Kansere Neden Olan En Tehlikeli 27 Şey

Kansere neden olan şeyler ile ilgili bilim insanları yıllardır araştırma yapıyorlar. Çoğunlukla genetik faktörlerden oluştuğu ile ilgili bilimsel dayanaklar bulsalar da yenilen içilen şeylerin, kullanılan ürünlerin ve bazı maddelerin de kanser oluşumunda büyük etkisi olduğunu söylüyorlar.

Peki bilim insanlarına göre kansere neden olan şeyler neler?

İşte bilimsel çalışmalara göre kansere neden olan en tehlikeli 27 şey:

1. Şeker

Bilim insanları çok fazla şekerli gıdalar tüketmenin sadece diyabete neden olmadığını aynı zamanda hücrelere zarar vererek kansere yakalanma riskini artırdığını söylüyor.

2. İşlenmiş gıdalar

Bilimsel çalışmalar plastik bir kutuda mühürlenmiş ve bozulmadan aylarca kalmayı garanti eden işlenmiş gıdaların kansere yakalanma riskini büyük ölçüde artırdığını söylüyor.   

3. Sigara içmek

Kansere neden olan şeyler arasında yer alan sigara, özellikle akciğer kanserinin oluşmasında büyük bir etken. Ayrıca sigara dumanına maruz kalmak da kanser riskini artırıyor. 

4. Güneşe maruz kalmak

Kansere neden olan şeylerden biri de uzun süre güneşe maruz kalmaktır. Kanser riskini azaltmak için 15 dakikadan fazla güneşe maruz kalacaksanız şapka ve gözlük takmalı, güneş kremi kullanmalı ve koruyucu kıyafetler giymelisiniz.

5. Zehirli kimyasallara maruz kalmak

Kansere neden olan zehirli kimyasallar ile ilgili yapılan araştırmalar zehirli kimyasallara en çok maruz kalan meslekleri şu şekilde sıralıyor:

  • Alüminyum işçileri
  • Boyacılar
  • Zift ustaları
  • Lastik imalatçıları
  • Her gün saç boyasına maruz kalan kuaförler
  • Manikürcüler

6. Gece çalışmak

Bilim insanları gece çalışmanın vücudun doğal dengesini bozduğu gerekçesiyle kanser riskini artırdığını söylüyor.

7. Arsenik

Kansere neden olan şeyler arasında yer alan arsenik kirlenmiş içme sularında bulunan zehirli bir madde.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre 50 ülkede 140 milyondan fazla insan yüksek seviyede arsenik içeren içme suyuna maruz kalıyor.

8. Izgarada yanmış et

Izgarada et çok lezzetli ama fazla pişirdiğinizde ve yandığında kanser riskini artırıyor.

9. Kömür

Kansere neden olan en tehlikeli şeylerden biri de kömür. Özellikle kömür madeni işçilerinin kanser riskinin yüksek olduğu çok uzun zamandır bilinen bir şey.

10. Alkol

Düzenli olarak yüksek miktarda alkol tüketmek kanser riskini artırıyor.

11. Motorin

Otuzdan fazla bileşenin yer aldığı motorin kansere neden olan şeyler arasında yer alıyor.

12. Tuzda terbiye edilmiş et veya balık ve salamura yiyecekler

Tuzda terbiye edilmiş balıkta yüksek miktarda nitrat ve nitrit bulunuyor. Bunlar da kansere neden olan şeyler arasında yer alıyor.

13. Sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş et ürünleri

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş et ürünleri kansere neden olan şeyler arasında yer alıyor.

14. Yanmaztaş

Yalıtım malzemesi olarak kullanılan yanmaztaşın akciğer kanseri ile bağlantılı olduğu ile ilgili bilimsel çalışmalar bulunuyor. 

15. Glifosat

Zararlı otları yok etmek için kullanılan kimyasal bir madde olan glifosat kansere neden olan şeyler arasında yer alıyor ve genellikle çiftçiler tarafından kullanılıyor.

16. Talaş

Çoğunlukla marangozların maruz kaldığı talaş da kansere neden olan şeyler arasında yer alıyor.

17. Doğum kontrol hapı

Doğum kontrol hapının kansere neden olduğu ile ilgili bazı bilimsel çalışmalar bulunuyor.

18. Aile

Genetik mutasyonlar kanserlerin yaklaşık %10’unda önemli bir rol oynar.

19. Obezite

Obezite göğüs, kolon ve pankreas kanserlerine yakalanma riskini artırıyor.

20. İmplant

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın çalışmasına göre silikon gibi vücuda giren yabancı maddeler kansere yol açıyor.

21. Hava kirliliği

Hava kirliliği de kansere neden olan şeyler arasında yer alıyor.

22. Silika

Kansere neden olan şeyler arasında yer alan ve kum, taş, betonda bulunan doğal bir mineral olan silika, özellikle inşaat çalışanları ve madencileri etkileyen bir maddedir.

23. Kronik iltihap

Uzun süreli enfeksiyon ve bağırsak hastalığı gibi şeylerden kaynaklı kronik iltihap kişinin DNA’sına zarar verebileceğinden kansere yakalanma riskini artırır.

24. Dili yakacak kadar sıcak içecek tüketimi

Dili yakacak kadar sıcak içecekler içmek gırtlak kanserine neden olabilir. Diğerlerine nazaran küçük bir ihtimal olsa da çok sıcak içeceklerden kaçınmalısınız. Sıcak içecekleri yudumlamadan önce birkaç dakika beklemelisiniz.

25. Akrilamit

Ekmek, patates kızartması gibi yüksek derecede pişerek kahverengileşen gıdalar akrilamit olarak adlandırılan kimyasal bir bileşen üretir. Arada bir kahverengileşmiş ekmek tüketmenizin bir zararı olmayabilir ama yüksek dozda tüketimden kaçınmalısınız.

26. Formaldehit 

Zehirli bir kimyasal olan formaldehit de kansere neden olan şeyler arasında yer alıyor.

27. Hidrolik kırılma

Hidrolik kırılma nedeniyle havaya ve suya bulaşan kimyasallar da kansere neden olan şeyler arasında yer alıyor.

Kansere neden olan en tehlikeli 27 şeyi ve kanser riskini azaltmak için bunlardan kaçınmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Bunların dışında kanser riskini minimize etmek için sağlıklı bir yaşam tarzı edinmeli, yediğiniz içtiğiniz şeylere ve kullandığınız ürünlere dikkat etmelisiniz.

Ayrıca şu içeriğe de mutlaka göz atmalısınız:

http://paramagg.com/kanseri-onlemek-icin-tuketilmesi-gereken-besinler/