Uzun Süre Dinlendikten Sonra Bile Yorgun mu Hissediyorsunuz?

Yorucu bir iş gününden sonra eve gittiğinizde kanepenize uzanıp televizyon mu izliyorsunuz? Ekstra bir şeyler yapmaya yeterli zaman bulamıyor musunuz? Ne kadar dinlenirseniz dinlenin hala yorgun mu hissediyorsunuz?

Öncelikle dinlenmenin sadece fiziksel bir aktivite olmadığını, ayrıca mental olarak da dinlenmemiz gerektiğinin bilincinde olmamız gerekiyor.

Televizyon izlemek, internette gezinmek, sosyal medya hesaplarına bakmak sizi daha yorgun hale getirebilir.

Peki dinlenmek ne demek?

Dinlenmek bir aktivitedir. Hiçbir şey yapmama durumu değildir. Aşağıdaki iki önemli yöntem dinlenirken beyninizi de harekete geçirecek.

1. Görevler arasında geçiş yapın.

Birkaç saat bilgisayarda çalıştıktan sonra koşmak, yürümek gibi fiziksel bir aktivite yapmayı deneyin. Tüm gün insanlarla etkileşim halinde olduğunuz bir iş yaptıysanız akşam yemeğinizi yalnız hazırlayın.

Burada dikkat etmeniz gereken şey beyninizin odaklanmaya ihtiyacı olduğudur.

2. Hafif egzersiz yapın.

Egzersiz zihnimizi rahatlatan en iyi aktivitedir. Egzersiz stresi azaltır, verimliliği artırır, sağlıklı bir yaşam sürmeyi sağlar. Araştırmalar düzenli olarak egzersiz yapmanın yorgunluk ve tükenmişlik hissine en iyi çare olduğunu gösteriyor.

Georgia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma hafif egzersiz yapmanın enerjiyi artırdığını ortaya koydu. Araştırmada, araştırma konuları üç gruba ayrıldı. Bir grup altı hafta boyunca haftada üç kez 20 dakika orta yoğunlukta egzersiz yaptı. İkinci grup aynı zaman zarfında düşük yoğunlukta egzersiz yaptı. Üçüncü grup ise hiç egzersiz yapmadı.

Araştırmanın sonucuna göre; egzersiz yapan iki grupta da enerji seviyesi egzersiz yapmayanlara göre yüzde 20 daha fazla gerçekleşti. Araştırma ayrıca orta yoğunlukta egzersiz yapanların düşük yoğunlukta egzersiz yapanlara göre yorgunluğu azaltmada daha az etkili olduğunu ortaya koydu.

Gerçekten dinlenmiş ve tazelenmiş hissetmek için yeni normlar geliştirmenin, vücudumuza ve beynimize istediğini vermenin zamanı çoktan geldi bile.

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here