İlk Buluşmada Asla Sormamanız Gereken 10 Soru

İlk buluşmada çok stresli ve heyecanlı olabilirsiniz. Bu stres ve heyecanla saçma sorular sorarak ilk buluşmanızı mahvetmek istemezsiniz değil mi? Öyleyse ilk buluşma son olmasın diye ilk buluşmada asla sormamanız gereken soruları öğrenmelisiniz.

İşte ilk buluşmada asla sormamanız gereken 10 soru:

1. En son ilişkin neden bitti?

İlk buluşmada asla sormamanız gereken sorulardan en önemlisi en son ilişkinin neden bittiği sorusudur. Daha ilk buluşmadan hemen geçmişi sorgulamanıza gerek yok.

Bırakın zamanla kendisi anlatsın ya da hiçbir zaman geçmiş konuları açmayın. Bırakın sizden önceki ilişkileri. Geleceğe bakın. Neden bittiği ile ilgilenmeyin. Her ilişkinin dinamiklerinin farklı olduğunun farkında olun.

2. Ne kadar kazanıyorsun?

İlk buluşmada para konularına girmek en kötüsüdür. Ne kadar kazandığını sorarsanız karşı taraf bunu itici bir davranış olarak algılayabilir. Kimse kazancına göre tercih edilmek istemez. Karakterine, görünüşüne ve davranışlarına göre tercih edilmek ister. Siz sormadan kendisi maaşını söylüyorsa bu da kazancıyla sizi etkilemeye çalıştığı anlamına gelir. Bu durumda bu kez size itici gelebilir.

En iyisi mi ilk buluşmada, hatta uzunca bir süre para konularına hiç girmeyin. Birbirinize ne kadar maaş aldığınızı, ek gelirlerinizin olup olmadığını, üzerinize kayıtlı evin ve arsanın olup olmadığını sormayın.

3. Yakın zamanda evlenmeyi düşünüyor musun?

Durun daha birbirinizi ilk defa görüyorsunuz. Hemen evlilik ile ilgili görüşlerinizi almak zorunda değilsiniz. Birbirinizi tanımadan ilk buluşmada evlilik konusunu açarsanız bu hem çok anlamsız hem de çok itici bir davranış olur. En iyisi mi bu konuyu zamana bırakın. Çünkü evlilik aceleye getirilmeyecek kadar önemli bir şeydir.

4. En çok utandığın şey neydi?

İlk buluşmada olumsuz şeylerden konuşmak yerine olumlu şeylerden bahsedin. Hayatında en çok utandığın şey neydi sorusu karşı tarafa utanç duygusu hissettiren olumsuz bir şeydir. Bu tarz bir soruya ilk buluşmada ne gerek var? Zaten o sizi kendine yakın hissettiğinde hayatıyla ilgili olumlu olumsuz her şeyi anlatacaktır.

5. Çocuk istiyor musun?

İlk buluşmada asla sormamanız gereken sorulardan birisi de çocukları sevip sevmediği ve çocuk sahibi olmak isteyip istemediğidir. İlk buluşmadan karşı tarafın üzerine giderek evlilik konusunu açıp üstüne bir de çocuk konusunu açmak ne kadar doğru olur sizce? Böyle bir şey sorarak itici bir etki bırakmaya gerek var mı?

6. Beni güzel/yakışıklı buldun mu?

Beni beğendin mi? Beni güzel buldun mu? Beni yakışıklı buldun mu? Beni çekici buldun mu? Beni karizmatik buldun mu? soruları ilk buluşmada asla sorulmaması gereken sorulardandır. Bu soruları sormak yerine bırakın karşı taraf siz sormadan sizinle ilgili görüşlerini beyan etsin veya size iltifat etsin. Bu soruları sorarak karşı tarafı kendinizden soğutmaya ne gerek var?

7. Şimdiye kadar kaç kişiyle çıktın?

Daha önce ilk buluşmada geçmişle ilgili soru sormamanız gerektiğini söylemiştik. Karşı tarafın kaç kişi ile çıktığı sorusu geçmişle ilgili sorulmaması gereken en ciddi sorulardandır. İlk buluşmada bu tarz sorulara hiç girmeyin. Çok merak ediyorsanız daha sonra sorgularsınız. İlk buluşmada bu soruyu sormak karşı tarafı çok rahatsız eder ve hadsiz bir soru olduğu düşünülür.

8. Çıktığın kişilerle hala görüşüyor musun?

İlk buluşmada asla sormamanız gereken sorulardan birisi de karşı tarafın eski sevgilileriyle hala arkadaş olup olmadığı sorusudur. Bu soruyu sormanıza hiç gerek yok çünkü zamanla arkadaşlarını tanıyacaksınız ve nerede nasıl tanıştıklarını soracaksınız. Bu yüzden ilk buluşmada böyle konulara hiç girmemek ilişkinizin geleceği için önem arz etmektedir.

9. Ne zamandır ilişkin yok?

Bu sorunun değişik versiyonunu en son ne zaman kiminle çıktın kaç ay sürdü ne zaman ayrıldın şeklinde ilerleyen dönemlerde sorabilirsiniz ama ilk buluşmada asla sormamalısınız. Merak ediyor olabilirsiniz ama merakınızı hemen gidermek zorunda değilsiniz. Sadece süreye ihtiyacınız var. Bekleyin ve uygun bir zamanda sorun.

10. Neden uzun süre yalnız kaldın?

Karşı taraf 3 yıldır ilişkisi olmadığını söyledi ve karşılığında “Neden bu kadar süredir yalnızsın?” sorusunu sordunuz. Bunu iyi niyetle sormuş olabilirsiniz ama sizce de biraz kırıcı bir soru değil mi? Sanki yalnız kalma nedeni onun sorunlu olmasından kaynaklıymış gibi hissettirmez mi? Sizce ilk buluşmada böyle bir soru sormaya gerek var mı?

Evet, ilk buluşmada asla sormamanız gereken soruları artık biliyorsunuz. Bu soruları sormazsanız bir sonraki buluşma ihtimalinizi artırırsınız. İlk buluşmanız son buluşmanız olmasın diye buluşmaya gitmeden önce bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.