Üst Düzey Gece Alışkanlıkları: Daha İyi Uyumak ve Daha Verimli Uyanmak İçin İhtiyacınız Olan Her Şey

Sağlıklı ve başarılı bir insan olmak için sabah alışkanlıklarının çok önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak gece alışkanlıkları ile ilgili çok fazla bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Çünkü gece alışkanlıkları çok popüler değildir. Bunun en önemli nedeni ise tüm gün çalıştıktan sonra hoşlandığımız ve bizi rahatlatacak şeyleri yapmak istememizdir. Bu yüzden akşamları düzenli bir alışkanlık edinmek hiç kolay değildir.

Ancak bu yazıyı okuduktan sonra gece alışkanlıkları ile ilgili düşüncenizi değiştireceğinize eminiz. Çünkü bu yazıda gece alışkanlıklarının şahane faydalarını öğreneceksiniz.

İşte Üst Düzey Gece Alışkanlıkları Edinmek İçin Bilmeniz Gereken Her Şey:

Gece alışkanlıkları uyumadan önce yaptığımız şeylerdir. Örneğin; yatmadan önce sıcak bir içecek içmek veya uyumadan önce yarım saat kitap okumak.

Gece alışkanlıkları en az sabah alışkanlıkları kadar önemli ve faydalıdır. Gece alışkanlıklarının bazı faydaları şunlardır:

– Daha huzurlu ve kaliteli bir uykuya sahip olursunuz.

– Sabah daha verimli olursunuz.

– Bir sonraki gün beyniniz daha keskin olur.

Üst Düzey Gece Alışkanlıkları Edinmek İçin Takip Etmeniz Gereken Adımlar:

EVE GİTMEDEN ÖNCE…

1. Saat 16:00’dan sonra kafein içeren içecekler tüketmeyin.

Gece alışkanlıkları dediğimiz şey kafanızı yastığa koyduğunuz zamandan çok daha önce başlar. Eğer mesai saatiniz 09.00’da başlayıp 16:00’da sona eriyorsa 16:00’dan sonra tüketeceğiniz kafeinli içeceklerin vücudunuzda altı saat kaldığını ve dolayısıyla uykunuzu etkileyeceğini düşünmelisiniz. Bu yüzden akşamları siyah çay veya kahve yerine bitki çaylarını tercih etmelisiniz. Aksi takdirde, saat 22.00’dan sonra gergin bir insana dönüşebilirsiniz.

2. Bol su için.

Bol su içmediğinizde vücudunuz susuz kalır ve bu da halsiz ve yorgun hissetmenize neden olur. Dolayısıyla sabahları uyanırken çok zorlanırsınız. Bu yüzden gerek tüm gün gerekse de akşam boyunca bol su için.

3. İş gününüzün ne zaman biteceğine karar verin.

Gece alışkanlıkları edinmek için işten ne zaman ayrılacağınıza karar vermelisiniz. İşle ilgili e-postaları ve telefonları ne zaman sonlandıracağınızı belirlemelisiniz. Örneğin; saat 19:00’dan sonra ne olursa olsun iş e-postalarımı kontrol etmeyeceğim ve gelen aramalara cevap vermeyeceğim gibi keskin sınırlar belirlemelisiniz.

İŞTEN HEMEN SONRA…

4. Sağlıklı bir akşam yemeği yiyin.

Uyumadan en az 3-4 saat önce akşam yemeğinizi bitirmiş olun ve mümkün olduğunca yağlı yemeklerden kaçının.

5. Evinizi toparlamak için zaman ayırın.

Derli toplu bir ortamda olmak sizi daha rahat hissettirir. Bu yüzden eve geldiğinizde evinize çekidüzen vermelisiniz. Örneğin; yemekten sonra bulaşıkları makineye yerleştirmek, etrafa dağılmış eşyaları yerlerine koymak.

6. Sabah ne giyeceğinizi belirleyin.

Sabahları gardrobunuzun önünde dakikalarınızı geçirmek istemiyorsanız ne giyeceğinize akşamdan mutlaka karar vermiş olun.

7. Kendinize zaman ayırın.

Hoşlandığınız aktiviteler için kendinize zaman ayırın. Ancak bu aktiviteler için kesinlikle belli bir zaman dilimi belirleyin. Örneğin; sevdiğiniz bir dizinin bir bölümünü izleyin. Aksi takdirde kendinizi o dizinin bir sezonunu bitirmiş halde bulabilirsiniz.

UYUMADAN BİR SAAT ÖNCE…

8. Ekranlardan uzak durun.

Yatağa gitmeden en az yarım saat önce gerek telefon gerekse televizyon gibi ışık saçan tüm ekranlardan uzak durun. Çünkü ekran ışıkları huzurlu bir uyku için gerekli olan melatonin hormonunun üretilmesine engel olur.

9. Kitap okuyun.

Kitap okumak telefonla oynamaya göre daha iyi bir alternatiftir. Uyumadan önce yapılan 6 dakikalık bir okuma bile vücudunuzdaki stresin ve gerginliğin azalmasında ve sakinleşmenizde müthiş etkiye sahiptir.

10. Gününüzü değerlendirin.

Tüm gün boyunca yaptıklarınızı kısaca gözden geçirin ve neyin işe yarayıp yaramadığını düşünün. Bu başarılarınızı takdir etmenize ve yarınınızı daha iyi şekillendirmenize yardımcı olur.

11. Bir sonraki gününüzün planını çizin.

Bir sonraki gün yapmanız gereken en öncelikli şeyleri belirleyin ve bunları unutmamak için telefonunuza veya not defterinize kaydedin. Böylece işe gittiğinizde ne yapmanız gerektiğini zaten biliyor olursunuz.

UYUMADAN HEMEN ÖNCE…

12. Hijyene dikkat edin.

Dişlerinizi fırçalayın, yüzünüzü yıkayın ve yatağınıza gitmeden önce ılık bir duş alın. Özellikle ılık duşun uyku için inanılmaz faydası vardır. Uyku için optimum vücut ısısının 60 ile 67 derece arasında olması gerektiğinden duştan çıkar çıkmaz vücut ısınız oda sıcaklığına göre kendini yeniden düzenleyecek ve bu hızlı değişim fizyolojik olarak uykunuzun gelmesini sağlayacaktır.

13. Her gece aynı saatte yatağınıza gidin.

Bir yetişkin olarak günde 6 ile 10 saat arasında uyku tavsiye edilir. Eğer bir sonraki gün saat 7.00’da uyanmanız gerekiyorsa 23.00’da yatağınıza geçmiş olmalısınız. Kendinize en uygun uyku diliminizi belirleyin ve her gece buna uymaya çalışın.

Gece Alışkanlıklarına Bağlı Kalmanın Yolları:

Gece alışkanlıkları edinmeniz tahmin ettiğinizden çok daha zor olabilir. Çünkü saat 16.00’dan sonra kafeinli içecekler tüketmemek gibi sizi çok zorlayacak şeyler vardır. Ancak daha iyi uyumak ve daha verimli uyanmak için gece alışkanlıklarınızın tamamına bağlı kalmalısınız. Bu sürece daha kolay uyum sağlamak için yapmanız gereken 3 şey:

1. Net bir plan belirleyin.

Gece alışkanlıklarınızda tam olarak neler yapmak istediğinizi net bir şekilde belirlemeli ve bunları yazmalısınız.

2. Alarm kurun.

Yapmanız gereken şeyleri başlangıçta unutmanız çok normal. Örneğin; akşamları 23.00’da yatağınıza gitmek gibi. Bu tarz şeyleri unutmamak için alarm kurun.

3. Küçük başlayın

Gece alışkanlıkları edinmek için kendinize birden büyük hedefler belirlemeyin. Küçük küçük alışkanlıklarla başlayın. Örneğin; saat 21.00 ile 22.00 arasında sevdiğiniz bir diziyi izleyin.

İşte üst düzey gece alışkanlıkları edinmek için ihtiyacınız olan her şeyi yazdık. Şimdi bunları hayata geçirme sırası sizde. Daha iyi uyumak ve daha verimli uyanmak için hemen harekete geçmeye ne dersiniz?