Kendi İşinizi Kurmak İçin Uygulamanız Gereken 8 Temel Adım

Çoğumuz kendi işimizi kurma hayalleriyle yaşıyoruz. Özellikle 9 – 6 çalıştığımız hafta içi günlerde iş kurma isteğimizde artış oluyor. Peki bu hayallerimize yaklaşmak için hangi adımları atıyoruz?

Henüz bir adım atamadım, nasıl başlayacağımı bilmiyorum diyorsanız aşağıda sıraladığımız adımları uygulayarak başlayabilirsiniz.

İşte 8 madde ile kendi işinizi kurmak için uygulamanız gereken adımlar:

1. Kendinizi değerlendirin. 

 • Neden bir iş kurmak istiyorsunuz? Para için mi? Esnek çalışma saatleri için mi? Bir soruna çözüm bulmak için mi? Başka nedenlerden mi?
 • Yetenekleriniz neler?
 • Hangi sektör hakkında bilgi sahibisiniz?
 • Bir hizmet mi yoksa ürün mü sunmak istiyorsunuz?
 • Ne yapmaktan hoşlanıyorsunuz?
 • Riske atabileceğiniz sermayeniz var mı? Para kazanmanız gerekmese ne yapardınız?
 • Para sizin için ne derecede önemli? Çok para kazanmak sizin için gerçekten önemli mi?
 • Ailenizin sizin desteğinize ihtiyacı var mı?

Bu tarz sorulara cevap vermeniz odak noktanızı daraltacaktır. Ancak, bu sorular girişimci olma yönünde cesaretinizi kırmasın. Aksine, sizi daha fazla düşünmeye ve daha fazla plan yapmaya yöneltsin. Başarılı bir girişimci olmak için tutku ve hırs tek başına yeterli olmayabilir.

Plan yapmalısınız, hedefler belirlemelisiniz ve yukarıdaki soruları cevaplayarak kendinizi tanımalısınız.

İş kurduğunuzda işiniz hayatınızda büyük bir yer kaplayacak. Bu yüzden yapacağınız işin sizi o işi yapmaya teşvik ettiğinden emin olun.

2. Seçtiğiniz sektörü analiz edin.

Hedeflerinize ve yaşam tarzınıza uygun bir işe karar verdikten sonra fikrinizi değerlendirin. Sunacağınız ürün veya hizmeti kim satın alacak? Rakipleriniz kim olacak? Başlamak için ne kadar paraya ihtiyacınız olacak?

Bu tarz soruların cevabını internetten bulabileceğiniz gibi hedef sektörünüzde iş yapan kişilere de ulaşabilirsiniz. Onlardan öğreneceğiniz her bilgi ilerlemenize muazzam bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca, sektörünüzle ilgili kitapları, makaleleri, dergileri araştırıp okuyun. Bunun dışında, ülkemizde hemen hemen her sektöre ilişkin bir web sitesi bulunduğunu unutmayın. Yeter ki siz o siteleri keşfetmeyi bilin.

3. Hedef kitlenizi değerlendirin.

 • Sunacağınız ürün veya hizmete insanların ne kadar ihtiyacı var?
 • Mevcut durumda sunacağınız ürün veya hizmete benzer nitelikte iş yapanlara para ödeyen çok fazla insan var mı?
 • Faaliyet göstereceğiniz sektörde müşteri kazanımı kolay mı?
 • Sektöre girmek ne kadar zamanınızı alacak? 1 ay, 3 ay, 1 yıl, daha fazla?
 • Zaman geçtikçe işinizin geçerliliği yerini koruyacak mı? Örneğin; iPhone X ekranlarını tamir etme üzerine kurulu bir iş modeli, iPhone X kullanımda olduğu sürece devam edecektir. Gelecek planınızı ona göre yapmalısınız.

Rakiplerinizi inceleyin. Rakiplerinizin olması iyi bir şeydir. Çünkü sunmak istediğiniz ürün veya hizmetin halihazırda potansiyel alıcıları olduğunu gösterir.

Zaman buldukça rakiplerinizin müşterilerine neler sunduğunu araştırın. Müşterilerin dikkatini nasıl çektikleri, onları nasıl mutlu ettikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olun.

4. İşletmenizi kurun.

İşletmenizi kaydettirmek onu gerçeğe dönüştürmek için yapacağınız ilk adımdır. Kaydettirmekten kastımız; ilgili ticaret odasına kayıt yaptırmak ve ilgili vergi dairesinden mükellefiyet açtırmaktır.

İşletmeniz ile ilgili gerekli yasal zorunlulukları tamamlayın.

Şirket kurmanın maliyetli bir şey olduğunu unutmayın. Bunun için gerçekten para vermeye değecek bir şirket kurmanız gerektiğinin farkında olun.

5. Planlama sürecine başlayın.

Dış finansman arayışındaysanız bir iş planına ihtiyacınız olacak. Tüm ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayacak olsanız bile, plan yapmak başlamak için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu anlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca iş planı yapmak; işinizi karlılığa nasıl dönüştüreceğiniz, işlerinizi nasıl yürüteceğiniz gibi konularda da fikir verecektir.

En basit ifadeyle iş planı sizin yol haritanız olacaktır.

Hedeflerinize ulaşmak için hangi adımları uygulayacağınıza iş planınızda mutlaka yer vermelisiniz. Ayrıca, iş planınızda temel stratejinizi tanımlamalı, önemli kilometre taşlarınızı belirtmeli, bütçenizi ve nakit akışınızı ortaya koymalısınız.

İş planınızı aşağıdaki başlıklar dahilinde oluşturabilirsiniz:

 • Yönetici özeti
 • Hedef sektör
 • Ürün ve hizmetler
 • Pazarlama ve satış planı
 • Kilometre taşları
 • Şirket hakkında
 • Yönetim
 • Finansal plan

6. Finansman planınızı yapın.

Kuracağınız işin büyüklüğüne göre finansman ihtiyacınız olacaktır. Belki kendi sermayenizle belki de kredi ile başlayacaksınız.

Bunun planını en başta yapmalısınız. Başlangıç sermayenizin sizi nereye kadar götüreceğini belirlemelisiniz. Hangi aşamada ekstra bir kaynağa ihtiyacınız olacağını başlangıçta ortaya koymalısınız.

7. Yerinizi ayarlayın.

İş planınızı yaptınız, paranız hazır. Artık başlamak için hazırsınız.

Eğer işiniz internet üzerinden olacaksa; domain ve hosting satın alarak web sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız işler için başlangıçta ofis kiralamadan evden çalışabilirsiniz diye düşünüyoruz. Bu yüzden ekstra bir ofis maliyetiniz olmayacaktır.

Ancak, işiniz internet üzerinden değilse düşünmeniz gereken çok fazla detay olduğunu bilmelisiniz. Lokasyon  bulma, demirbaş satın alma, telefon ve internet bağlantılarını kurma, personel alma gibi yapılacak birçok iş var. Bütün bunları en ince ayrıntısına kadar düşünmelisiniz.

Örneğin lokasyon seçimi konusunda çok titiz olmalısınız. İşletmenizin bulunduğu konumun müşteriniz üzerinde muazzam bir etkisi olacaktır.

Tabii ki harika bir lokasyon seçimi başarılı olacağınız anlamına gelmiyorken, kötü lokasyon seçimi de başarısızlıkla sonuçlanacak anlamına gelmez.

8. Deneyerek hatalar yapmaya hazırlanın.

İster ilk işiniz, ister ikinci işiniz, isterse üçüncü işiniz olsun, hatalar yapabileceğinizi unutmayın. Hatalardan ders çıkarabildiğiniz sürece bu çok doğal bir eylem. Yeter ki siz her zaman açık görüşlü ve yaratıcı olun, değişen koşullara kolayca uyum sağlamayı öğrenin, karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirin.

İş sahibi olmanın keyfini sürün.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz