Mülakatlarda Yapılan En Büyük 15 Hata

Günler ve aylar süren iş aramanızın sonucunda beklediğiniz telefonu aldınız ve mülakata çağrıldınız. Şimdi sırada mülakatı başarılı bir şekilde geçerek işe alınmak var.

Mülakat sürecinizi başarılı olarak tamamlamak için adayların sıklıkla yaptıkları hatalardan kaçınmalısınız. Bunun için de öncelikle bu hataların neler olduğunu bilmelisiniz.

İşte insan kaynakları yöneticilerine göre adayların mülakatlarda yaptıkları en büyük 15 hata:

1. Mülakata Vaktinde Gelmemek

İnsan kaynakları yöneticilerine göre mülakata çağrılan adayların yaptıkları en büyük hatalardan biri mülakata vaktinde gelmemektir. İnsan kaynakları yöneticileri ilk izlenimin çok önemli olduğunu ve mülakat saatinden en geç 15 dakika önce adayların mülakat yerinde olmaları gerektiğini söylüyorlar. Mülakata vaktinde gelmeyen adayların ise diğer adaylara göre 1-0 geride başladıklarını ifade ediyorlar.

2. Mülakata Uygunsuz Kıyafet İle Katılmak

İnsan kaynakları yöneticilerine göre ilk izlenimin çok önemli olduğunu söylemiştik. Mülakata vaktinde gelmemek kadar dış görünüşünüzün de ilk izlenim açısından önemi büyüktür. Bu yüzden çağrıldığınız birim veya pozisyon her ne olursa olsun kıyafetiniz çok özenli olmalıdır. Temiz ve ütülenmiş bir kıyafetin yanı sıra, temiz saç ve temiz ayakkabı da büyük önem arz etmektedir.

3. Eski Yöneticileri Hakkında Olumsuz Konuşmak

Mülakata katılan adayların yaptıkları en büyük hatalardan biri daha önce çalıştıkları şirketlerdeki yöneticileri hakkında olumsuz konuşmalar yapmaktır.

Daha önceki çalıştığınız şirketlerde ne kadar kötü bir yönetici ile çalışmış olursanız olun yöneticiniz ve şirketiniz ile ilgili kesinlikle negatif bir yorum yapmayın. Şirketten ayrılma nedeninizi subjektif bir yorum yapmadan açıklamalısınız. Örneğin verilen maaşın yaptığınız işin karşılığını vermediğini söyleyebilirsiniz.

4. Mülakat İçin Gittikleri Şirketin Web Sitesine Bakmamak

Mülakat için bir şirkete davet edildiniz ama o şirketin hangi iş kollarında faaliyet gösterdiğini, nasıl işler yaptığını bilmiyorsunuz. Sizce mülakatı kazanma şansınız nedir?

Mülakat için gittiğiniz şirketin web sitesini mutlaka incelemelisiniz. Böylece hem şirket ile ilgili gelecek sorulara karşı hazırlıklı olmuş olursunuz hem de gerçekten çalışmak istediğiniz bir şirket mi onu anlamış olursunuz.

5. Çağrıldıkları Birim ve Pozisyon ile İlgili Bilgi Sahibi Olmamak

Telefonunuz çaldı ve telefondaki kişi X şirketinden aradığını ve yarın saat 16:00’da mülakata davet edildiğinizi söyledi. Mülakata çağrılmanın heyecanıyla hangi birim ve pozisyon için çağrıldığınızı sormadıysanız daha gitmeden ilk hatayı yapmış olursunuz. Çünkü gittiğiniz birim ve pozisyon hakkında fikir sahibi olmazsanız mülakata hazırlanma şansınız olmayacaktır. Bu da diğer adaylara göre 1-0 geride başlamanıza neden olacaktır.

6. Hiç Kusurları Yokmuş Gibi Davranmak

İnsan kaynakları yöneticilerine göre adayların mülakatlarda yaptıkları en büyük hatalardan biri de hiç kusurları yokmuş gibi davranmaktır. Yani adaylar mükemmel olduklarını düşünüyorlar ve kendilerini ona göre tanıtıyorlar.

En büyük zayıflığınız ne diye sorulduğunda herhangi bir zayıflığım yok diye cevap vermenin insan kaynakları yöneticileri tarafından hoş karşılanmadığını bilmelisiniz.

7. Teşekkür Etmeyi Unutmak

Mülakat sürecinin sonunda olumlu bir izlenim bırakabilmek için teşekkür etmeyi unutmayın. Mülakat stresi veya başka nedenler ile teşekkür etmeyi unutan adayların diğer adaylara göre olumsuz izlenim bıraktığını unutmayın.

8. Acemi Gibi Pazarlık Etmek

Mülakat sırasında insan kaynakları yöneticileri size maaş beklentinizi sorabilir. Bu soruya kesinlikle acemi gibi bir cevap vermemelisiniz. Örneğin size 4.000 TL maaş teklifi yapıldı. Bu teklife cevap verirken yakın zamanda evleneceğim, düğün masraflarım olacak, biraz daha artırmanız mümkün olur mu diye cevap verirseniz nasıl bir izlenim bırakmış olursunuz? Tabii ki çok acemice bir yaklaşım sergilemiş olursunuz. Bunun yerine maaş beklentinizi daha profesyonel şekilde açıklamalısınız.

9. Kendine Güvenme İle Kendini Beğenme Arasındaki Sınırı Bilmemek

İnsan kaynakları adayları kendine güvenen adayları beğenirler ama kendine güvenme ile kendini beğenme arasındaki sınıra çok dikkat edilmesi gerektiğini söylerler. Eğer o çizgiyi aşarsanız o ukalalığa girer ve insan kaynakları yöneticileri bu durumdan hiç hoşlanmazlar.

10. Mülakat Yerine Bir Yakını İle Gelmek

Mülakat yerine giderken bir yakınınız sizi arabayla bırakabilir ama kesinlikle onunla birlikte mülakatın yapılacağı binaya girmemelisiniz. Bunun hiç profesyonel görünmeyeceğini bilmelisiniz.

11. Soru Sormamak

Sürekli sorulan sorulardan dolayı aklınıza mülakat sırasında soracak bir soru gelmeyebilir. Ama insan kaynakları yöneticilerine göre hiç soru sormamak onlar üzerinde olumsuz bir etki bırakıyor. Bu yüzden soracağınız soruları mülakata gitmeden önce aklınızda hazır bulundurmanızda fayda var.

12. Kaba Davranmak

Mülakatın yapılacağı binaya ulaştığınız andan itibaren herkese karşı tavırlarınıza dikkat etmelisiniz. Örneğin giriş sırasında resepsiyon görevlisine kaba davranmanız mülakat sonucunuzu olumsuz sonuçlandırabilir. Sizi sadece mülakatın gerçekleşeceği odada inceliyorlar diye düşünmeyin. Binaya girdiğiniz andan itibaren mercek altına alınıyor olabilirsiniz. Bu yüzden kimseye kaba davranarak negatif bir izlenim bırakmamalısınız.

13. Bağlantıları Hakkında Yalan Söylemek

İnsan kaynakları yöneticilerine göre mülakata çağrılan adayların yaptıkları en büyük hatalardan bir diğeri de adayların bağlantıları hakkında yalan söylemesidir. Örneğin aday X şirketindeki mülakat sırasında X şirketinde çalışan tanıdığınız var mı diye sorulduğunda evet A kişisini tanıyorum, ailecek görüşüyoruz diyor. Daha sonra mülakatı gerçekleştiren kişi A kişisine adayı tanıyıp tanımadığını sorduğunda A kişisi, tanıyorum ama sadece bir tanıdık diyor. Böyle bir durumda işe alınma ihtimaliniz sizce var mı? Muhtemelen yok. Çünkü daha ilk baştan yalan söylerseniz mülakat sürecini başarı ile tamamlamanız zor olacaktır.

14. Telefonun Sesini Açık Bırakmak

Mülakatın en can alıcı sorularından biri soruluyor ve siz de cevap vermeye hazırlanıyorsunuz. Aniden bir telefon çaldı ve o çalan telefon sizin telefonunuz. Böyle bir durumda mülakatı gerçekleştiren kişi üzerinde nasıl bir izlenim bırakmış olursunuz? Tabii ki olumsuz bir izlenim bırakırsınız. Karşınızdaki kişi mülakatı ciddiye almadığınızı düşünebilir. Bu yüzden mülakata giderken mutlaka telefonunuzu sessize almalısınız.

15. Göz Kontağı Kurmamak

İnsanlarla göz göze gelmekten hoşlanmayabilirsiniz veya göz kontağı kurma konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Ancak mülakat sırasında bu sorununuzu bir kenara bırakıp göz kontağı kurmaya çalışmalısınız. Hiçbir insan kaynakları yöneticisi sorduğu soruya cevap beklerken karşı tarafın gözlerini kaçırmasını istemez.

Mülakat sürecinizi başarılı olarak tamamlamak için adaylar tarafından sıklıkla yapılan bu hataları yapmamaya özen gösterin. Günlerce, aylarca aradığınız o iş için tek fırsatınız olan mülakat sürecini çok iyi yönetin ve işe alınmayı başarın.