İş Arkadaşlarınızla Daha İyi İlişkiler Kurmak İçin 15 Akıllı Yöntem

İş arkadaşlarınızla ilişkiniz nasıl olmalı? Mesafeli mi davranmalısınız yoksa samimi mi olmalısınız? Sadece iş yerinde mi görüşmelisiniz yoksa iş dışında da birlikte bir şeyler yapmalı mısınız? Özel hayatınızı anlatmalı mısınız yoksa asla özel hayatınızı paylaşmamalı mısınız?

Çoğumuz iş arkadaşlarımızla olan ilişkilerimizde nasıl davranacağımızı bilemeyiz. Kafamızda bu sorular oluşur ama doğru cevabı bulamayız. Peki sahiden iş arkadaşlarımızla ilişkilerimiz nasıl olmalı? Daha iyi ilişkiler kurmanın yolu var mı?

İşte iş arkadaşlarınızla daha iyi ilişkiler kurmak için uygulamanız gereken 15 akıllı yöntem:

1. Konuşmalarınıza dikkat edin.

İş yerinizde hem özel hayatınız ile hem de iş ile ilgili olan konuşmalarınıza dikkat etmelisiniz. Bugün söylediğiniz basit bir söz yarın başınıza büyük dertler açabilir. Özellikle iş arkadaşlarınız duydukları şeyleri üzerine bir şeyler katarak başkalarına anlatan tiplerdense iki kat daha dikkatli olmalısınız.

Ayrıca konuşurken çevrenizde kimlerin olduğuna çok dikkat etmelisiniz. Koridorda bir iş arkadaşınızla diğer iş arkadaşınızın arkasından konuşurken o kişinin yanınızdan geçtiğini düşünün. Ne kadar kötü bir duruma düşeceğinizi tahmin edersiniz. Bu yüzden nerede, kiminle, ne konuştuğunuza çok ama çok dikkat etmelisiniz.

2. İş arkadaşlarınızı gözlemleyin.

İş yerinde arkadaşlık kurmadan önce iş arkadaşlarınızı iyi gözlemlemelisiniz. Birbirleri ile neler konuşuyorlar? Dün iyi oldukları ile bugün kötü mü oluyorlar? Dün birlikte yemek yedikleri kişilerin bugün arkasından mı konuşuyorlar? Biri çok çalışıyorken diğeri çok çalışıyor mu gözüküyor?

Gözlemlerinizi çok iyi yapmalı ve ona göre yaklaşım sergilemelisiniz. Böylece yanlış kişilerle arkadaşlık kurmanın da önüne geçebilirsiniz. İyi bir gözlem yapmadan hemen herkesle arkadaş olmaya çalışmanın iş hayatında yapılan en büyük hatalardan olduğunu unutmamalısınız.

3. Aktif bir dinleyici olun.

İş arkadaşlarınızla daha iyi ilişkiler kurmak için aktif bir dinleyici olmalısınız. Aktif bir dinleyici olmak için size anlatılan şeylere uygun olarak cevaplar vermelisiniz. Karşı tarafı onaylarcasına kafa sallamak sadece dinliyormuş gibi görünmektir. Aktif bir dinleyici olmak için konuşmaya aktif katılım sağlamalısınız. Bu iş arkadaşınızın söylediği şeye önem verdiğinizi gösterir. İyi bir dinleyici olmak daha iyi ilişkiler kurmanın en akıllı yöntemlerindendir.

4. Bütün geri bildirimleri değerlendirin.

İş arkadaşlarınızla daha iyi ilişkiler kurmak için uygulayabileceğiniz diğer akıllı yöntem ise aldığınız tüm geri bildirimleri değerlendirmektir. Yani size yapılmış olumlu veya olumsuz tüm geri dönüşleri değerlendirmeli ve buna göre iş biçiminizi, davranışınızı veya görüşe konu herhangi bir şeyi düzeltmeye çalışmalısınız.

5. Kimseyi yargılamayın.

İş arkadaşlarınızı kıyafetlerine, fiziksel özelliklerine veya karakter özelliklerine göre kesinlikle yargılamamalısınız. Kimse hakkında varsayımlarda bulunmamalı ve kimseyi genelleştirmemelisiniz.

6. Duygularınızı kontrol altında tutun.

Yaptığınız iş ile alakalı zaman zaman stres seviyenizin yükseldiği anlar olabilir. Böyle durumlarda duygularınızı çok iyi kontrol etmeli ve kesinlikle sonradan pişman olacağınız davranışlar sergilememelisiniz.

7. Yardımsever olun.

İş arkadaşlarınızda daha iyi ilişkiler kurmak için yardımsever olmalısınız. Örneğin; saat 6 oldu. İşiniz bitti. Ama hemen yan masanızda oturan Aylin stresli bir şekilde yöneticisinin istediği bir sunumu yetiştirmeye çalışıyor. İyi akşamlar diyerek evinizin yolunu mu tutarsınız yoksa yapabileceğim bir şey var mı diye mi sorarsınız? Eğer ikinci seçeneği yaparsanız daha iyi ilişkiler kurmada emin adımlarla ilerliyorsunuz demektir.

8. Ufkunuzu genişletin.

İş arkadaşları ile daha iyi ilişkiler kurma ile ufku genişletmenin ne ilgisi var demiş olabilirsiniz. Ama öyle düşünmemelisiniz. Ufkunuz ne kadar geniş olursa o kadar fazla konuşacak şeyiniz olur ve o kadar fazla bilgili görünürsünüz. Ve çoğu kişi bilgili ve vizyonlu bir iş arkadaşı ile daha yakın arkadaşlıklar kurmak ister.

9. İyimser olun.

Kötümser bir iş arkadaşı ile kim daha iyi bir ilişki kurmak ister ki? Sürekli olumsuz düşünen ve hiçbir şeye iyimser bakamayan bir iş arkadaşı ile kimse konuşmak bile istemez. Bu yüzden iş arkadaşlarınızla daha iyi ilişkiler kurmak istiyorsanız iyimser olmalısınız.

10. Kültürel değerlere karşı hassas olun.

Kültürel değerlere karşı hassas olmak uluslararası bir şirkette çalışanlar için azami öneme sahiptir. Çünkü farklı kültürlerden gelen iş arkadaşlarınıza hassas olmaz ve ön yargı ile yaklaşırsanız iyi bir ilişki kuramazsınız.

11. Profesyonel olun.

İş arkadaşlarınızla daha iyi ilişkiler kurmak için fazla samimi olmaya çalışırsanız profesyonellikten uzaklaşırsınız. Dışarıda ister görüşün ister görüşmeyin iş ortamında daima profesyonel olmalısınız.

12. Aktivitelere katılın.

Hemen hemen tüm iş yerlerinde iş dışında aktiviteler düzenlenir. Bu aktivitelere mutlaka katılmalısınız. Daha iyi ilişkiler kurmak için bu aktiviteler muhteşem bir fırsattır.

13. Şirketinizi çok iyi tanıyın.

Şirketinizi tanımak ile iş arkadaşlarınızın bir ilgisi yokmuş gibi gelebilir. Ama öyle değil. Şirketinizi tanımak demek iş arkadaşlarınızın ne iş yaptığını anlamak demektir. Siz pazarlama biriminde çalışıyorken strateji biriminin ne iş yaptığını bilmiyorsanız çalıştığınız şirketi iyi tanımıyorsunuz demektir. Şirketinizi iyi tanımak için her bir iş biriminin görev tanımlarını anlamalısınız. Böylece farklı birimlerdeki iş arkadaşlarınızın ne iş yaptığını daha iyi öğrenirsiniz. Bu da daha iyi ilişkiler kurmanızı kolaylaştırır.

14. Problem çözmeyi öğrenin.

İş ortamında karşılaşılan problemleri çözmek tecrübe ile gelen bir şey olsa da problem çözmeyi öğrenmenin bazı yolları olabilir. Bu konuda kendinizi geliştirecek kitaplar okuyabilir ve internette araştırmalar yapabilirsiniz. Eğer iyi bir problem çözücü olursanız iş yerinizde bir sorun olduğunda iş arkadaşlarınız sorunu çözmeniz için size gelir ve böylece ilişkileriniz çok daha iyi olur.

15. İnceleme yapın.

Kodlama, Microsoft Office programlarını çok iyi kullanma, ikiden fazla yabancı dil bilme gibi çeşitli yetenekleriniz olabilir. Ama bu yeteneklerinizin hepsini bir anda sergilememelisiniz. Yani tüm kartlarınızı hemen oynamamalısınız. Önce bir inceleme yapmalısınız. Sizin sahip olduğunuz yetenekler iş arkadaşlarınızda var mı? Eğer kimsede olmayan bir yetkinliğiniz varsa iş arkadaşlarınız sizinle daha iyi bir ilişki kurmak için kendiliğinden gelecektir. Tabii burada önemli olan gerçek ile sahte ilişkiyi anlamaktır.

Sonuç olarak; hepimiz iş arkadaşlarımızla iyi geçinmek ve onlarla daha iyi ilişkiler kurmak isteriz. Ama çoğu zaman yaptığımız ufak tefek hatalar nedeniyle başarısız oluruz. Eğer bu 15 akıllı yöntemi uygularsanız hata yapma ihtimaliniz düşebilir ve iş arkadaşlarınızla daha iyi ilişkiler kurabilirsiniz.