İş Yerinde Asla Konuşmamanız Gereken 7 Konu

Ailemiz ve arkadaşlarımızdan çok iş arkadaşlarımızla zaman geçiriyoruz. Böyle olunca da iş yoğunluğumuzun olmadığı zamanlarda iş arkadaşlarımızla iş dışındaki konulardan da konuşuyoruz. Ama iş yerinde konuşmamamız gereken konuları bilmiyoruz. Bazı konular var ki onları iş yerinde asla konuşmamalıyız.

İşte iş yerinde asla konuşmamanız gereken 7 konu:

1. Siyasi Görüş

İş yerinde asla konuşmamanız gereken en önemli konulardan biri siyasi görüştür. İş yerinde hiç kimsenin siyasi görüşünüz hakkında bilgi sahibi olmasına gerek yok. Görüşlerinizi iş arkadaşlarınızla paylaşmak yerine kendinize saklamalısınız.

2. İş Arayışı

Yaptığınız işi sevmediğiniz için, maaşınız tatmin edici olmadığı için veya kariyer değişikliği yapmak için yeni bir iş arayışında olabilirsiniz ama bunu iş arkadaşlarınızla paylaşmak zorunda değilsiniz.

İş aradığınızı öğrenen art niyetli iş arkadaşlarınız olabilir. Bunu patronunuza veya yöneticinize aktarabilir. Böyle bir şey olmasını istemezsiniz değil mi?

3. İş Arkadaşları, Yönetici veya Patron Hakkında Eleştiri Yapmak

İş yerinde asla konuşmamanız gereken en önemli konulardan bir diğeri de iş arkadaşlarınız, yöneticiniz veya patronunuz hakkında eleştiri yapmaktır. Bu konuda hiçbir iş arkadaşınıza güvenmeyin ve kimse hakkında yorum yapmayın. Çünkü bugün yaptığınız bir eleştiri yarın başınıza büyük işler açabilir.

4. Şirket Stratejisini Eleştirmek

Çalıştığınız şirketin stratejilerini genellikle üst yönetim belirler. Bu yüzden şirket stratejileri ile ilgili bir eleştiride bulunduğunuzda bu aslında üst yönetime yapılmış bir eleştiri sayılır. O nedenle bu konuda eleştiri yapmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde işinizi kaybetme riskiniz bile olabilir.

5. Özel Hayat ile İlgili Çok Fazla Detay Vermek

İş arkadaşlarını ile zaman zaman özel hayatınızla ilgili bilgiler paylaşıyor olabilirsiniz. Evde yaşadığınız sorunlar, çocuklarınızın okul problemi ve bunun gibi diğer özel hayatı ilgilendiren konularda muhabbet etmeniz normal olabilir ama çok fazla detay vermemeye özen göstermelisiniz. Söylediğiniz herhangi bir şeyin yarın karşınıza farklı şekilde çıkabileceğini unutmamalısınız.

6. Sağlık Sorunları

İş arkadaşlarınıza “Öğleden sonra saat 14:00’da dişçi randevum var” şeklinde bir cümleyi kurmanızda herhangi bir sakınca yok ama daha ciddi sağlık sorunlarınızdan iş arkadaşlarınıza bahsetmemelisiniz.

7. En Son Çalışılan Şirketten Ayrılma Nedeni

İş yerinde asla konuşmamanız gereken konulardan bir diğeri de en son çalıştığınız şirketten ayrılma nedeninizdir. Sebebi ne olursa olsun en son çalıştığınız şirketten neden ayrıldığınızı iş arkadaşlarınızla paylaşmamalısınız.

İş yerinde yukarıda sıraladığımız konularla ilgili konuşmamanız sizin yararınıza olacaktır. Kimin iyi niyetli kimin kötü niyetli olduğunu bilemezsiniz. Bu yüzden iş yerinde konuştuğunuz konulara çok dikkat etmelisiniz.