Her Girişimcinin Öğrenmesi Gereken En Önemli 5 Ders

Her girişimcinin başarılı olma arzusu vardır. Fakat başarı şansla gelen bir şey değil, sıkı çalışma ile gelen bir şeydir. Tabii, başarılı olmak için sıkı çalışmanın dışında başka girişimcilerden öğrenmeniz gereken dersler de vardır.

İşte daha önce hiçbir yerde okumadığınız ve öğrenmeniz gereken en önemli 5  ders:

1. Her düştüğünüzde yeniden ayağa kalkmalısınız.

Yeni başladığınız bir işte başarısızlık bazen başarıdan daha önemli olabilir. Bu yüzden defalarca kez deneyip, defalarca kez başarısız olsanız bile yeniden ayağa kalkmalısınız. Çünkü her düştüğünüzde yeni bir şey öğrenerek ayağa kalkarsınız.

Birçok büyük şirketin geçmişlerinde büyük başarısızlıklar yaşadıklarını unutmayın. Örneğin; Instagram’ın kurucularından Kevin Systrom’ı düşünün. Şu an instagram inanılmaz bir başarı yakalamış durumda. Peki instagram’ın konum belirleme uygulaması olarak ortaya çıktığını biliyor muydunuz? Bu haliyle uygulamayı pek kullanan olmayınca Systrom tamam mı devam mı dedi ve müşterilerinin konum belirleme yerine ne isteyebileceklerine odaklandı. Böylece fotoğraf filtreleme ve paylaşma uygulaması ortaya çıktı.

Yani, mükemmel girişimler ilk denemelerinde başarısız olsalar bile denemekten vazgeçmiyorlar. Şu anda milyonlarca kullanıcısı olan birçok web sitesi ve uygulama ilk denemelerinde bu başarıyı yakalamadılar. Belki onlarca kez denediler ve onlarca kez başarısız oldular. Ama asla pes etmediler. Her yenilgide yeni bir şey öğrendiler ve yollarına devam ettiler.

2. Müşterilerinizi can kulağıyla dinlemelisiniz.

Girişiminiz doğrudan müşteriyle ilişkili olsun veya olmasın, uzun dönemli bir müşteri ilişkisi oluşturmak girişiminiz için en önemli şeydir. Müşterileriniz ve girişiminiz arasında kalıcı bir diyalog oluşturmalısınız. Onları can kulağıyla dinlemelisiniz.

Müşterilerinizden gelecek her türlü olumlu veya olumsuz geri dönüşü değerlendirmelisiniz. Girişiminizi daha ileriye taşımak için onlardan elde edeceğiniz bilgileri kullanmalısınız.

3. Çevrenizi zeki insanlarla donatmalısınız.

Bir girişimcinin öğrenmesi gereken en önemli derslerden biri çevrelerini zeki insanlarla donatmasıdır. Hiçbir girişimci hayata geçirdiği projesini zeki olmayan insanlar yüzünden mahvetmek istemez. Bu yüzden çevrelerindeki kişileri özenle seçerler. Önlerine engel olarak çıkacak hiçbir insana hem iş hem de özel hayatlarında yer vermezler.

Siz de başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız şimdiden çevrenizi zeki insanlarla donatmaya başlayabilirsiniz. Tek başınıza çıktığınız yolda zeki insanlara her zaman ihtiyacınız olacağını unutmamalısınız.

4. Sosyal medyada yer almalısınız.

Reklamcılık artık geçmişe göre çok farklı bir yerde. Reklam panolarında yer almak veya kapı kapı dolaşacak satış elemanı  istihdam etmek geçmişte kaldı. Artık yeni nesil reklamcılık sosyal medya.

Siz de girişiminizi büyütmek istiyorsanız sosyal medyada tanınırlığınızı artırmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu ise sosyal medya üzerinden reklam verme yöntemidir. Örneğin; Facebook’tan küçük bütçelerle reklam vererek başlayabilirsiniz.

5. Uzman olmadığınız alanlar için dış kaynak kullanmalısınız.

Girişiminin her alanda uzman olması mümkün değildir. Bu yüzden her işi kendi bünyenizde yapmamalısınız. Bu size hem para hem de zaman kaybettirir. Bu nedenle bazı hizmetler için dış kaynak kullanmalısınız. Bunların ne olacağına ise en iyi siz karar verebilirsiniz.

 

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here