Hızlı ve Kolay Para Biriktirmek İsteyenler İçin Dev Rehber

Hepimiz para biriktirmenin çok önemli olduğunu biliyoruz ama ay sonunda genelde tasarruf etmek için yeterli paramız kalmıyor. Bu paramızı yönetme sistemimizin olmamasından kaynaklanıyor.

Doğru sistemi uygularsanız para biriktirmenizin çok kolay ve hızlı olacağına emin olabilirsiniz. Kısa sürede bankanızdaki hesaplarınızın nasıl kabardığını görünce müthiş hissedeceğinize eminiz.

Hızlı ve kolay para biriktirmek isteyenler için hazırladığımız bu dev rehberde tasarruf etmenin hızlı ve kolay yollarını, yapılan yaygın hataları ve harcama alışkanlıklarının nasıl değiştirileceğini öğrenmiş olacaksınız.

Para Biriktirme İle İlgili Acı Gerçek

Çoğumuzun bankalarda mevduat hesapları vardır. Ama çok azımız içine bir şeyler koyabiliyoruzdur. Çünkü genelde kazançlarımız ancak giderlerimizi karşılıyor. Kira, gıda, giyim, varsa çocuğumuzun giderleri derken ay sonunda cebimizde çok az para kalıyor. Kalan bu parayı da banka hesaplarımızda bırakmak yerine kendimizi ödüllendirmek adına bir şeyler yapmak istiyoruz.

Ama artık bunu değiştirmenin zamanı geldi. Geleceğimiz için tasarruf etmek zorundayız. Bu yüzden para biriktirmenin sistemini öğrenmeliyiz.

Hızlı ve kolay para biriktirmek isteyenler için rehber niteliğindeki bu tavsiyelerle banka hesaplarınıza para eklemeye, halihazırda biriktirmiş olduğunuz tasarruf hesabınız varsa da onun nasıl hızla artışa geçtiğine şahit olacaksınız.

Para Biriktirirken Yapılan Yaygın Hatalar

İnsanların para biriktirmeye çalışırken yaptıkları en yaygın hatalar:

 • Her ay yeterince tasarruf etmemek
 • Çalışılan şirketin emeklilik planlarına dahil olmamak (otomatik katılım gibi)
 • İhtiyaçtan fazlasını almak
 • Gelirden fazla harcamak
 • Lüks yaşamak
 • Yatırım araçları hakkında bilgi sahibi olmamak
 • Yatırım fırsatlarını değerlendirmemek

Para biriktirirken birçok insanın yaptığı bu yaygın hataları yapmamaya özen göstermelisiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Para Biriktirme

Birçok uzmana göre gelecekte rahat bir emeklilik yaşamak için yıllık gelirin en az %15’ini tasarrufa ayırmak gerekiyor. Yalnız bu oran yeni işe başlayanlar için geçerli. Peki 45 yaşındaysanız ne kadarını ayırmanız gerekiyor? Bizce en az %20’sini ayırmalısınız. Yaşınız ilerledikçe geliriniz arttıysa bu oranla emeklilik zamanınıza kadar muazzam paralar biriktirmiş olacaksınız.

Doğru Yatırım Yapmak

Para biriktirmeye başladınız. Peki biriktirdiğiniz paraları nerede değerlendireceksiniz?

Bunun için öncelikle kafanızda bir risk planı oluşturmalısınız. Paranızın ne kadarını kaybetme riskini göze alabilirsiniz? Anaparam korunsun getirisinden kaybedebilirim mi diyorsunuz? Hem anaparam korunsun hem de üzerine her ay kendiliğinden para eklensin mi diyorsunuz? Anaparamdan kaybetme riskini üstlenebilirim mi diyorsunuz?

İlk önce bu sorulara net bir şekilde cevap vermelisiniz.

Anaparam korunsun getirisinden kaybedebilirim diyorsanız anapara korumalı yatırım fonlarından getirisi yüksek olanları tercih edebilirsiniz. Peki bu fonları nereden bulacağım diyorsanız Takasbank’ın geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiği TEFAS tam olarak bu amaca hizmet ediyor. Açılımı Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu olan TEFAS sayesinde yatırım fonlarını getirilerine göre sıralayabiliyor, geçmişe yönelik performanslarını inceleyebiliyorsunuz (Platformun adresi: www.tefas.gov.tr).

Hem anaparam korunsun hem de üzerine her ay kendiliğinden para eklensin diyorsanız en iyi seçenek vadeli mevduat olacaktır. Bankaların vadeli mevduatlara verdiği faiz oranlarını gerek internet aracılığıyla gerekse de şubeleri dolaşarak öğrenebilirsiniz. En yüksek oranı veren bankada yatırım yapmak akıllıca olacaktır. Tabii ki nispeten düşük oran verip daha iyi hizmet sunan bankaları da tercih edebilirsiniz. Hangi banka ile çalışacağınıza kendiniz karar vermelisiniz. Bankanıza karar verdikten sonra hesap açtırarak aylık, 3 aylık veya yıllık vadeli mevduat seçeneklerinden hangisi size uyuyorsa paranızı o şekilde bağlayabilirsiniz. Yatırımınızı vadeli mevduat olarak değerlendirdiğinizde en önemli nokta faiz getirisini almadan vadeli hesabınızı devam ettirmektir. Unutmayın önemli olan paranızın giderek çoğalması. Siz her ay faiz getirisini alırsanız hesabınız nasıl çoğalacak? Hem paranızın değerinin enflasyon karşısında erimesini istemezsiniz değil mi?

Anaparamdan kaybetme riskini üstlenebiliyorum diyorsanız yatırımlarınızı borsada değerlendirebilirsiniz. Biliyorsunuz, borsada kazanmak da var kaybetmek de. Borsada yatırım yapmadan önce mutlaka gerekli araştırmaları yapmalısınız. İnternet sayesinde artık istediğimiz her bilgiye kolaylıkla ulaşabildiğimize göre hem borsa hem de şirketler ile ilgili gerekli araştırmaları yaparak yatırım yapmalısınız. Ayrıca borsada yatırımlarınızı mutlaka çeşitlendirmeniz gerektiğini unutmayın. Bütün yumurtaları tek bir sepete koymamak sözünü duymuşsunuzdur. Sakın tek bir hisse senedine yatırım yapmayın. Çünkü hisse düştükçe tasarrufunuz da azalır. Ama 4-5 tane farklı hisseye yatırım yaparsanız hepsinin aynı anda düşme ihtimali düşük olduğu için anaparanızdan kaybetme ihtimaliniz de düşük olacaktır.

Acil İhtiyaçlar İçin Para Ayırmak

Hayatımızda kötü şeyler olabileceği gerçeği ile yüzleşmeliyiz. Bir gün başımıza beklemediğimiz şeyler gelebilir ve böyle durumlarda kenarda duran paranın önemi büyüktür. Bu yüzden yatırım için ayırdığımız para dışında acil durumlarda kullanmak üzere de para ayırmalıyız. Bu parayı ihtiyacımız olduğu anda çekebileceğimiz şekilde bırakmalıyız. Tabii ki bu parayı vadeli mevduatta da değerlendirebilirsiniz ama vadeli mevduatta vade gününden önce para çektiğinizde vadenizin bozulacağını unutmayın. Bunun yerine ufak miktardaki paranızı dilediğiniz zaman bozabileceğiniz kısa vadeli borçlanma araçları fonlarında değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Erken Rezervasyon Fırsatlarını Değerlendirmek

Hızlı ve kolay para biriktirme rehberinde erken rezervasyonun ne işi var demeyin. Burada tatil planınızı nasıl yapmanız gerektiğini söylüyoruz. Sonuçta hepimiz çalışarak para biriktiriyoruz ve çalışmamızın karşılığında iyi bir tatil yapmayı hak ediyoruz. Öncelikle iyi bir tatilin binlerce lira harcanan bir tatil olmadığının bilincinde olmalısınız. Erken rezervasyon ile uygun fiyatlarla en iyi otellerde lüks bir tatil yapabilirsiniz. Bunun için tatilinizi en az 6 ay önce satın almalısınız. Erken rezervasyon döneminde aldığınız bir tatilin fiyatının tatilden birkaç hafta önce almaya göre neredeyse yarı yarıya fark ettiğini unutmayın.

Kiranız veya Konut Kredisi Taksitleriniz Ne Kadar Olmalı?

Birçok uzmana göre aylık gelirin en fazla %25’i kira veya konut kredisi taksitleri için ayrılmalıdır. Aylık gelire hanehalkının elde ettiği tüm gelirleri dahil etmelisiniz. Yani eşiniz ile sizin aylık geliriniz toplamda 10.000 TL oluyorsa bunun en fazla 2.500 TL’sini kiraya veya konut kredisi taksitlerine ayırmalısınız. Eğer kiranız veya ödediğiniz kredi taksitleri toplam gelirinizin %25’ini aşıyorsa kendinize aşağıdaki soruları sormalısınız?

 • Gelirinizin önümüzdeki dönemlerde artma ihtimali var mı?
 • Eğer artma ihtimali varsa kira giderinizin veya kredi taksidinizin geliriniz içindeki oranı ne olacak?
 • Ek gelir yöntemlerine başvuruyor musunuz?
 • Başka bir yere taşınmayı düşünüyor musunuz?

Aylık Bütçe Yapmak

Birçok insan aylık kazançları ve harcamalarıyla ilgili bütçe yapmaya istekli değillerdir. Bu kişiler genelde kazandıklarını istedikleri zaman harcamak isterler. Ama harcamalarını nakit olarak değil kredi kartlarıyla yaparlar ve ekstre borçlarının sadece asgari tutarlarını ödeyerek yaşamlarını sürdürürler. Bu şekilde kalan paralarını tasarrufa ayırsalar bile ekstre borçlarının tamamını ödemedikleri için yok yere bankalara kalan borç için faiz öderler.

Bu kişilerden olmak yerine aylık bütçe yapmak istemez misiniz?

Uygulama mağazalarında bütçe yönetimine ilişkin güzel uygulamalar bulabilirsiniz. Bunlardan en çok hoşunuza gideni telefonunuza indirerek gelirlerinizi ve giderlerinizi yönetebilirsiniz.

Bütçe yapmaya başlarken aylık gelirinizi varsa eşinizin geliri ile birlikte toplayarak listenin başına yazın ve bütün giderlerinizi altına yazarak çıkartma işlemi yapın. Artıdaysanız iyi gidiyorsunuz demektir. Eksideyseniz gidecek çok yolunuz var demektir.

Eşiniz ile birlikte bütçe yaparken aşağıda yer alan uzman tavsiyelerini mutlaka dikkate alın:

 • Ortak banka hesabı açın.
 • Bütün gelir ve giderlerinizi birleştirin.
 • Finansal kararları birlikte alın.
 • Birbirinize danışmadan harcayabileceğiniz aylık tutarı belirleyin.

Borçları Azaltmak

Para biriktirmek için öncelikle mevcut borçlarımızı azaltmamız gerekiyor. Borçlanma olmadan para biriktirilemeyeceğini ve yatırım yapılamayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Haksız da sayılmazsınız. Ev, araba almak için çoğunlukla banka kredilerine yöneliyoruz. Hatta kredi çekerek vadeli mevduat yapıp onun faiziyle kredi faizini ödediğimiz de oluyor.

Yatırım amaçlı yaptığımız borçları saymazsak kredi kartı gibi tamamen harcamalarımızdan kaynaklanan borçlarımızı nasıl azaltacağımızı öğrenmemiz gerekiyor. Bunun en iyi yolu harcamalarımızı azaltmaktan geçiyor. İhtiyacımız olmayan şeyleri almamaya başladığımız zaman borçlarımız mutlaka azalacaktır.

Para Biriktirmeyi Alışkanlık Haline Getirmek

Borçlarınızı azalttınız, bütçenizi yaptınız ve yıllık gelirinizin en az %15’ini tasarruf ettiniz. Herhalde tüm bunları yaptıktan sonra para biriktirmek sizin için alışkanlık haline gelmiştir. Artık siz para biriktirmeyi çok iyi bilen, bunu alışkanlık haline getiren ve geleceğini düşünen bir bireysiniz. Sizi tebrik ediyoruz. Şimdi biriktirdiğiniz paralarla emekliliğinizde neler yapacağınızın hayalini kurma zamanı…