Hamileyken Tüketilmesi Gereken Besinler

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için hamileyken yediğiniz içtiğiniz her şeye dikkat etmelisiniz. Sadece bebeğinizin sağlığı için değil kendi sağlığınız için de hamileyken tükettiğiniz her besine özen göstermelisiniz.

İşte hamileyken tüketmeniz gereken besinler:

1. Protein İçeren Besinler

Hamileyken tüketilmesi gereken besinler arasında ilk sırada protein içeren besinler yer alır. Sağlıklı bir bebek için hamileyken yüksek oranda protein içeren besinler tüketmelisiniz. Yağsız et ve tavuk gibi protein içeren besinler tüketmeniz hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

2. Omega-3 İçeren Besinler

Araştırmalar omega-3 içeren besinlerin bebeğin gözleri ve gelişimi için çok önemli olduğunu ve hamile kadınların kaygılarını azalttığını söylüyor. Bu yüzden hamileyken omega-3 içeren besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. En fazla omega-3 içeren besin balıkta olduğundan, hamileyken balık tüketimi çok önemlidir. Balıklar içerisinde ise en fazla tavsiye edilen somondur.

Eğer balık sevmiyorsanız veya vejeteryan iseniz keten tohumu, çiya tohumu, yumurta gibi omega-3 içeren diğer besinlerden tüketebilirsiniz.

3. Kalsiyum İçeren Besinler

Karnınızdaki bebeğin kemiklerinin iyi gelişmesi için kalsiyum içeren besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Günlük olarak süt, peynir ve yoğurt tüketerek önemli ölçüde kalsiyum alabilirsiniz. Ayrıca brokoli, çiya tohumu, lahana ve fasulye gibi kalsiyum içeren diğer besinleri de tüketmeye dikkat etmelisiniz.

4. Tam Tahıllı Besinler

Hamileyken tüketilmesi gereken besinler listesinin dördüncü sırasında tam tahıllı besinler yer alır. Hamileyken yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmek ve kinoa gibi tam tahıllı besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Hamileyken beyaz ekmekten kaçınmalı ve unlu gıdaları tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

5. Çinko İçeren Besinler

Bebeğinizin büyümesi için çinko içeren besinler tüketmek çok önemlidir. Protein ve tam tahıl içeren besinleri tüketirken çinko da almış olursunuz. Çinko bakımından zengin besinler arasında fındık, soğan, yumurta gibi gıdalar yer alır.

6. Meyve

Lif, vitamin, antioksidan ve su bakımından oldukça zengin olan meyvelerden tüketmek hem bebeğimizin hem de kendimizin sağlığı için çok önemlidir. Özellikle yüksek C vitamini içeren meyveleri tüketmek demir emilimine yardımcı olduğundan hamileyken tüketmek faydalıdır.

7. Sebze

Hamileyken tüketilmesi gereken besinler arasında sebzenin önemi göz ardı edilemez. Hem düşük kalorili hem de yüksek besin değerli olması nedeniyle hamileyken sebze tüketimi çok önemlidir. Özellikle sarı ve turuncu renkli sebzeler beta karoten bakımından zengin olduğundan ve vücut beta karoteni A vitamine dönüştürdüğünden hamileyken havuç, tatlı patates gibi sebzeleri tüketmek çok faydalıdır.

8. Su

Hamileyken yanınızda her zaman bir şişe su taşımalısınız. Eğer yeterince su içmezseniz baş ağrısı çeker, yorgunluk hisseder, hafıza kaybı yaşar ve kötü bir modda olursunuz. Ayrıca yeterli su tüketmemeniz durumunda idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskiniz de artar. Bu yüzden hamileyken mutlaka bol bol su içmelisiniz.

Sağlıklı beslenmek her zaman önemlidir ama hamileyken iki kat daha fazla önemlidir. Bu nedenle hamileyken yediğiniz içtiğiniz her besine özen göstermelisiniz.

Tüm hamilelerin sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmelerini ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmelerini temenni ediyoruz.

Şunlar da ilginizi çekebilir:

http://paramagg.com/cocuklar-gunde-kac-saat-uyumali-arastirmalar-bebeklikten-yetiskinlige-kadar-gerekli-uyku-surelerini-ortaya-koydu/   

http://paramagg.com/zayiflamak-isteyenler-icin-en-etkili-ve-saglikli-15-besin-onerisi/

http://paramagg.com/zekayi-gelistiren-ve-hafizayi-guclendiren-13-saglikli-besin/