İş Yerinde Mütevazı Olmamanız İçin 8 Sebep

Mütevazı olmanın, kendine güvenmenin ve sıkı çalışmanın başarı için en temel özellikler olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu özellikler iş yaşamınızda her zaman beklenen sonuçlar doğurmayabilir. Örneğin; mütevazı olmanın tahmin bile edemeyeceğiniz olumsuz sonuçları olabilir.

Peki mütevazı olmak iyi bir özellik olmasına rağmen iş hayatımızda ne gibi olumsuzluklara neden olur?

İş yerinde mütevazı olmak kendinize olan saygınızın ve güveninizin azalmasına neden olur. Ayrıca, iş arkadaşlarınızın size bakış açısı da mütevazılığınızla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle, iş yerinizde mütevazı olmamaya dikkat etmelisiniz. Ancak, mütevazı olmamayı kibirli olmakla kesinlikle karıştırmamalısınız.

İşte iş yerinizde fazla mütevazı olmamanız için 8 sebep:

1. Kimse değerinizi ve kıymetinizi bilmez.

Mütevazı olduğumuzda ve sıkı çalıştığımızda davranışlarımızın bizim yerimize konuşmasını bekler, ne kadar iyi olduğumuzu anlatmamıza gerek olmadığını düşünürüz. Ancak bu eski düşünme biçimi çalıştığımız iş yerine kattığımız değeri anlatmaya yeterli olmayabilir. Bazen yaptıklarımızı anlatmalı, yeri geldiğinde kendimizi övmekten kaçınmamalıyız. Aksi takdirde, iş arkadaşlarınız ve yöneticileriniz kıymetinizi bilmeyebilir.

2. Mütevazı olmak farklı anlamlara ve algılara yol açabilir.

Mütevazı olma ile ilgili herkes farklı düşüncelere sahip olabilir. Örneğin, hırslı ve rekabetçi kişiler mütevazı olmayı çekingen ve utangaç olarak tanımlayabilir. Hiçbirimiz iş arkadaşlarımızın gözünde bu sıfatlara sahip olmak istemeyiz değil mi?

3. Kendi değerinizi anlayamazsınız.

Kendiniz ile ilgili en çok övündüğünüz ve gurur duyduğunuz özelliğiniz nedir diye sorsak ne dersiniz? İş yerinizde sizi yeri doldurulamaz yapan tek bir özellik söyleyebilir misiniz?

Eğer fazla mütevazı iseniz hiçbir şey söyleyemezsiniz. Çünkü çok fazla mütevazı olduğunuzda sizi tek yapan yeteneklerinizi doğru ifade edemezsiniz. Bu da kendi değerinizi anlamamanıza sebep olur.

4. Yanlış sebeplerden seviliyor olabilirsiniz.

Çok fazla mütevazı olduğunuzda iş arkadaşlarınız bu özelliğinizi kendi avantajlarına kullanabilirler. Örneğin, kendileri yapması gereken bir işi size yaptırıp daha sonra üst yönetime kendileri yapmış gibi aktarabilirler.

5. Motivasyonunuz zamanla kaybolur.

İyi yaptığınız bir işte iltifat aldığınızda sizi iyi hissettirecek hormonlar salgılanır. Peki yaptığınız iyi işleri başkalarına aktaramadığınızda ne olur? Hiç iltifat almazsınız ve bu sizin performansınızı inanılmaz derecede etkiler. Dolayısıyla kendinizi iyi hissetmezsiniz. İşte fazla mütevazı olduğunuzda yaptığınız işleri anlatamadığınızda hiç takdir edilmeyeceğiniz için zamanla motivasyonunuzu yitirirsiniz.

6. Kimse mütevazı doğmaz, bu öğrenilmiş davranıştır.

Mütevazılık öğrenilebilen bir davranış şeklidir. Belki ilkokuldayken belki de iş hayatımızda öğrendiğimiz bir davranıştır ama bunu değiştirmek sizin elinizdedir. Büyüklerimiz alçakgönüllü olmanın her zaman kazanacağını söylemiş olabilir ama iş hayatında bunu unutmamız gerekir.

7. Bir takipçi olarak adlandırılabilirsiniz.

Fazla mütevazı olmak lider ve yönetici etiketinizin alınmasına ve takipçi olarak adlandırılmanıza neden olabilir. Bu da sizin terfi almanızda doğrudan etkili olur. Başarılı bir yönetici ve lider olmak için bu özelliği terk ederek biraz kibir duygusuna sahip olmayı öğrenmelisiniz.

8. Para kazanma potansiyeliniz etkilenebilir.

Mütevazı olduğunuzda değerinizi bilmezsiniz ve maaşınızla ilgili taleplerinizi üst yönetime aktaramazsınız. Bu da daha fazla kazanma potansiyeliniz olsa bile daha düşük ücretler ile yetinmenize neden olur.

Dipnot: Bu yazının amacı mütevazı olmayı önemsiz gibi lanse etmek değil onun iş hayatınızdaki yerini mümkün olduğunca azaltmaktır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz