Hayatta Nasıl Başarılı Olunur: En Başarılı İnsanlardan 10 Tavsiye

Başarı bazı insanlara göre zenginlik, bazılarına göre güç, bazıları için ise dünyaya olumlu bir katkı yapmak anlamına gelir. Peki size göre başarı nedir?

Başarı üzerine çok fazla kitap veya makale okumuş olabilirsiniz ama en iyi tavsiyeyi gerçekten başarılı olmuş insanlardan almaya ne dersiniz?

İşte en başarılı insanlardan başarılı olmak için 10 tavsiye:

1. Sevdiğiniz işi bulun ve onu yapın.

“İşinizi yapıyorsanız ve karşılığında para ödenmesini beklemiyorsanız, başarıya giden yoldasınız demektir.” – Oprah Winfrey

Sevmediğiniz işi yapıyorsanız başarılı olmayı beklemezsiniz. Sadece mesainizi doldurur ve evinizin yolunu tutarsınız. Peki böyle bir yaşam sürmek size ne kadar anlamlı geliyor? Neden başarılı olmayı hedeflediğiniz ve sevdiğiniz bir iş bulmuyorsunuz?

Sevdiğiniz işi bulmaya odaklanın. Eğer onu bulursanız kendinizi işinize adamış olduğunuzu görecek ve başarılı olmayı bekleyeceksiniz. Beklediğiniz kadar başarılı olamasanız bile mesainizi sevdiğiniz işi yaparak geçireceğiniz için çok mutlu hissedeceksiniz.

2. Başarısız olmaktan korkmayın.

“Başarısızlık daha akıllı bir şekilde tekrar başlamak için bir fırsattır.” – Henry Ford

Doğru mudur yoksa efsane midir bilinmiyor ama şöyle bir hikaye var:

Thomas Edison ampulü icat etmesi birkaç yüz başarısız denemenin sonucuymuş. Bir röportajda ona sormuşlar: “O kadar başarısız denemeden sonra ne hissediyorsunuz?” Edison’un tepkisi ise şöyle olmuş: “Başarısız olmadım. Ampulü nasıl icat edilmeyeceğinin yüzlerce yolunu öğrendim.”

Edison her başarısızlığı bir ders olarak görmüş ve bu derslerden neyin işe yarayıp yaramayacağını öğrenmiş.

Siz de başarısız olmaktan korkmayın. Her başarısızlığınızda ondan ders çıkarmayı öğrenin.

3. İş ve özel hayatınızı nasıl dengeleyeceğinizi öğrenin.

“İş ve yaşamda değişmez bir çatışma, huzur ve kaos arasında sürekli bir savaş vardır. Hiçbirine hakim olunamaz ama etki edilebilir. Bunu nasıl yaptığınız ise başarının anahtarıdır.” – Phil Knight

Eğer bir kişi mevcut işinin onu başarıya götüreceğini düşünüyorsa o işte saatlerini harcamaktan ve sıkı çalışmaktan çekinmez. Ancak bu sefer de daha az dinlenmiş ve sevdikleriyle daha az vakit geçirmiş olur. Peki hem başarılı olmak hem de özel hayatta mutlu olmak mümkün olamaz mı? Elbette olabilir. Bu tamamen size bağlıdır. İşiniz ile özel yaşamınız nasıl dengeleyeceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir.

4. Başarılı olmak için kararlılıkla durun.

“Her başarısızlığın daha iyi şeyler için bir atlama taşı olabileceği unutulmamalıdır.” – Colonel Sanders

Başarısız olunduğunda vazgeçmek yapılacak en kolay şeydir. Devam etmek ise içinde başarılı olma arzusu olan kişilerin yapabileceği bir şeydir.

Başarılı olma yolunda cesaretinizin kırılmaması için kararlılıkla durmalısınız. Eğer azimli olursanız hiçbir güç sizi başarılı olmaktan alıkoyamaz.

5. Harekete geçin.

“Başarılı insanlarla ilgili dikkatimi çeken bir şey vardı. Onlar hiçbir zaman geride durup bir şeylerin öylece olmasını beklemiyorlardı. Onlar bir şeylerin olması için harekete geçiyorlardı.” – Leonardo da Vinci

Yüzyıllar öncenin bir görüşü olsa da hala geçerliliğini koruyor değil mi? Etrafınızdaki başarılı insanlara bir bakın. Sizce onlara başarı oturdukları yerden mi geldi? Tabii ki hayır. Onlar başarılı olmak için harekete geçtiler.

Siz de başarılı olmak istiyorsanız proaktif olmalısınız. Başarının kendiliğinden gelmediğini bilmelisiniz.

6. Çatışmalardan kaçının.

“Başarının formülündeki en önemli bileşen insanlarla nasıl anlaşacağınızı bilmektir.” – Theodore Roosevelt

En iyi liderler ve en etkili insanlar kargaşaya sebep olmayan ve insanlarla kavga etmeyen; çevrelerindeki kişilerle arkadaşça anlaşan kişilerdir. İnsanlar onları sever. Onların iyiliklerini isterler.

Bu çok mantıklı. Eğer biri sizi seviyorsa size yardım etmek ister. Ya da onlardan bir şey yapmalarını istersiniz, memnuniyetle yaparlar. Ama eğer biri sizden hoşlanmıyorsa ya istediğiniz şeyi yapmayacak ya da türlü bahaneler uyduracaktır. Bu yüzden insanlara yardım edin bir gün onlar da size yardım edebilir. Onlara iyi davranın bir gün onlar da size iyi davranabilir.

Bu nedenle her zaman çatışmalardan, kavgalardan uzak durun ve herkesle iyi geçinmeye çalışın.

7. Yeni fikirler ortaya atmaktan çekinmeyin.

“Yeni bir fikre sahip olan bir kişi fikri başarılı oluncaya kadar aptaldır.” – Mark Twain

Bir şeyleri yapma şeklimiz genellikle diğer insanlara benzer. Başarılı insanlar ise bir şeyleri farklı yapan kişilerdir. Bir şeyleri farklı yapmak için ise farklı düşünmek gerekir.

Farklı düşünürseniz yeni fikirler bulmanız daha kolay olur. Aklınıza gelen fikirleri dile getirmekten korkmayın. Kim bilir belki o fikir sizi başarıya taşıyacak olan fikirdir.

8. Başarılı olabileceğinize inanın.

“Hayal ederseniz, yapabilirsiniz.” – Walter Disney

Başarılı olma yolunuzda önünüze size inanmayanlar veya hayallerinizi küçümseyen insanlar çıkabilir. Onları görmezden gelin ve kendi yolunuzda ilerleyin. Başarılı olabileceğinize inanın ve başarılı olduğunuzu hayal edin.

9. Her zaman pozitif bir ruh halinde olun.

“Hedefine ulaşmada pozitif bir ruh halinde olan kişiyi kimse durduramaz; negatif ruh halinde olana ise hiçbir şey yardım edemez.” – Thomas Jefferson

Başarılı olmak istiyorsanız her zaman pozitif olmalısınız. Böyle olursanız başarılı olma yolunda karşınıza çıkacak olan problemleri daha kolay çözebilirsiniz. Çünkü negatif bir yaklaşımınız olduğunda önünüze çıkacak engeller sizi olumsuz etkileyebilir.

10. Büyük düşünün.

“Çoğumuz için esas tehlike hedeflerimizi çok yüksek tutup onu başaramamak değil; küçük tutup onu başarmaktır.” – Michelangelo Buonarroti

İtalyan rönesans döneminin ressamı, heykeltıraşı, mimarı ve şairi olan Michelangelo Buonarroti kadar etkili çok az sanatçı vardır. Ölümünün üzerinden yüz yıllar geçmesine rağmen Buonarroti, yaptığı çalışmalarla hala konuşulmaktadır.

Çoğu kez insanlar hayallerini daha gerçekçi bir şey için bir kenara koyarlar ve daha kolay bir şey için hayallerinden vazgeçerler. Michelangelo’nun söylediği yukarıdaki sözde de anlaşıldığı üzere bu düşünce çok tehlikelidir. Hırslı olmalı ve daima büyük düşünmeliyiz.

Başarılı olmak için bu tavsiyeleri dikkate almak çok işinize yarayabilir. Hepinize başarılar dileriz.