Kanseri Önlemek İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Kansere neden olan çok fazla faktör vardır. Bu faktörler arasında sigara içmek, alkol tüketmek, sağlıksız beslenmek veya genetik faktörler yer alır. Ama kanseri önlemek için bizim de yapabileceğimiz şeyler olabilir. Sağlıklı beslenerek, düzenli olarak egzersizler yaparak, sigara ve alkol tüketmeyerek kanseri önleyebiliriz. Bunların yanında kanseri önleyen antioksidan özelliğe sahip ve yüksek oranda protein ve vitamin içeren besinler tüketmeliyiz.

İşte kanseri önlemek için tüketilmesi gereken besinler:

1. Alyum

Sarımsak, soğan ve pırasa gibi sebzelerden oluşan bir bitki cinsi olan alyum kanseri önlemede oldukça etkilidir. Bunlardan en etkilisi ise sarımsaktır. Sarımsak özellikle mide kanserine neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Bunun dışında kolon, pankreas ve göğüs kanseri riskini azaltır. Bu yüzden kanseri önlemek için düzenli olarak sarımsak tüketmelisiniz. Sarımsağı yemeklere ekleyerek veya direkt su yardımıyla yutarak tüketebilirsiniz. Sarımsak dışında soğan tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz.

2. Glukosinolatlar

Glukosinolatlar kükürt gibi bitkisel kimyalar içeren bileşenlerdir. En fazla brokoli, lahana, ıspanak ve karnabaharda bulunan glukosinolatlar kanseri önlemede çok etkili maddelerden biridir. Turpgillerden oluşan bu sebzeler özellikle brokoli; prostat, akciğer, kolon, göğüs, karaciğer ve mide kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. En iyi sonuç için brokoliyi buharda pişirerek bir diş sarımsak ve zeytinyağı ile tüketebilirsiniz.

3. Likopen

Çoğunlukla domates ve kırmızı meyvelerde bulunan parlak kırmızı bir karotenoid pigment olan likopen; prostat, göğüs ve akciğer kanseri riskini azaltmada yardımcıdır. Domates likopen açısından oldukça zengin olduğundan günlük olarak tüketerek kanser riskini azaltabilirsiniz.

4. Elajik Asit

Güçlü antioksidan özelliğiyle kanseri önlemede oldukça etkili olduğu söylenen elajik asit; çilek, üzüm, böğürtlen, ahududu ve yaban mersini gibi genellikle kırmızı renkli meyvelerde bulunur. Bunları düzenli olarak tüketerek kanser riskini azaltabilirsiniz.

5. Beta Karoten

Kansere karşı oldukça etkili olan beta karoten yağda çözünebilen bir karotenoiddir. Karotenoid meyve ve sebzelere renk veren maddelerdir. Kırmızı, sarı ve turuncu renkli meyve ve sebzelerde bulunan beta karoten en fazla havuçta bulunur. Bunun dışında brokoli, greyfurt, lahana, soğan ve tatlı patateste de yüksek oranda beta karoten bulunur.

6. Lütein

Bitkilerde bulunan sarı renkli bir organik renklendirici olan lütein yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. En fazla ıspanakta bulunan lütein içeren sebzeleri düzenli olarak tüketerek kanser riskini azaltabilirsiniz. Ispanak dışında lütein içeren sebzeler arasında lahana, brokoli, havuç ve marul yer alır.

7. Lif

Lifli besinler tüketmek yalnızca kanseri önlemek için değil sağlıklı bir yaşam sürmek için de çok önemlidir. Lif oranı yüksek besinler arasında kinoa, fasulye, yulaf ve çiya tohumu yer alır. Bunları ve lif içeren diğer gıdaları düzenli olarak tüketerek kanser riskini azaltabilirsiniz.

8. Tanen

Bitkilerin kök, odun ve yapraklarında bulunan bakla, çay gibi bitkilerden elde edilen maddelere tanen denir. En fazla yeşil çayda bulunan tanen içeren besinleri tüketmek kansere karşı oldukça etkilidir. En iyi sonuçlar için yeşil çayı günlük olarak tüketebilirsiniz.

9. Selenyum

Selenyum vücudumuz için önemli maddelerden biridir. Kansere karşı oldukça etkili olan selenyum en fazla balık, et ve tavukta bulunur. Bu besinleri dengeli şekilde tüketerek kanser riskini azaltabilirsiniz.

10. E Vitamini

E vitamini içeren besinleri tüketmek kansere karşı savaşmada oldukça etkilidir. E vitamini içeren besinler arasında avokado, mango ve badem yer alır. Bunları ve bunlar gibi E vitamini içeren diğer besinleri tüketerek kanser riskini azaltabilirsiniz.

Kansere karşı etkili olan selenyum, lütein, beta karoten, likopen gibi yukarıda sayılan maddeleri içeren besinleri tüketerek kanser riskini azaltabilirsiniz. Bunların dışında düzenli olarak egzersiz yapmak, sigara ve alkol tüketmemek kansere karşı alabileceğiniz diğer önlemlerdendir. Herkese sağlıklı bir yaşam sürmeyi diliyoruz.