarını yükselttiğini düşünen biri iken bir anda tasarruf yapmaya karar vermiş.

Bir yıl boyunca sadece ihtiyacı olan şeyleri almış, yeni kıyafetler almamış, dışarda yemek yemeyi, otobüse binmeyi ve  güzellik ürünlerine yüksek harcamalar yapmayı bırakmış ve hiç tatile gitmemiş.

Bütün bunların yerine işe yürüyerek veya bisiklet ile gitmiş, yemeğini evde yapmış, gardrobunda olan mevcut kıyafetlerini giymiş ve sadece diş macunu, şampuan, diş fırçası gibi gerekli şeyler satın almış.

Böyle bir yaşam başlangıçta zor görünebilir ama alışkanlıklarınızı ve paraya olan yaklaşımınızı değiştirirseniz siz de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Michelle McGagh Tutumlu Yaşama Sayesinde Neler Öğrendi?

Günlük kahvesini kahve dükkanlarından almak yerine kendisi yaptı. Spor salonu üyeliğini iptal etti ve onun yerine sporunu evinde yaptı. Pahalı konserler ve gösteriler yerine ücretsiz halk konserlerini ve ücretsiz etkinlikleri tercih etti. Michelle yeni bir yaşam tarzını öğrendi.

Michelle bunu şu şekilde açıklıyor:

“İlk ay çok zor oldu. Eski yaşam tarzımı çok özledim. Bazı zamanlar alışveriş merkezinde kendimi kaybetmek, kahve dükkanında saatlerce oturmak, lüks bir restoranda akşam yemeği yemek ve işe taksiyle gitmek istedim. Ancak şu önemli şeyi anlamıştım: İyi zaman geçirmek istediğinde her zaman cüzdanını açmak zorunda değilsin”

Para biriktirmek onun nihai amacı olsa da öğrendiği en önemli ders para harcamanın her zaman mutluluk ile ilgisi olmadığıydı.

Zor Ama Ödüllü Bir Deneyim

Tabii ki bütün bunlar onun için kolay olmamış. Savurganlığını ve kendisini şımartmak için yaptığı harcamalarını kesmek onun için çok zor olmuş. Bir yıl sonra kıyafetleri yıpranmıştı. Saçları çok kötü olmuştu ve kuaföre gitme ihtiyacı doğmuştu. Ve en önemlisi de arkadaşlarıyla dışarda yemek yemeyi ve kahve içmeyi çok özlemişti.

Ancak bir yılda yaşadığı deneyimin ardından bütçe yapmayı çok iyi öğrenmişti. Ve 23 bin USD biriktirmişti. Tecrübesiyle ilgili görüşlerini şöyle açıklamıştı:

“Bir yılık deneyimimin benim için en önemli sonucu maceraya ve yeni insanlarla tanışmaya daha açık olmam oldu. Yeni olan her şeye evet demeyi öğrendim. Aynı zamanda küçük şeylerle de mutlu olduğumu fark ettim.”

Sonuç olarak; banka hesabınızdaki eksi görüntüyü sevmiyorsanız, her ay maaşınızın nereye gittiğini bilmiyorsanız ve bu durum sizi son derece rahatsız ediyorsa acilen bir bütçe yapmalı ve giderlerinizi önemli ölçüde azaltmalısınız. Böylece hem aldığınız maaş sizi tatmin edecek hem de geleceğiniz için para biriktirmiş olacaksınız. Tasarruf etmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde her şeyin çok daha kolay olacağına emin olabilirsiniz. Hadi hemen bütçe yapın ve tasarruf etmeye bugün başlayın.