Verimli Bir Yaşam Sürmek İçin Her Gün Yapmanız Gereken 10 Şey

verimli bir yaşam sürmek için

Verimli bir yaşam sürmek için bazı alışkanlıklar edinmeli ve bunları her gün yapmalısınız. Peki bu alışkanlıklar nelerdir? Verimli bir yaşam sürmek gerçekten mümkün mü?

İşte verimli bir yaşam sürmek için her gün yapmanız gereken 10 şey:

1. Günde en az 8 saat uyuyun.

Verimli bir yaşam sürmek için ihtiyacınız olan en temel şeylerden biri iyi bir uykudur. Çoğu kişi bana günde 6 saat yetiyor diyebilir. Ancak durum böyle değildir. Bu kişiler günde 6 saat uyuyarak daha verimli olduklarını düşünüyor olabilirler ama yetersiz uyku kişinin verimliliği üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Bu yüzden verimli bir yaşam sürmek için günde en az 8 saat uyumalısınız.

2. Haftada 3 gün spor yapın.

Yalnızca verimli bir yaşam sürmek için değil sağlıklı bir yaşam için de spor yapmak şarttır. Haftada 3 gün en az yarımşar saat olmak üzere spor yapmaya özen göstermelisiniz.

Bu sıklıkta spor yapabilmek için mutlaka yaptığınız sporu sevmeniz lazım. Spor salonuna gitmekten hoşlanmıyorsanız koşabilir, yüzebilir veya hoşunuza giden başka bir spor faaliyetinde bulunabilirsiniz.

3. Her gün 15 dakika yürüyün.

Yürüyüş ile sporu birbirine karıştırmamak lazım. Haftada 3 gün spor yapıyor olabilirsiniz ama evden işe arabayla gidip gün içinde hiç yürüyüş yapmıyorsanız verimli bir yaşam süremezsiniz.

Bu nedenle daha verimli bir yaşam sürmek için günde en az 15 dakika yürüyüş yapmalısınız. Bu 15 dakikayı tek seferde tamamlayamıyorsanız beşer dakika olmak üzere toplamda 15 dakikaya ulaşabilirsiniz.

Örneğin evden işe otobüsle gidiyorsanız bir durak öncesinde inerek yürüyüş yapabilir veya öğle arasında yemek yemeye daha uzak bir yere gidebilirsiniz.

4. Her gün okuyun.

Verimli bir yaşam sürmek için her gün mutlaka farklı kaynaklardan farklı içerikler okumalısınız. Bunun verimlilik ile ne ilgisi olabilir diye düşünebilirsiniz ama inanın farklı şeyler okumanın verimliliğinize katkısı inanılmaz olacaktır.

5. Daha fazla su için ve diğer içecekleri azaltın.

Sağlık için bol su içmek çok önemlidir. Her vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı değişse de uzmanlar günde en az 3 litre su içilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu yüzden hem sağlık hem de verimlilik için bol su içmelisiniz. Su dışındaki içecekleri ise daha az tüketmelisiniz.

6. Çalışırken telefonunuzu kendinizden uzak bir yere bırakın.

Çalışırken verimli olmak istiyorsanız telefonunuzu mutlaka kendinizden uzak bir yere bırakmalısınız. Çünkü telefon yanınızda çalışırsanız dikkatinizi dağıtacak bildirimler alabilirsiniz. Hele ki günümüzde bu kadar çok sayıda sosyal medya aracı ve uygulama varken dikkatin dağılmaması mümkün değildir.

7. Kahvaltıyı sakın atlamayın.

İyi bir kahvaltı ile güne başlamak günün kalan kısmı için büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle verimli bir gün geçirmek için güne kahvaltısız sakın başlamayın. Çünkü iyi bir kahvaltı ile güne başlarsanız yalnızca verimliliğiniz değil enerjiniz de yükselecektir.

8. Birlikteyken mutlu olduğunuz kişilere daha fazla zaman ayırın.

Birlikte zaman geçirmekten keyif aldığınız kişilere daha fazla zaman ayırın. Çünkü sevdiklerinizle keyifli zaman geçirmek verimliliğinizi yükseltir.

9. Canınızı sıkan insanlardan uzak durun.

Canınızı sıkan insanlar sizin hem yaşam enerjinizi alır hem de verimliliğinizi azaltır. Bu yüzden verimli bir yaşam sürmek için canınızı sıkan ve moralinizi bozan kişilerden uzak durmalısınız.

10. Planlı olun.

Sadece iş hayatınızda değil özel yaşamınızda da planlı olmak çok önemlidir. Özellikle de verimli bir yaşam sürmek istiyorsanız planlı olmak büyük önem arz etmektedir. Verimlilik dışında zaman yönetimi için de planlı olmak şarttır.

İşte verimli bir yaşam sürmek için her gün yapmanız gereken şeyler bunlar. Sizin de verimli yaşamak üzerine farklı bir öneriniz var ise yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca şu da ilginizi çekebilir:

http://paramagg.com/daha-iyi-bir-yasam-icin-30-onemli-tavsiye/