Kariyer Değişikliği Yapmanın Zamanı Geldi Mi? Bu Adımlarla Cevabınızı Bulun

Yaptığınız işte zorlanıyor musunuz? Verdiğiniz kariyer kararlarınızdan pişmanlık yaşadığınız oluyor mu? İş yerinizde mutlu musunuz? Eğer bu soruların cevapları içinizde negatif bir his yaratıyorsa ve bu histen bir an önce kurtulmak istiyorsanız kariyer değişikliği kararını vermek için aşağıdaki adımları takip etmek işinizi kolaylaştırabilir.

Kariyer Değişikliğine İhtiyacınız Olduğunu Gösteren İşaretler

Şu anki kariyerinizden memnun değilseniz, bu memnuniyetsizliğiniz zihin sağlığınızda negatif bir etkiye neden olur. Bu etki de stres, kilo kaybı ve fiziksel sağlığınızı olumsuz etkileyecek diğer hastalıkları meydana getirir. Kariyer değişikliğine ihtiyacınız olduğunu gösteren işaretler fiziksel veya zihinsel olarak gerçekleşebilir.

Fiziksel İşaretler: İşe başladığınızdan beri yaşlandığınızı mı düşünüyorsunuz? Sürekli endişeli mi hissediyorsunuz? Çoğu akşamları baş ağrısı ile mi eve gidiyorsunuz? O zaman vücudunuz işinizi değiştirin diye alarmı çoktan vermiş demektir.

Zihinsel İşaretler: Fiziksel olarak görünen bazı şeylerin aslında ruhsal problemlerden kaynaklandığını bilmelisiniz. Örneğin; boynunuzdaki gerginlik fiziksel gibi görünse de temelde ruhsal problemlerden kaynaklı olarak meydana gelir. Uyku bozukluğu, konsantrasyon eksikliği ve depresyon diğer ruhsal işaretlere örnek verilebilir.

Siz de aşağıdaki üç maddeden en az birini yaşıyorsanız kariyer değişikliği yapmanın doğru bir karar olacağını bilmelisiniz.

  • Kötü bir iş ortamında çalışmak
  • Zor bir yöneticiye ve patrona sahip olmak
  • Yapılan işte kaybolmak

İnsanların Kariyer Değişikliğinde Yaptığı Yaygın Hatalar:

1. Maaş artış isteği: Daha yüksek maaşlı bir işe geçme isteği bazen istenmedik sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kariyer değişikliği yaparken maaşı ikinci plana atmalısınız.

2. Ani karar vermek: İş yerinde yaşanan olumsuz bir olaydan sonra aniden iş değişikliği yapmaya karar vermek doğru değildir. Kariyer değişikliği gibi önemli bir kararı bir gecede almak çok yanlış olur.

3. Terfi talebinin reddedilmesi: Yöneticinizden veya patronunuzdan terfi talep ettiniz ama kabul edilmedi mi? Böyle bir durumda hemen kariyer değişikliği yolunu seçmek daha sonra telafi edemeyeceğiniz pişmanlıklara sebep olabilir.

4. İşten sıkılmak: Sürekli kendini tekrar eden işler yapıyor olabilirsiniz ama böyle olsa bile sırf yaptığınız işten sıkıldığınız için kariyer değişikliği yapmanız hata olur. Bunun yerine işten sıkılmanızı önleyecek alternatif şeylere yönelebilirsiniz. Örneğin; farklı departmanlardaki iş arkadaşlarınızla sosyalleşmeyi deneyin veya yapabiliyorsanız çalışma masanızın yerini değiştirin.

Kariyer değişikliği zaman alan bir şeydir. Bu nedenle son kararı vermeden önce şunları düşünmelisiniz:

  • Şu anki iş yerinizde ne kadar süredir çalışıyorsunuz?
  • Kariyer değişikliği yapmanızı tetikleyen problem nedir?
  • İş arkadaşlarınızla iyi anlaşıyor musunuz?
  • İş yerinizde saygı görüyor musunuz?
  • Farklı bir şirkette veya birimde çalışmayı düşünebilir misiniz?

Bu sorulara rahatlıkla cevap verebiliyorsanız ve cevaplarınız sizi kariyer değişikliği yapmanız konusunda zorluyorsa doğru bir kariyer değişikliği yapmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

1. Kariyer planı yapın.

Kariyeriniz için neler yapmayı planladığınızı bir kağıda yazın ve bunu yanınızdan ayırmayın. Kariyer planınızda önümüzdeki süreçte neler yapmak istediğinizle ilgili bilgilere mutlaka yer vermelisiniz. Bunlar öğrenmek istediğiniz bir dil veya almak istediğiniz eğitimler olabilir.

2. Seçenekleri değerlendirin.

İlgi duyduğunuz pozisyonları yazın ve bunların şartlarını öğrenin. Bu pozisyonlarda şu an için açık var mı araştırın. Sizin için en uygun olana karar vermek için adımları takip etmeye devam edin.

3. SWOT analizi yapın.

Şu anki durumunuzu etkileyen şeylerle ilgili gerçekçi olmalısınız. Mevcut kariyerinizin güçlü-zayıf yönlerini, fırsat ve tehditlerini ortaya çıkarmalısınız. SWOT analizinizde mutlaka şunlara yer vermelisiniz:

– Ekonomik faktörler (Mevcut işiniz ekonomik anlamda sizi tatmin ediyor mu?)

– Rekabet (Mevcut kariyeriniz çok talep edilen bir iş mi?)

– Lokasyon (Taşınmaya ihtiyacınız olacak mı?)

– Kazanımlar (Mevcut işinizde şimdiye kadar elde ettiğiniz başarıları arkada bırakmaya hazır mısınız?)

4. Hedeflediğiniz pozisyonda çalışan birini bulun.

İstediğiniz pozisyonda çalışan birini bularak işin artılarını ve eksilerini öğrenebilirsiniz. Ona aşağıdaki soruları sorabilirsiniz:

– Başarılı olmam için neler yapmam gerekiyor?

– Hangi sertifikaları almalıyım?

– Hangi eğitimlere gitmeliyim?

– İşin zor yanları nelerdir?

– Kariyer yolu açık mıdır?

Söz konusu kişiden alacağınız geri dönüşlerin doğru kararı vermenizde büyük rol oynayacağına emin olabilirsiniz.

5. Maaş araştırması yapın.

Yukarıda maaşı ikinci plana atmanız gerektiğini söylemiştik ama hiç maaş araştırması yapmadan da kariyer değişikliği yapmak olmaz. Bu nedenle kariyer değişikliği yaparken şirketlerin nasıl bir ücret politikası izlediğiyle ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Bunu öğrenmek için farklı şirketlerde çalışan arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.

6. Gerçekçi olun.

Değişiklik yapmak istediğiniz kariyerinizle ilgili gerçekçi olmalısınız. Daha üst pozisyona geçmek istiyor olabilirsiniz ama gerçekten bir üstü için kendinizi yeterli görüyor musunuz? Ya da aynı pozisyonda daha iyi bir şirkete geçmek istiyorsunuz ama istediğiniz şirketteki çalışanlarla eğitim seviyenizi yakın buluyor musunuz?

Yeni bir kariyer seçmek zaman alan zorlu bir süreçtir. Size bu süreçte yardımcı olacağına inandığımız adımları özetledik. Umarız istediğiniz kariyeri bulur ve stressiz, mutlu, huzurlu bir iş ortamında çalışırsınız.