Ortalamadan Daha Zeki Olduğunuzu Gösteren 7 Bilimsel İşaret

Onlarca yıldır bilim insanları ortalamadan daha zeki kişilerin özelliklerini ve davranışlarını araştırıyor. Bu araştırmalara göre bir kişinin ortalamanın üstünde bir zekaya sahip olduğunu anlamak için bilimsel dayanaklar var.

Peki bu dayanaklar neler? Odadaki en zeki kişinin kendiniz olduğunu anlamanız mümkün mü?

İşte ortalamadan daha zeki olduğunuzu gösteren 7 bilimsel işaret:

1. Sigara içmiyorsunuz.

2010 yılında İsrail’de 20 bin genç erkek üzerine yapılan çalışmada IQ ile sigara içme durumları karşılaştırıldı. Sonuçlara göre;

  • 18 ile 21 yaş arasındaki sigara içen kişilerin ortalama IQ seviyesi 94 puan, sigara içmeyenlerin ise 101 puan olarak gerçekleşti.
  • Günde 1 paketten fazla sigara içen kişilerin ortalama IQ puanı 90 olarak gerçekleşti.

Bu araştırmaya göre sigara içmeyenlerin IQ seviyeleri sigara içenlere göre daha yüksek. 

2. En büyük çocuksunuz.

En büyük çocukların genellikle daha zeki olduğunu daha önce duymuşsunuzdur. Araştırmalar da öyle söylüyor. Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu’nun 2017 yılında yayınladığı bir makalede ilk doğan çocukların kardeşlerine göre daha zeki, daha başarılı ve daha zengin oldukları ortaya kondu.

Bunun bir nedeni olarak anne ve babanın ilk çocuktan sonra diğerlerine daha az ilgi gösterdikleri ve daha az yatırım yaptıkları gösteriliyor.

3. Ortalama bir kilonuz var.

2006 yılında Fransa’da yapılan bir araştırmada 2.200 yetişkine zeka testi yapıldı. Buna göre daha yüksek kiloya sahip kişilerin bilişsel yetenekleri daha düşük çıktı.

4. Uzun boylusunuz.

Princeton Üniversitesi’nde çocuklar üzerine yapılan bir çalışmada uzun boylu çocukların ortalama boya sahip diğer çocuklara göre okullarındaki sınavlarda daha başarılı oldukları ortaya kondu.

5. Eğlencelisiniz.

Yapılan araştırmalar eğlenceli kişilerin diğerlerine göre daha zeki olduğunu ortaya koyuyor. Eğlenceli olduğunuzu düşünüyor musunuz? O zaman odadaki en zeki kişi siz olabilirsiniz.

6. Müzik dersleri aldınız.

Araştırmalara göre çocukların zeka gelişiminde müziğin büyük önemi var. 2011 yılında Psikoloji Bilimi dergisinde yayınlanan bir çalışmada bir aylık müzik dersi alan 4 ile 6 yaş arasındaki çocukların sözel zekalarının yükseldiği ortaya kondu.

Yine aynı dergide 2004 yılında yayınlanan bir çalışmada 9 aylık piyano dersi alan 6 yaşındaki bir çocuğun tiyatro dersi alan veya hiç ders almayan diğer çocuklara göre IQ seviyesinin yükseldiği bulundu.

7. Solaksınız.

Araştırmalara göre sol elini kullanan kişiler sağ elini kullanan kişilere göre daha zeki.

Peki siz bu özelliklerden hangilerine sahipsiniz? Bu bilimsel işaretler size mantıklı geliyor mu? Yorum kısmında bizimle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.