Kendi İşinizi Kurmanız İçin 14 Neden

Girişimci olmak artık eskisine göre çok daha kolay. Bir işe başlamak için ihtiyacımız olan tüm bilgiyi internette kolaylıkla bulabiliyoruz.

İş planımı nasıl hazırlarım? Pazarlama ve satış faaliyetlerimi nasıl yürütürüm? Planladığım işi mevcutta hangi firmalar yapıyor? Planladığım iş karlı bir yatırım olur mu? Potansiyel müşterilerime nasıl ulaşabilirim? gibi aklınıza takılan bütün soruları kolaylıkla öğrenebilme imkanınız sınırsızken, neden siz de kendi işinize başlamıyorsunuz?

İlerde geriye dönüp baktığınızda yıllarca başkası için çalışacağıma keşke kendi işimi kursaydım dememek için şimdi başlayın. Hayatınız sizin kontrolünüzde olsun, hayallerinizi gerçekleştirmek için risk almaya değer.

İşte sizi kendi işinize başlamaya motive edecek 14 sebep:

1. Yeni şeyler öğrenmek için kendinizi zorlarsınız.

Şu anki işimizde boş vaktimiz olduğunda internette gereksiz zaman kaybettiğimizi kabul edelim. Bu boş zamanımızı yeni şeyler öğrenerek de değerlendirebiliriz ama biz çoğunlukla bize hiçbir faydası olmayan şeylerle zamanımızı öldürüyoruz.

Daha önce bilmediğimiz bir iş sorulduğunda o benim uzmanlık alanım değil diyerek soruyu soran kişiyi başkalarına yönlendiriyoruz. Ama kendi işimiz olsa o sorulan işi başkasına yönlendirmek yerine nasıl yapabileceğimizi araştırırız. Çünkü bir işin doğru yapılmasını istiyorsak o işi kendimiz yapmalıyız.

2. Uzman olursunuz.

Kendi işinizi kurduysanız o işe tutkunuz var demektir ve tutkuyla yapabileceğiniz bir işte uzman olmak kaçınılmazdır.

Seçtiğiniz iş kolu ile ilgili bilmeniz gereken ne varsa öğrenirsiniz. Çünkü işinizi daha ileriye taşımak için o işle ilgili tüm detaya hakim olmanız gerektiğini bilirsiniz.

3. Network oluşturursunuz.

Bulunduğunuz sektörde çalışan en iyi kişilerle kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. Çalışan olduğunuzda başka bir şirketteki CEO ile iletişime geçmeniz çok zor olabilir. Ancak kendi işinizin başında olduğunuzda sizin de kartınızda CEO yazacağı için network yapmanız kolay hale gelir.

4. Azminizi test edersiniz.

Kendi işinizi kurmak için çok azim gösterdiniz ve şimdi sıra o azmi test etmede. İşinizi başarıyla sonuçlandıracak mısınız yoksa girişiminize erken mi veda edeceksiniz?

İyi çalışsaydı yapardı demek ki çalışmadı cümlesini duymamak için sakın pes etmeyin, kendinizi kanıtlayın, azminizi test edin.

5. Kendinize saygı duymayı öğrenirsiniz.

Geçmişte kaç kere patronunuz, yöneticiniz veya müşteriniz için kendinize saygınızı bir kenara bıraktığınızı düşünün.

Artık kendi işinizde imtiyaz sahibi kendinizsiniz. Yaptıklarınızdan ve yapacaklarınızdan sadece kendiniz sorumlusunuz.

Sorumluluk demek kendinize saygı duymak demektir. Daha fazla sorumluluk aldıkça kendinize daha çok saygı duyarsınız.

6. Yeni iş olanakları yaratırsınız.

Yeni bir iş kurarak kendiniz dışında bir başkasına da yeni bir iş olanağı yaratabilirsiniz. Kurduğunuz iş büyüdükçe çalışan kadronuz da artar. Böylece iş piyasasına ufak çaplı katkıda bulunursunuz.

7. Finansal bağımsızlık kazanırsınız.

Artık yalnızca kendi ayaklarınızın üzerindesiniz. Gelirleriniz ve giderlerinizden kendiniz sorumlusunuz. Yıllık başarınıza bağlı olarak patronunuzdan alacağınız prime bağlı değilsiniz.

Yatırım ve harcama kararlarını kendiniz verdiniz ve bunun meyvelerini de kendiniz toplayacaksınız.

8. Hikayenizi paylaşırsınız.

Sizin işiniz, sizin hayalleriniz, sizin hikayeniz. Girişiminizin mutlaka bir kuruluş hikayesi vardır. Bu hikayeyi insanlarla paylaşın. Hayallerinizin nasıl gerçeğe dönüştüğünü insanlara anlatmak için artık harika bir fırsatınız var.

9. Övünecek bir şeye sahip olursunuz.

İşiniz başarılı olduğunda bu doğrudan size yansır. Riski siz aldınız ve siz başardınız, dolayısıyla övünmek en doğal hakkınız.

Büyük bir şirkette çalışırken gösterdiğiniz başarıdan dolayı terfi aldığınızda da övünen elbette siz olursunuz ancak bu kendi işinizde gösterdiğiniz başarı hissi kadar etkili olmaz.

10. Çocuklarınıza miras bırakırsınız.

Kendi işinize başlamak kendi hikayenizi yaratmanızı sağlar. Geleceğinizi kendiniz hazırlarsınız. Çocuklarınız hatta torunlarınız için miras oluşturursunuz. Siz yokluktan başladınız ancak çocuklarınız da öyle yapmak zorunda değil.

Maaşlı bir çalışan olarak emekli olduğunuzda çocuklarınıza bırakabileceğiniz miras kısıtlıyken, kendi işinizde bırakacağınız miras çok daha fazla olabilir.

11. İtibar kazanırsınız.

Şu an çalıştığınız işte ayın elemanı olduğunuzda belki kısa süreli bir itibar kazanabilirsiniz ancak kendi işinizde başarılı olduğunuzda bundan çok daha fazla itibarınız olacağından emin olabilirsiniz.

Faaliyet gösterdiğiniz sektörde söz sahibi olmanın ne kadar müthiş bir his olduğunu hayal edin.

Artık siz iyi performans gösteren bir makinenin parçası değilsiniz, topluma değer yaratan, faydalı işler üreten bir girişimcisiniz.

12. Kendi markanızı yaratırsınız.

Kendi işinizde kendi ürün ve hizmetinizi sunarsınız. Bu tamamen sizin fikriniz ve sizin markanızdır. Siz sadece en iyisini yapmaya çalışın. Başarılı olduğunuzda markanız kendiliğinden oluşacaktır.

13. Kendi geminizin kaptanı olursunuz.

Kuracağınız işte kontrol sadece sizdedir. Rotayı kendiniz belirlersiniz. Siz gemiyi ne tarafa götürürseniz girişiminiz de o tarafa gidecektir. Yeter ki bu gemiyi batırmadan limana ulaştırın.

14. Dünyayı değiştirebilirsiniz.

Küçük bir girişiminizin olması dünya üzerinde küçük bir etkiye sahip olmanız anlamına gelmiyor. Dünyanın en etkili şirketlerini düşünün. Facebook yurt odasında başlayan bir girişim. İnsanların sosyalleşmesine bambaşka bir boyut kazandırarak dünyayı değiştirdi.

Kuracağınız girişim bu denli bir etkiye sahip olmasa bile sürdürülebilir bir girişim ortaya koymanız size, ailenize ve topluma ufak da olsa mutlaka katkı sağlar.

Kendi işinizi kurmak için harekete geçmenin tam zamanı. Hadi hemen şimdi hayallerinizi gerçekleştirmek için küçük de olsa bir adım atın.

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here