Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken 9 Muhteşem Besin

Saçlarınızın kalitesini etkileyen çok fazla faktör vardır. Ama tükettiğiniz besinlerin saçlarınız üzerindeki etkisi tahmin ettiğinizden çok daha fazladır. Bu yüzden sağlıklı saçlar istiyorsanız bu besinleri mutlaka tüketmelisiniz.

İşte sağlıklı saçlar için tüketmeniz gereken 9 muhteşem besin:

1. Yumurta

İçerdiği yüksek oranda biyotin ve protein sayesinde saçlar için çok faydalı olan yumurtayı sağlıklı bir saç için her gün tüketmeye özen göstermelisiniz.

2. Kırmızı Orman Meyvesi

En fazla C vitamini içeren meyvelerden biri olan kırmızı orman meyvesi güçlü antioksidan özelliği ile saçın sağlıkla uzaması için çok faydalıdır.

3. Ispanak

A ve C vitaminleri dışında içerdiği yüksek oranda folik asit ve demir ile saçlar için çok fayadlı olan ıspanak, saçların sağlıkla uzamasında büyük rol oynar.

4. Yağlı Balık

Somon, ringa balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar içerdiği omega-3 sayesinde sağlıklı saçlar için tüketmeniz gereken besinlerdendir.

5. Patates

Patates içerdiği beta karoten ile saçlar için çok faydalıdır. Beta karoten vücudun sebum üretmesine yardımcı olan bir bileşendir. Sebum saçın nem oranını yükseltmeye yardımcı olduğu için sağlıklı saçlar için çok gereklidir.

6. Avokado

E vitamini dışında sağlıklı yağ içeren avokado saçın sağlıkla uzaması için tüketmeniz gereken önemli besinler arasında yer alır.

7. İstiridye

İçerdiği yüksek oranda çinko ile sağlıklı saçlar için tüketmeniz gereken önemli besinler arasında yer alan istiridyenin tadından hoşlanmıyorsanız kırmızı et, nohut gibi çinko içeren diğer besinleri tüketebilirsiniz.

8. Karides

İçerdiği protein, B vitamini, çinko ve demir nedeniyle sağlıklı saçlar için faydalı besinler arasında yer alan karides ayrıca omega-3 yağ asidi de içerir.

9. Fasulye

Eğer et tüketimini azaltmak ama vitamin almayı ihmal etmemek istiyorsanız fasulye mükemmel bir çözümdür. İçerdiği yüksek oranda vitamin ile sağlıklı saçlar için çok faydalı olan fasulyeyi sıklıkla tüketmeye özen göstermelisiniz.

Sağlıklı saçlar için tüketmeniz gereken başka besinler de mutlaka vardır ama en muhteşem olanları bunlar. Umarız saçlarınız için faydalı olur.