Odaklanma Sorunu Yaşayanlar İçin Verimliliği İki Katına Çıkartan Harvard Modeli

İş yerindeyken çoğu zaman dikkatiniz dağılmış mı hissediyorsunuz? E-posta trafiği, telefon görüşmeleri, toplantılar derken hiçbir işinizi tamamlayamadan mesainiz bitiyor mu?

Harvard Business Review’de yer alan bir makalede odaklanmanızı ve verimliliğinizi artıracak bir yöntem öne sürüldü. Makalede ABC metodu olarak adlandırılan yöntem odaklanma sorunu yaşayanlar için muhteşem bir çözüm oldu.

İşte odaklanma sorununuzu çözmenizi sağlayacak ve verimliliğinizi iki katına çıkartacak ABC metodu:

Awareness (Farkındalık): Yapılması gereken işleri listeleyin. Sizin için en önemli işin hangisi olduğunu bilin ve hangi işin ilk önce tamamlanması gerektiğinin farkında olun.

Breathe (Nefes Almak): Yapılması gereken işler listesinde önceliklendirme yapmaya başlamadan önce derin bir nefes alın. Hangi işlerin daha sonra yapılmak üzere ötelenebileceğini anlamaya çalışın.

Choose (Seçmek): Yapılması gereken işler listesindeki en öncelikli işe başlayın ve tamamlanması gereken sürede tamamlayın. Zamanlamaya mutlaka bağlı kalın.

Bu üç adım çok fazla zamanınızı almamakla birlikte, daha bilinçli kararlar vermenizi sağlayacak ve odaklanma sorununuzu minimize edecektir.

Odaklanmanızı artıracak ve verimliliğinizi iki katına çıkartacak diğer yöntemler ise makalede şu şekilde sıralanmış:

  • Tamamlanması gereken işe başlamadan önce kısa bir yürüyüş yapmak
  • İşin tamamlanması sürecinde düzenli olarak ara vermek
  • Rahatsız edici dış etkenlerden uzaklaşmak için telefondan ve e-postadan bir süre uzak durmak

Tüm bu yöntemleri uyguladığınızda, odaklanma probleminizin azalacağından ve verimliliğinizin iki katına çıkacağından emin olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here