Kariyer Değişikliğine Hazır Olduğunuzu Gösteren 5 İşaret

Gallup araştırma şirketinin dünya çapındaki çalışanlar üzerinde yaptığı anketin sonuçlarına göre; çalışanların %87’si iş yerlerine bağlı değiller. Bu gerçekten çok büyük bir oran değil mi? Peki siz bu oranın içinde misiniz? Eğer öyleyseniz kariyer değişikliği için karar verme zamanınız gelmiş demektir. İşte karar vermenizi kolaylaştıracak 5 işaret:

1. Şu anki kariyeriniz önceliklerinize odaklanmanıza izin vermiyor.

Sizin için ne önemlidir? Hayatınızda en çok başarmak istediğiniz şey nedir? Zamanınızı nasıl geçirmek istiyorsunuz?

Önceliklerinizin ne olduğunu düşünmeniz ve hayatınızı buna göre şekillendirmeniz çok önemlidir. Eğer önceliğiniz sadece para kazanmak ve emeklilik için yatırım yapmaksa ve mevcut kariyeriniz de bunu yapmanıza engel değilse devam edebilirsiniz. Ancak önceliğiniz ailenizle daha fazla zaman geçirmek ise ve şu anki işiniz buna ciddi anlamda engel oluyorsa kariyer değişikliği için acilen aksiyon almalısınız.

2. Dünya üzerinde farklı bir etki bırakmak istiyorsunuz.

Yaptığınız işin dünyaya veya yaşadığınız topluma hiçbir katkısı olmadığını düşünüyor ve dünya üzerinde farklı bir etki bırakmak istiyorsanız kariyer değişikliği yapmanızın zamanı gelmiş demektir. Sadece para kazandırmayan gönüllü işlerin dünya üzerinde farklı bir etki bıraktığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Biraz düşününce mevcut işinizde de bu etkiyi göreceğinize eminiz. Hala görmüyorsanız kariyer değişikliği için hemen adım atmalısınız.

3. Her cuma çılgınca “Çok şükür bugün cuma” diye haykırıyorsunuz.

Hafta sonları tatil olan kişiler için cuma günü haftanın en muhteşem günüdür. Ama haftanın diğer günlerinin de muhteşem olduğunu düşündüğünüz başka işlerde çalışmak da mümkündür.

Severek yapacağınız “O” işi bulun ve haftanın her gününü cuma gibi hissedin.

4. Başka kariyere sahip insanları kıskanıyorsunuz.

Çevrenizdeki insanlar kariyerleri ile ilgili konuştuklarında, ne hissettiğinize dikkat edin. Tam olarak neyi kıskandığınızı anlamaya çalışın. Onların çalışma saatleri mi sizi kıskandırıyor? Yoksa aldıkları maaşlar mı? Eğer spesifik bir şey bulursanız istediğiniz şey için bir adım atmalısınız.

5. Kararsız hissediyorsunuz.

Yaptığınız işi yıllardır severek yapmış ve çok iyi paralar kazanmış olabilirsiniz. Ama artık yeni bir şeyler denemeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Bu da kariyer değişikliği ile ilgili kararsız hissetmenize neden olabilir. Öncelikle neden kararsız hissettiğinize dikkat edin. Sizi farklı bir şeye iten şeyin ne olduğunu bulun.

Kararsız hissediyor ve hangi kariyer yolunu seçeceğinizden emin olamıyorsanız ilginizi çeken konuları bulun. Hangi konularda kendinizi heyecanlı hissediyorsunuz öğrenin ve harekete geçin.

Kariyer değişikliğine hazırsınız…

İş yerinizde saatlerinizi harcıyorsunuz. Bu nedenle yaptığınız işin size anlamlı gelmesi ve sizi ileriye taşıması çok önemlidir. Eğer şu anki işiniz sizin potansiyelinizi ortaya çıkarmıyorsa ve bulunduğunuz yerden bir adım ötesine geçemeyeceğinizi düşündürüyorsa kariyer değişikliği yapmanın tam sırası!